Hladík by od pařížské dohody neodstupoval, dle Brabce se stala „cárem papíru“

27 minut
Události, komentáře: Zůstává EU s ambiciózním Green Dealem sama?
Zdroj: ČT24

Spojené státy s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu odstupují od pařížské klimatické dohody. Odmítavě se Trump vyjádřil také v otázce Green Dealu, který ovšem prosazuje Evropská unie. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) nesmí být Green Deal ideologický, má však dle něj několik výhod, které se odrazí i v českém průmyslu – například investice do modernizace. Stínový ministr životního prostředí, předseda sněmovního zahraničního výboru a hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec (ANO) by však od dohody ustoupil, protože se podle něj v podstatě stala „cárem papíru“. O problematice diskutovali v úterních Událostech, komentářích.

Hladík si nemyslí, že by Evropa měla po americkém vzoru od pařížské klimatické dohody odstoupit. „I když Donald Trump tohle už udělal ve svém prvním volebním období, stejně Američané emise snižovali, firmy dál pracovaly na inovacích,“ připomněl.

„Dává to smysl, dává to rozum a logiku – zaměřovat se na to, aby firma spotřebovala méně energií a (vyprodukovala) méně emisí, dokázala vyrábět levněji. To je přece normální trh,“ pokračoval Hladík. „Jestli je něco mocnějšího než americký prezident, tak je to právě trh,“ dodal.

Podle Brabce je daleko podstatnější než odstupování od pařížské klimatické dohody to, jak se nyní Evropa postaví k obchodování s emisními povolenkami. „Pařížská dohoda už někdy po roce 2017 či 2018 byla v podstatě cárem papíru, protože v roce 2015 znamenala dohodu v podstatě všech států,“ řekl.

Rychle se však podle něj začalo ukazovat, že pouze Evropa myslí závazky z této dohody vážně. „Domnívám se, že už je to zbytečné a klidně bych od ní odstoupil,“ uvedl Brabec. Pařížská dohoda má prý obecnější obrysy, zásadní jsou podle něj Green Deal či klimatický zákon.

Budoucnost Green Dealu v Evropě

Námitky má politik ANO i k současné podobě Green Dealu. „Evropa nebude uhlíkově neutrální ve finále v roce 2050, ty cíle jsou nerealistické, jsou ekonomicky sebevražedné,“ prohlásil. Nedaří se podle něj hlavní cíl – nesměřuje se prý k významnému snížení globálních emisí oxidu uhličitého.

Podle Hladíka nesmí být Green Deal ideologický. „Jsou tam některé věci, které jsou komplikované, administrativně složité, jsou byrokratické, a ty chceme změnit,“ nastínil. Připomněl také otázku investic do modernizací, které by se týkaly i českého průmyslu.

Stínový ministr se s Hladíkem prý shodne v tom, že v Green Dealu je „celá řada praktických opatření“ – typu Zelená úsporám či kotlíkové dotace. „Největší problém balíčků (podpory) je právě to, že Evropa, Evropská komise, Evropská unie boj zidealizovaly,“ tvrdí.

Hladík reagoval, že klimatické cíle musejí být „konkrétní, dosažitelné a praktické“. Doplnil, že Česko prý po Evropské komisi „jasně chce dopady na jednotlivé sektory, jestli vůbec tohle je technologicky zvládnuté, jestli jsou na to finanční prostředky, jestli to pomůže v konkurenceschopnosti“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 2 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 3 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 3 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 3 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 3 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 5 hhodinami
Načítání...