Izrael ve čtvrtek po 16. hodině obnovil propouštění palestinských vězňů. Dříve během dne teroristické hnutí Hamás a jeho spojenec Islámský džihád předaly Červenému kříži (ČK) sedm rukojmí, včetně dvou Izraelců a pěti Thajců. Místo výměny však obklopili bojovníci Hamásu a palestinští civilisté. Izrael následně na několik hodin odložil propuštění palestinských vězňů, neboť se mu takový průběh nelíbil.
Izrael po odkladu propustil palestinské vězně
Z izraelského vězení Ofer na okupovaném Západním břehu odjely dva autobusy Červeného kříže s propuštěnými palestinskými vězni. Po několika minutách přijely do palestinské vesnice Bítúnjá v těsné blízkosti města Ramaláh, kde vězně očekávají jejich rodiny a blízcí.
Autobusy doprovázelo lehce obrněné vozidlo izraelské armády, na které v Bítúnjá několik palestinských mladíků házelo kamení. Poté doprovod autobusů převzaly bezpečnostní složky Palestinské autonomie sídlící v Ramaláhu.
Izraelské úřady později odpoledne potvrdily propuštění 110 vězňů. Většina z nich byla převezena do Ramaláhu, několik dalších do východního Jeruzaléma, který Izrael okupuje, a do Pásma Gazy, uvedla AFP. Podle serveru The Times of Israel byli vězni propuštění z izraelské věznice Keciot v Negevské poušti odvezeni na hraniční přechod Kerem Šalom, který je vstupem do Pásma Gazy.
Agentura AP uvedla, že 23 vězňů, kteří si odpykávali doživotní tresty, bylo vypovězeno do Egypta, odkud budou následně deportováni do nejmenovaných zemí. Všichni ve čtvrtek propuštění vězni jsou muži ve věku 15 až 69 let, tvrdí AP
Jmenný seznam ve čtvrtek propuštěných vězňů nebyl prozatím zveřejněn. Podle neoficiálních informací izraelských médií by mezi propuštěnými mělo být i několik desítek osob, které se podílely na útocích na Izraelce. Podle záběrů stanice al-Džazíra je mezi nimi i Zakaríjá Zubajdí, bývalý velitel Brigád mučedníků od al-Aksá, vojenského křídla hnutí Fatah.
Pro Izrael to přineslo dilema. Na jednu stranu v zemi zavládla radost nad návratem rukojmí, ale existují obavy, zda palestinské teroristické skupiny nezískají přesvědčení, že zabíjet a unášet Izraelce se vyplácí, míní zahraniční zpravodaj ČT David Borek. Dodal, že Izrael varoval Palestince, aby se neúčastnili demonstrací na podporu „zasloužilých teroristů“. Zároveň však jedna taková akce v Ramaláhu proběhla.
Odložení propuštění
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle agentury AFP ve čtvrtek odpoledne „nařídil odložit osvobození teroristů naplánované na dnešek (čtvrtek) do doby, než bude při osvobozování našich rukojmí zaručena v dalších etapách plná bezpečnost“.
Netanjahu kritizoval jako šokující dění v Chán Júnisu při propuštění dvou izraelských civilistů a pěti Thajců. Předání sedmi lidí Červenému kříži se konalo před domem zabitého vůdce Hamásu Jahjá Sinvára za účasti velkého počtu lidí. Ti obklopili vozidla Červeného kříže. Palestinští ozbrojenci tak rukojmí přiváděli k vozům skrze dav úzkou uličkou.
„Je to další důkaz nepředstavitelné krutosti teroristické organizace Hamás,“ uvedl Netanjahu. „Požaduji po zprostředkovatelích, aby se takové scény hrůzy už neopakovaly,“ dodal. Borek citoval úřad premiéra, který prohlásil, že přes mediátory dohodl, že během příští předáky již dav Palestinců na izraelská rukojmí dorážet nebude.
Izraelská armáda kolem 12:30 SEČ potvrdila, že Červený kříž převzal v Chán Júnisu dva Izraelce a pět cizinců. Jejich totožnost neupřesnila, ale později potvrdila, že dotyčné od ČK převzala, napsal Reuters.
Předání izraelských rukojmí
Předání lidí zavlečených v říjnu 2023 do Pásma Gazy se ve čtvrtek konalo na dvou místech – dopoledne v táboře Džabálija na severu Pásma se na svobodu dostala vojačka Agam Bergerová a později došlo ke zmíněné výměně v Chán Júnisu.
Vojačku Bergerovou přivedl Hamás na místo předání z ruin budovy v táboře Džabálija, který během války v Pásmu Gazy čelil těžkým úderům izraelské armády. Předání přihlížely davy lidí. Návrat obyvatel na sever Pásma Gazy byl mezi podmínkami příměří, v rámci kterého Hamás propouští rukojmí.
„Bergerová byla nucena účinkovat při předávajícím spektáklu, který pořádal Hamás. Stála na tribuně a na první pohled neměla žádné známky vážnějšího zranění,“ sdělil Borek.
Podle deníku Ha'arec kolem 9:30 SEČ Bergerovou armáda převezla do Izraele, kde se již setkala s rodinou. Ta poděkovala bezpečnostním složkám a izraelskému lidu za podporu. Ve čtvrtek propuštění lidé strávili 482 dnů v zajetí v Pásmu Gazy.
Propuštěná rukojmí v Izraeli
Všech osm propuštěných bylo převezeno do izraelských nemocnic, aby tam podstoupili lékařskou prohlídku. Bergerová se v jedné z nemocnic setkala se čtyřmi vojačkami, které Hamás propustil již v sobotu. Ženy společně sloužily na vojenské základně v blízkosti Pásma Gazy, odkud je 7. října 2023 unesli ozbrojenci hnutí Hamás.
Dva izraelské civilisty Arbel Jehudovou a Gadiho Mosese držel v zajetí Palestinský islámský džihád, blízký spojenec Hamásu. Propuštění Jehudové bylo pro Izrael podmínkou, aby začal pouštět statisíce Palestinců zpět na sever Pásma Gazy, odkud tito lidé uprchli před boji. Osmdesátiletý Moses je pak prvním mužem, který se v rámci letošního propuštění rukojmí dostal na svobodu. Borek přiblížil, že Jeduhová a Moses jsou sousedé z jedné vesnice.
Potěšení nad propuštěním thajských rukojmí ve čtvrtek podle AFP vyjádřila thajská premiérka Petongtán Šinavatrová. Všech pět propuštěných by se mohlo do Thajska vrátit přibližně do deseti dnů, uvedlo tamní ministerstvo zahraničí. Podle serveru The Times of Israel zůstávají v zajetí v Pásmu Gazy ještě tři Thajci, ale dva z nich jsou pravděpodobně po smrti.
Další propouštění rukojmí
Do čtvrtka Hamás propustil sedm izraelských rukojmí. Celkem má pustit na svobodu během první fáze tohoto příměří, která má trvat 42 dnů, 33 lidí, které drží v zajetí spolu se svými spojenci. Izrael výměnou propustí stovky palestinských vězňů.
„Odhaduje se, že jsou naživu zhruba dvě třetiny rukojmí, kterých by mělo být celkem lehce přes devadesát. Ale nikdo si není opravdu jistý, zda se jedná o nějakých šedesát živých rukojmí, nebo nikoliv,“ řekla ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová.
„Armáda již opatrně varuje některé rodiny, že jejich příbuzní nepřežili. U některých už to zřejmě armáda ví, u některých si to myslí,“ přiblížila Kalhousová.
V první polovině února má nastat druhá fáze příměří, ve které by Hamás měl propustit zajaté vězněné muže vojenského věku nebo přímo izraelské vojáky, dodal Borek.