Hamás propustil čtyři izraelská rukojmí, Jeruzalém dvě stě palestinských vězňů

6 minut
Události: Propuštění rukojmí
Zdroj: ČT24

Palestinské teroristické hnutí Hamás propustilo čtyři izraelské vojačky, které drželo jako rukojmí od předloňského října. Hamás uvedl, že příští týden propustí i jednu vězněnou civilistku, izraelský premiér Benjamin Netanjahu jinak odmítá umožnit návrat vysídlených Palestinců na sever Pásma Gazy. V rámci dohody o příměří Izrael v sobotu propustil dvě stě palestinských vězňů.

Propuštěnými jsou vojačky Karina Arievová, Daniella Gilboaová, Naama Levyová a Liri Albagová, které v říjnu 2023 působily na pozorovatelské základně u hranic s Pásmem Gazy, když ji přepadli ozbrojenci Hamásu.

Hamás v sobotu dopoledne všechny čtyři rukojmí přivezl auty na Palestinské náměstí v severní části města Gaza. Při předávce je ozbrojenci provedli přes provizorní pódium, kde usmívající se ženy oblečené v uniformách a s „dárkovými taškami“ v rukou byly přinuceny krátce zamávat davu.

9 minut
Otakar Foltýn o propuštění čtyř rukojmí
Zdroj: ČT24

Předání rukojmí ukázal přímý přenos televizní stanice al-Džazíra z náměstí, zaplněného uniformovanými a maskovanými ozbrojenci Hamásu a Islámského palestinského džihádu a přihlížejícím davem Palestinců. Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari označil organizovanou akci s předáním rukojmích za „cynický obřad vražedné teroristické skupiny“.

„Byli jsme svědky toho, že Hamás využívá tuto příležitost ke své propagandě. Viděli jsme zinscenovaný ceremoniál,“ popisoval zpravodaj ČT Václav Černohorský, který přenos z Gazy sledoval v Tel Avivu. „Na záběrech se ženy na nich usmívaly a nebylo na první pohled vidět, že by měly fyzická zranění,“ dodal.

Rukojmí už jsou na izraelském území

Po představení na pódiu nastoupily vojačky do přistavených sanitek Červeného kříže, od něj pak propuštěné rukojmí převzala izraelská armáda a zvláštní jednotky je dopravily z Gazy na izraelské území.

Na vojenské základně u hranic podstoupily vojačky předběžnou lékařskou prohlídku a setkaly se s rodinami, poté byly dopraveny do nemocnice ve středním Izraeli. Propuštěné rukojmí jsou v relativně dobré fyzické kondici, která si nežádala jejich ošetření přímo na místě, sdělili serveru The Times of Israel představitelé armády.

11 minut
Hamás propustil čtyři izraelská rukojmí
Zdroj: ČT24

Na takzvaném Náměstí rukojmí v Tel Avivu se mezitím shromáždily stovky Izraelců, kteří jásali, plakali a objímali se, zatímco na obří obrazovce sledovali v přímém přenosu propuštění čtyř mladých žen. Ty se po 477 dnech v zajetí mohly setkat i se svými rodinami. „V některých případech vojaček bylo propuštění prvními důkazy, že jsou naživu, po více než roce. Pro rodiny i pro Izraelce to má obrovský emocionální dopad,“ podotýká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Kuchařky a uklízečky

Hamás ženy držel v Pásmu Gazy v domech civilistů i v tunelech. Izraelky uvedly, že místa pobytu často měnily. Podle médií svým věznitelům musely vařit a čistit jejich záchody. Někdy nedostávaly nic k jídlu. Jedna z žen byla údajně dlouho držena sama v temném tunelu. Poslouchaly ale rádio a někdy sledovaly televizi. Zprávy o protestech v Izraeli za propuštění rukojmí jim podle jejich slov dodávaly sílu.

K inscenované předávce, kdy je ozbrojenci provedli přes provizorní pódium, kde usmívající se ženy oblečené v uniformách a s „dárkovými taškami“ v rukou krátce zamávaly davu přihlížejících Palestinců, ženy uvedly, že chtěly únoscům ukázat, že jsou silné. Chtěly také vypadat, že se jich zamýšlené ponížení netýká.

Načítání...

Izrael propustil vězněné Palestince

Jde o druhé kolo výměny izraelských rukojmí, zadržovaných v Pásmu Gazy od útoku na Izrael z října 2023, za palestinské vězně v rámci již šest dní trvající dohody o příměří. Izrael výměnou za návrat vojaček propustil v sobotu dvě stě vězněných Palestinců. Podle agentury Reuters to potvrdila izraelská vězeňská služba.

Palestinci byli propuštěni ze dvou věznic, Kciot v Negevské poušti a Ofer na okupovaném Západním břehu Jordánu. V ulicích Ramalláhu, sídla palestinské autonomie na Západním břehu, slavily příjezd autobusů s vězni davy lidí. Egyptská státní televize uvedla, že sedmdesát propuštěných Palestinců bylo dopraveno na egyptskou stranu přechodu Rafáh na jižní hranici Pásma Gazy, odkud zamíří do nemocnic v Egyptě.

Autobusy s propuštěnými Palestinci opouští věznici na Západním břehu
Zdroj: Reuters/Ali Sawafta

Podle bezpečnostního analytika Otakara Foltýna naznačuje propuštění vojaček vůli Hamásu dodržet dohodu. „To se může velmi rychle změnit, ale současný krok se dá číst jako vůle dohody dodržet. Ony jsou pro něj také velmi výhodné, protože se propouští opravdu velký počet zadržených Palestinců, a mnoho z nich jsou vrazi, teroristé, tedy osoby, které mají pro Hamás velkou cenu,“ míní.

Mezi propuštěnými Palestinci jsou i osoby odsouzené k doživotním trestům za útoky, při nichž zahynuly desítky lidí. Podle dohody budou někteří z nich vyhoštěni do cizích zemí.

Dohoda o příměří mezi Izraelem a Hamásem začala platit 19. ledna, zprostředkovaly ji Spojené státy, Egypt a Katar. Dohoda předpokládá, že v první fázi příměří, jež má trvat šest týdnů, bude propuštěno postupně 33 rukojmí. První tři ženy, civilistky, Hamás propustil v neděli, Izrael za to z vězení pustil devadesát palestinských žen a mladistvých.

Izrael i Hamás mluví o nedodržení podmínek

Podle dohody by měl ale Hamás propouštět nejprve civilisty a pak příslušníky armády. Že se tak v sobotu nestalo, vysvětloval Hamás jako technickou záležitost, zatímco izraelský vojenský mluvčí mluvil o porušení příměří, a zdůraznil, že Izrael se postará o to, aby byla brzy propuštěna i Arbel Jehudová, o níž se domnívá, že je stále naživu, a také Širi Bibasová a její dvě malé děti. V jejich případě panují „vážné obavy o jejich osud“, dodal.

Premiér Netanjahu prohlásil, že Palestincům v Gaze nebude umožněno přejít zpět do severní části území, dokud nebude tato otázka vyřešena. To je přitom jednou z podmínek první fáze příměří. Během války byly ze severní části Gazy vysídleny statisíce Palestinců a mnozí z nich očekávali návrat od neděle. Vracet se měli začít právě po druhém kole výměny izraelských rukojmí za palestinské vězně.

Palestinci, ozbrojenci Hamásu a Islámského palestinského džihádu u vozidel Červeného kříže
Zdroj: Reuters/Mahmoud Al-Basos

Palestinský představitel agentuře Reuters řekl, že na vyřešení této záležitosti pracují zprostředkovatelé. Hamás zprostředkovatele informoval, že příští sobotu bude propuštěna devětadvacetiletá Arbel Jehudová, která byla unesena se svým přítelem z jejich domu v kibucu. Podle zdrojů televize al-Džazíra je tato žena naživu, nezadržuje ji však Hamás, ale Islámský palestinský džihád.

„Návrat Palestinců na sever Pásma Gazy je klíčový. A to, že Izrael zatím ponechává své vojáky v takzvaném koridoru Necarim, který půlí Pásmo Gazy na severní a jižní část, je také narušení dohody o příměří. Stejně jako bylo narušení, alespoň z pohledu Izraele to, že Hamás teď propustil jiné lidi, než bylo původně dohodnuto,“ dodává Macháček.

Hamás už reagoval, že Izrael zdržuje plnění podmínek příměří v Gaze tím, že brání vysídleným Palestincům v návratu na sever enklávy, a varoval, že takové prodlevy by mohly mít „důsledky“ pro další fáze dohody. Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvádí, že na silnici vedoucí na sever došlo k tlačenici, kterou zablokovali izraelští vojáci, kteří zahájili palbu. Tři lidé jsou zraněni.

Očekávají se jednání o dalších výměnách

Po skončení první fáze současného příměří se očekává, že strany budou jednat o výměně zbývajících rukojmí, včetně mužů ve vojenském věku, a o stažení izraelských sil z Gazy. Tato dohoda však zdaleka není jistá.

„Dokonce někteří vysoce postavení izraelští představitelé vyjádřili názor, že se to nepovede, že druhá fáze dojednaná nebude, protože například premiér Netanjahu slíbil ministrům, kteří hrozili odchodem z vlády, že po propuštění rukojmí Izrael obnoví své boje v Pásmu Gazy, což je pochopitelně něco, s čím by Hamás nikdy nesouhlasil. Jednání o druhé fázi budou ještě velice tvrdá. Ta nejistota mezi Izraelci a i mezi Palestinci v Pásmu Gazy, že bude příměří trvat, je pochopitelná a obrovská,“ dodává Macháček. 

9 minut
Štěpán Macháček o situaci v Izraeli
Zdroj: ČT24

Po sobotním propuštění zůstává podle izraelských úřadů v Gaze devadesát rukojmí, z nichž přibližně třetina byla v nepřítomnosti prohlášena za mrtvé.

„Hamás dodnes žádným spolehlivým způsobem nezveřejnil, kolik rukojmí zavraždil, respektive kolik jich nepřežilo týrání v zadržovacích zařízeních,“ připomíná Foltýn. „Velmi pravděpodobně se dá počítat s tím, že Hamás s touto kartou bude hrát, s obrovskou mírou nejistoty, že do posledního okamžiku a velmi pravděpodobně už nikdy nebudeme vědět, kolik z nich přežilo. Psychologicky tohle roli hraje.“

OSN: Počet vozů s humanitární pomocí pro Gazu klesl

Součástí dohody o příměří je také požadavek, aby do Pásma Gazy mohlo vjet denně nejméně šest set nákladních vozů s humanitární pomocí. Za šest dní od začátku příměří vjelo do Pásma Gazy více než 4200 nákladních aut.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) nyní uvedl, že počet těchto vozů se v pátek výrazně snížil na pouhých 339. Odvolává se na informace izraelských úřadů a garantů dohody o příměří, tedy USA, Egypta a Kataru. Za šest dní od začátku příměří vjelo do Pásma Gazy více než 4200 nákladních aut.

Mluvčí OCHA Eri Kaneková podotkla, že OSN a humanitární partneři pracují na distribuci tohoto velkého objemu pomoci pro přibližně 2,1 milionu lidí v celé zdevastované oblasti tak rychle, jak je možné. Ještě v prosinci do Pásma Gazy vjelo jen 2892 nákladních vozů s pomocí, uvedl Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 7 mminutami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této „strašné války“, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
před 1 hhodinou

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

„To zlo je stále přítomné.“ V Polsku si připomněli výročí Katyně

Polsko si připomnělo 85 let od takzvaného Katyňského masakru. V roce 1940 sovětská tajná policie povraždila v oblasti Katyně ležící nedaleko od Smolenska v nynějším Rusku na dvaadvacet tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence. Vinu Moskva od počátku svalovala na nacistické Německo. To ještě během druhé světové války, když okolí Katyně dobylo, exhumovalo část obětí. Kreml se k činu plně přiznal až v devadesátých letech. Polský premiér Donald Tusk během piety řekl, že stejné zlo, které před 85 lety vraždilo Poláky, v neděli zabíjelo v ukrajinském městě Sumy. „To zlo je tady stále přítomné a tak jako v minulosti, i dnes nás ohrožuje,“ prohlásil.
před 11 hhodinami

Volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr a pučista Nguema

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal padesátiletý Nguema 90,35 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na gabonského ministra vnitra.
před 11 hhodinami

Izrael udeřil na poslední funkční nemocnici v Gaze

Izraelský vzdušný úder v noci na neděli zasáhl nemocnici al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti, uvedla podle agentur civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. V průběhu evakuace zemřela jedna pacientka, které lékaři nedokázali zajistit potřebnou péči, píše agentura AP. Úder potvrdila izraelská armáda, podle které byl areál používán Hamásem k plánování a provádění teroristických útoků.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropa musí vůči Trumpovi postupovat jednotně, shodli se Rakušan a Bartoš

Nejistota kvůli obchodní válce vyvolané celní politikou Donalda Trumpa nepolevuje. Hosté Otázek Václava Moravce mluvili o evropské reakci na kroky amerického prezidenta, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) i bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) musí Evropa jednat jako soudržný celek. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) může být Trump v některých krocích inspirací.
před 16 hhodinami
Načítání...