Kyrgyzské bezpečnostní síly znovu zadržely bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva, kterého v úterý jeho přívrženci během nepokojů osvobodili z vězení. V Biškeku se v sobotu sešel parlament, aby jednal o nové vládě. Podle zpravodaje agentury Reuters ale zatím není jasné, zda je sněmovna usnášeníschopná, vyžaduje to účast alespoň jednašedesáti poslanců.
Exprezidenta Kyrgyzstánu Atambajeva opět zadržely bezpečnostní síly
„Speciální jednotka vzala (Atambajevovu) rezidenci útokem a bývalého prezidenta zadržela,“ řekla agentuře AFP Atambajevova mluvčí.
„Almazbek Atambajev byl zadržen na základě příkazu vyšetřovatele v rámci případu organizace masových nepokojů v Biškeku. V současnosti meziresortní vyšetřovací skupina podniká operativní kroky k zajištění a zadržení dalších účastníků tohoto trestného činu,“ uvedl kyrgyzský Státní výbor národní bezpečnosti GKNB, z jehož vyjádření cituje agentura TASS.
Protesty a vojáci v ulicích
V hlavním městě Kyrgyzstánu v pondělí vypukly nepokoje, které vedly ke zrušení sporných výsledků nedělních parlamentních voleb. V pátek, kdy se objevily střety mezi stoupenci jednotlivých politiků, vyhlásil prezident Sooronbaj Žeenbekov v Biškeku výjimečný stav a nařídil rozmístit v ulicích metropole vojáky.
Kyrgyzské úřady v sobotu vydaly zákaz shromažďování a v hlavním městě zavedly zákaz vycházení od 09:00 do 17:00. Podle agentury AP je cílem opatření ukončit přetrvávající nepokoje.
Neklidný Kyrgyzstán
Exprezident Atambajev byl letos v červnu odsouzen k jedenácti letům vězení na základě obvinění z korupce a zneužití funkce. On a jeho stoupenci to ale označili za politickou mstu od nástupce v nejvyšší funkci Žeenbekova.
Středoasijský Kyrgyzstán, kde žije zhruba 6,5 milionu lidí, patří k nejchudším postsovětským republikám. Nepokoje touto zemí zmítají už potřetí za posledních 15 let. Revolty v letech 2005 a 2010 svrhly tehdejší prezidenty, v pozadí bylo i soupeření politických klanů o moc.