TÉMA

Almazbek Atambajev

V prezidentských volbách v Kyrgyzstánu vítězí Žaparov. Loni se během nepokojů dostal z vězení a stal se premiérem
Dosavadní kyrgyzský premiér Sadyr Žaparov vítězí v prezidentských volbách v Kyrgyzstánu a vede s velkým náskokem před svými soupeři, uvedla agentura TASS s odvoláním na dílčí výsledky. Po sečtení hlasů z 51 procent volebních místností vedl Žaparov se 76,87 procenta, zatímco druhý kandidát v pořadí měl sotva šest procent hlasů. A po sečtení hlasů z 82 procent obvodů zvýšil Žaparov svůj náskok na 79,86 procenta, vyplývá z údajů ústřední volební komise.
10. 1. 2021|
V Biškeku skončil výjimečný stav, parlament potvrdil prezidentské pravomoci pro nového premiéra
Kyrgyzský parlament schválil ukončení výjimečného stavu v hlavním městě Biškeku. Nový premiér Sadyr Žaparov zároveň převzal pravomoci hlavy státu. Kyrgyzstánem zmítaly nepokoje a politická krize od voleb ze 4. října. Strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly v Biškeku protesty. Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila.
16. 10. 2020|
Krok ke stabilizaci v Kyrgyzstánu. Žaparov, kterého demonstranti dostali z vězení, je premiérem
Kyrgyzští poslanci na středečním mimořádném zasedání potvrdili kandidaturu Sadyra Žaparova na post premiéra. Žaparov byl do funkce nominován minulý týden, parlament pro něj hlasoval v sobotu. Prezident Sooronbaj Žeenbekov ale toto hlasování podle agentury Reuters zpochybnil, protože někteří poslanci se ho účastnili na dálku. Stvrzení hlasování podle prezidenta přispěje ke stabilizaci situace v zemi. Nově jmenovaný premiér oznámil, že do konce středy očekává prezidentovu rezignaci, Žeenbekov to ale odmítá.
14. 10. 2020, Aktualizováno14. 10. 2020 19:55|
Nepokoje v chudém Kyrgyzstánu pokračují, prezident vyhlásil opět výjimečný stav
Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov podruhé vyhlásil výjimečný stav v metropoli Biškeku. Při prvním pokusu jeho rozhodnutí neschválil parlament, informuje agentura TASS. Středoasijský Kyrgyzstán, kde žije zhruba 6,5 milionu lidí, patří k nejchudším postsovětským republikám. Nepokoje touto zemí zmítají potřetí za posledních 15 let.
12. 10. 2020|
Exprezidenta Kyrgyzstánu Atambajeva opět zadržely bezpečnostní síly
Kyrgyzské bezpečnostní síly znovu zadržely bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva, kterého v úterý jeho přívrženci během nepokojů osvobodili z vězení. V Biškeku se v sobotu sešel parlament, aby jednal o nové vládě. Podle zpravodaje agentury Reuters ale zatím není jasné, zda je sněmovna usnášeníschopná, vyžaduje to účast alespoň jednašedesáti poslanců.
10. 10. 2020|
Nepokoje v Kyrgyzstánu pokračují. Prezident vyhlásil v metropoli výjimečný stav
Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov v pátek vyhlásil v Biškeku výjimečný stav a nařídil rozmístit v ulicích metropole vojáky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prezidentský palác. Žeenbekov rovněž podepsal rezignaci premiéra Kubatbeka Boronova a rozpustil vládu. Středoasijskou zemí zmítají nepokoje po nedělních parlamentních volbách.
9. 10. 2020, Aktualizováno9. 10. 2020 15:53|
Kyrgyzská revoluce pokračuje. Premiérem se stal politik, který byl ještě v pondělí za mřížemi
Protivládní demonstranti ve středoasijském Kyrgyzstánu vtrhli v úterý ráno při protestu proti výsledku parlamentních voleb do správní budovy s prezidentskou kanceláří a parlamentem. Osvobodili také z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva. Ústřední volební komise mezitím oznámila zrušení výsledku nedělních voleb a parlament zvolil premiérem opozičního vůdce Sadyra Žaparova, který byl do pondělí ve vězení. Opozice uvedla, že je jejím cílem svrhnout prezidenta Sooronbaje Žeenbekova a sestavit novou vládu. Prezident ale tvrdí, že má zemi stále pod kontrolou.
6. 10. 2020, Aktualizováno6. 10. 2020 19:34|
Kyrgyzský exprezident dostal 11 let za omilostnění zločince
Bývalý prezident středoasijského Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev byl v úterý odsouzen za nezákonné omilostnění známého zločince na více než 11 let do vězení. Oznámily to tiskové agentury. Z verdiktu soudu v Biškeku vyplývá, že se zločinecký boss Azit Batukajev na svobodu dostal za pomoci úplatku. Obžaloba žádala pro exprezidenta 15 let.
23. 6. 2020|
Kyrgyzský exprezident Atambajev čelí obvinění z pokusu o převrat a vraždy vojáka
Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev byl obviněn z přípravy státního převratu a z vraždy vojáka, který se podílel minulý týden na obléhání jeho rezidence u hlavního města Biškeku. Oznámila to kyrgyzská kontrarozvědka GKNB.
13. 8. 2019|
Kyrgyzský exprezident Atambajev je ve vazbě. Byl obviněn z korupce a dalších zločinů
Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev skončil ve vyšetřovací vazbě tajné služby a policie ho obvinila z korupce a dalších zločinů. Oznámily to tiskové agentury. Atambajev obvinění odmítá a jeho obhájce je označil za neopodstatněná. Exprezidenta zatkli policisté ve čtvrtek po dvoudenním obléhání jeho sídla.
9. 8. 2019|
Kyrgyzský exprezident Atambajev se vzdal policii. Dva dny obléhala jeho dům
Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev se ve svém sídle u Biškeku vzdal policii. Oznámili to členové jeho štábu a potvrdili to z místa novináři. Podle zpravodajské agentury 24.kg exprezidentovi stoupenci odmítali nechat Atambajeva odjet autem, a politik proto dům opustil v armádním vrtulníku. Policie se politika snažila zatknout od středy kvůli podezření z korupce a podvodů, což exprezident odmítá.
8. 8. 2019, Aktualizováno8. 8. 2019 20:44|