V Biškeku skončil výjimečný stav, parlament potvrdil prezidentské pravomoci pro nového premiéra

Kyrgyzský parlament schválil ukončení výjimečného stavu v hlavním městě Biškeku. Nový premiér Sadyr Žaparov zároveň převzal pravomoci hlavy státu. Kyrgyzstánem zmítaly nepokoje a politická krize od voleb ze 4. října. Strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly v Biškeku protesty. Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila.

Stoupenci opozice během protestů obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také 51letého opozičního představitele Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem.

Ve čtvrtek se funkce vzdal prezident Sooronbaje Žeenbekov a Žaparov dočasně převzal i jeho pravomoci. V pátek tento krok odsouhlasil parlament. Dosavadní předseda sněmovny Kanatbek Isajev, který je podle ústavy druhým nejvyšším představitelem středoasijské země, na schůzi parlamentu potvrdil, že se převzetí těchto pravomocí vzdává. Isajev už ve čtvrtek ohlásil svou rezignaci.

Právě Žeenbekov minulý týden vyhlásil výjimečný stav a vyslal do ulic kyrgyzské metropole vojáky. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí a jeden člověk zemřel. Žeenbekov je třetím kyrgyzským prezidentem, kterého během posledních 15 let nepokoje zbavily funkce. 

Žaparov, nový nejmocnější muž středoasijské země s 6,5 milionu obyvatel, poslancům řekl, že během několika hodin promluví k národu. Dosud tak však neučinil a zůstává nejasné, kdy projev pronese, poznamenala agentura Reuters.

Sadyr Žaparov
Zdroj: ČTK/AP/Vladimir Voronin

V prezidentských volbách by Žaparov neměl kandidovat

Žaparov v krátkém projevu k poslancům navrhl snížit práh pro vstup politických stran do parlamentu z nynějších sedmi procent ve volbách, které by se měly konat do konce letošního roku. V lednu by podle předsedkyně ústřední volební komise měly následovat prezidentské volby. Jako úřadující prezident by se jich Žaparov nemohl zúčastnit.

„Je to bezprecedentní v dějinách Kyrgyzstánu. Ještě nikdy nebylo tolik moci soustředěno v rukou jediného člověka,“ prohlásil poslanec Omurbek Tekebajev na adresu Žaparova, který se stal premiérem s pravomocemi hlavy státu krátce poté, co jej jeho přívrženci osvobodili z vězení. Poslanec vyzval Žaparova, aby ujistil lidi, že ani on, ani jeho nejbližší spolupracovníci nebudou na prezidenta v nových volbách kandidovat.

Žaparov byl ve vězení za únos, obvinění popírá

Žaparov byl ve vězení od roku 2017 na základě obvinění z únosu gubernátora, kterého v roce 2013 nakrátko zadrželi demonstranti. Žaparov byl obviněn ze spoluorganizace plánu únosu, což on sám popírá, a v roce 2017 odsouzen k jedenácti a půl letům vězení.

Nový premiér a jeho ministr zahraničí ujišťují, že nová vláda zachová spojenectví s Ruskem, které má v zemi vojenskou základnu, a Čínou, která je největším obchodním partnerem a investorem v zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 4 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 5 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 6 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 7 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 7 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...