Útočník z New Orleans měl vlajku Islámského státu

Zprávy ve 23: FBI zveřejnila detaily o pachateli z New Orleans (zdroj: ČT24)

Deset lidí zemřelo a třicet pět dalších utrpělo zranění v New Orleans na jihu USA poté, co nákladní auto vjelo do davu lidí, kteří slavili příchod nového roku, sdělily úřady. Místní soudní lékař hovoří o patnácti mrtvých. Policie uvedla, že šlo o úmyslný čin. Americká FBI případ vyšetřuje jako terorismus. Útočník, kterým je armádní veterán s americkým občanstvím, byl zastřelen. Ve voze měl v době útoku vlajku teroristické organizace Islámský stát.

K události došlo asi tři hodiny po půlnoci místního času (kolem 10:00 našeho času), upřesnila stanice Fox News. Podle některých zpráv řidič údajně po vystoupení z vozu začal střílet. „Řídil velmi rychle, bylo naprosto záměrné, co dělal. Objížděl barikády, odhodlaný způsobit masakr,“ sdělila na brífinku náčelnice policie v New Orleans Anne Kirkpatricková.

Pachatel podle ní vystřelil i na policisty, dva z nich byli zranění, ale jsou ve stabilizovaném stavu. Útočník nebyl opilý. Většina ze třiceti zraněných jsou podle policejní náčelnice místní obyvatelé. Starostka města LaToya Cantrellová čin označila za „teroristický útok“.

Události: Útok v New Orleans (zdroj: ČT24)

Úřad FBI později potvrdil předchozí informaci televize CNN a agentury AP, že podezřelého z útoku policie zastřelila. „Dotyčný zaútočil na příslušníky orgánů činných v trestním řízení a nyní je po smrti,“ uvedl.

V nejnovějším prohlášení FBI byl útočník identifikován jako 42letý americký občan z Texasu. V autě, které bylo patrně z půjčovny, byla nalezena vlajka teroristické organizace Islámský stát. FBI se nyní snaží odhalit možné vazby podezřelého s teroristickými organizacemi. Podle agentury AFP mají vyšetřovatelé podezření, že útočník – bývalý voják – nejednal sám.

Záběry z místa incidentu v New Orleans (zdroj: ČT24)

Nález podezřelého zařízení

Úřad dále uvedl, že ve vozidle byly nalezeny zbraně a výbušniny. Další podomácku vyrobené bomby byly objeveny ve Francouzské čtvrti New Orleans, kde se incident odehrál. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda byly funkční.

Podle Reuters se vše stalo na rušné ulici Bourbon Street. V oblasti obvykle slaví silvestra velké množství lidí. „Bude to znít strašně, ale jsme zvyklí, že na Bourbon Street občas lidi umírají. Probíhá to většinou v noci, že někdo v opilosti začne střílet. K těmto událostem dochází poměrně často, ale tento útok je něco úplně jiného,“ konstatovala spolupracovnice ČT Julie Urbišová.

Stanice CNN upozornila, že New Orleans se ve středu večer také chystá na čtvrtfinále akce Sugar Bowl, v němž změří síly v americkém fotbale dva univerzitní týmy.

„New Orleans je historické město, kde spolu existují různé kultury, je to místo jazzu a zábavy, zejména takzvaná francouzská čtvrť. Na Bourbon Street je hodně klubů, barů, lidé tam chodí cítit se dobře,“ poznamenal profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igor Lukeš. Akce se podle něj nejspíš rušit nebudou, protože Američané by to vnímali jako vzdávání se teroristům.

Biden: Útok na Američany nebude tolerován

Americký prezident Joe Biden uvedl, že nařídil vyčlenit veškeré zdroje potřebné pro vyšetření případu. Zdůraznil také, že žádný útok na Američany nebude tolerován a že násilí v jakékoliv podobě není ospravedlnitelné.

Zvolený šéf Bílého domu Donald Trump, který se úřadu ujme 20. ledna, útok bez konkrétních podrobností spojil s nelegální migrací. Svůj příspěvek ohledně událostí v New Orleans začal větou, že „příchozí zločinci jsou daleko horší než zločinci, které máme v naší zemi“. Neuvedl ale, jak tento případ souvisí s migrací.

„New Orleans, tak drahý srdcím Francouzů, byl zasažen terorismem. Myslíme na rodiny obětí a zraněných stejně jako na americký lid, jehož zármutek sdílíme,“ napsal francouzský prezident Emmanuel Macron k událostem ve městě, které začátkem 18. století založili francouzští kolonisté.

Hluboký zármutek a plnou solidaritu s oběťmi a jejich rodinami vyjádřila také šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Pro podobné násilí neexistuje omluva; v této tragické chvíli vyjadřujeme solidaritu s oběťmi a s jejich rodinami, uvedla.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle AFP prohlásil, že je zprávou z New Orleans zděšen a že plně stojí po boku amerického lidu.

Podle českého ministerstva zahraničí nejsou zprávy o tom, že by se útok nějak dotknul Čechů v oblasti.

Auto jako snadný nástroj

Útoky, kdy pachatel najede do davu autem, se opakují relativně často, nikoli ale v USA. „Kombinace použití auta a střelné zbraně je atypická. Ukazuje to na to, že chtěl hlavně zabít co nejvíc lidí. Amerika už samozřejmě zažila třeba 2021 ve Wisconsinu podobný nájezd útočníka do davu, který zrovna slavil,“ připomněl amerikanista Jan Beneš z Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Omezení držení střelných zbraní bylo jednou z priorit administrativy končícího demokratického prezidenta Bidena. „Během čtyř let byl schopen dosáhnout drobné reformy na federální úrovni, co se týká poloautomatických pušek, ale nic zvláštního se nezměnilo. Na druhou stranu Nejvyšší soud umožnil svým rozhodnutí státům liberalizovat zbraňovou politiku,“ upozornil Beneš.

Nedávno se podobný incident jako v New Orleans odehrál v německém Magdeburku na vánočních trzích. „Pachatelé se k tomu uchylují z toho důvodu, že dostupnost vozidel je výrazně jednodušší než dostupnost palných zbraní a vlastně každý je schopen tím vozidlem nějakým způsobem jezdit na rozdíl od palné zbraně, kterou si pořídit je obtížné, drahé a v řadě států legislativně složité,“ podotkl odborník na bezpečnost Stanislav Kazbunda z Vysoké školy evropských a regionálních studií.

„Pokud se bariéry dají objet nebo jsou nedostatečné a dají se prorazit, tak to ukazuje, že někdo opatření podcenil nebo došlo k jiné chybě, ale docházet by k tomu nemělo,“ hodnotí bývalý velitel speciálního oddělení SOG Lumír Němec.

V Praze byly ochranné bariéry posíleny právě po prosincovém útoku v Magdeburku. „Pochopitelně, stejně jako se to teď stalo v New Orleans, je možné tyto bariéry nějakým způsobem překonat a využít slabin systému. Pachatelé podobných trestných činů si velmi často dopředu zjišťují bezpečnostní opatření a útoky dopředu připravují,“ podotkla odbornice na radikalizaci a extremismus Barbora Vegrichtová z Českého vysokého učení technického v Praze.

Načítání...