Čína simulovala útok na náš hlavní ostrov, uvedl Tchaj-wan

Čínská letadla a lodě v sobotu ráno uskutečnily cvičení simulující útok na hlavní ostrov Tchaj-wanu. Uvedlo to tchajwanské ministerstvo obrany a dodalo, že do jeho vzdušné obranné zóny pronikly dvě desítky čínských letounů. Předtím ministerstvo oznámilo, že Tchaj-wan v pátek pozdě večer vypálil světlice, aby varoval sedm bezpilotních letounů, které kroužily nad jeho souostrovím Ťin-men a neidentifikované letadlo nad odlehlým souostrovím Ma-cu.

Ministerstvo obrany Tchaj-wanu uvedlo, že z dvaceti čínských letounů, které pronikly do tchajwanské vzdušné obranné zóny, jich čtrnáct přeletělo před střední linii v Tchajwanském průlivu. Resort obrany také uvedl, že zaznamenal aktivitu čtrnácti čínských vojenských lodí v Tchajwanském průlivu.

Tchajwanská armáda odvysílala varování a použila letecké hlídky, námořní lodě a pobřežní rakety, aby situaci vyřešila. V případě obou odlehlých souostroví ministerstvo uvedlo, že vojáci v obou oblastech, které leží těsně u pobřeží pevninské Číny, jsou nyní v pohotovosti. 

Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly. Podle posledního oznámení Pekingu cvičení, které mělo skončit v neděli, potrvá až do 15. srpna. 

Čína v pátek také oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.

Blinken: Reakce Číny je zcela nepřiměřená

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při své návštěvě Filipín řekl, že Spojené státy chtějí komunikovat s Čínou, aby zabránily případným nedorozuměním. Rozhodnutí Pekingu ukončit s Washingtonem spolupráci v klíčových záležitostech, včetně obrany nebo ochrany klimatu, označil za nezodpovědné. Reakce Číny je podle něho zcela nepřiměřená a Peking se nyní místo snah o mírové řešení zaměřuje na zastrašování a použití síly.

Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu.

Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.