Centrem Berlína zněly z červených sluchátek odposlechy Stasi

Obyvatelé a návštěvníci Berlína mohli přímo v ulicích slyšet původní odposlechy, které tam pořídila tajná služba bývalého východního Německa - Stasi. Některé nahrávky byly zveřejněny vůbec poprvé. Instalace se podle autorů do metropole vrátí zřejmě v létě.

Každý, kdo vzal do ruky červené sluchátko, ocitl se v kůži pracovníka německé státní bezpečnosti. Sluchátka visela z nejstarší zachovalé části berlínské zdi. Pozorovací věž z roku 1966 je po padesáti letech památník a oblíbený turistický cíl. Před půlstoletím stála na kraji území nikoho, teď je ukrytá v centru metropole.

Odposlechy Stasi z 80. let jsou memento doby a teď posloužily jako umělecká instalace. Tajná služba odposlechy nasazovala ve velkém, i když tehdy měla telefon ve východním Německu jen každá pátá rodina. V archivu tak skončily banální hovory, ale i udávání, stížnosti nebo poslední telefonáty před cestou na západ.  

V Berlíně mohou lidé přímo v ulicích slyšet původní odposlechy Stasi (zdroj: ČT24)

Čas na využívání odposlechů nic nezměnil. Mobilní telefon navíc nyní mají skoro všichni. Autoři instalace se proto zároveň ptají, co se stane s naší digitální stopou, kterou po sobě vědomě nebo nevědomě zanecháváme. „Používáme denně telefony, ale ve skutečnosti nevíme, kdo čte naše sms nebo e-maily,“ poznamenala spoluautorka projektu Stefanie Kinská.

  • Ministerium für Staatssicherheit (česky: Ministerstvo státní bezpečnosti), známá spíše jako Stasi, byla hlavní tajnou službou a rozvědkou Německé demokratické republiky.
  • Stasi byla široce uznávána jako jedna z nejefektivnějších výzvědných organizací na světě.
  • Dlouholetým šéfem Stasi byl Erich Mielke, který byl podobně jako Erich Honecker v říjnu 1989 odstraněn z vedení SED (Jednotná socialistická strana Německa) a vyloučen ze strany. V 90. letech byl Mielke za své zločiny souzen, odsouzen byl však za vraždu, jíž se dopustil v roce 1931.
  • V roce 1992 byl vytvořen úřad zajišťující přístup k dokumentům vedených Stasi, označovaný také jako Gauckův úřad. Podle smlouvy o znovusjednocení Německa je spolupráce se Stasi považována za důvod k výpovědi ze zaměstnání ve veřejných službách.
  • V rámci Stasi působil i legendární šéf východoněmecké špionáže Markus Wolf.
Načítání...