Z Bohumína na Karvinsku se v pátek odváží nelegální odpad navezený před šesti lety ze sousedního Polska zločineckou skupinou. K jeho odstranění napomohly i zářijové povodně. Objekt, kde je nebezpečný odpad uskladněn, totiž zaplavila voda, a stal se tak větším rizikem než doposud. Moravskoslezský kraj se nakonec rozhodl, že zaplatí likvidaci. Náklady budou 10,66 milionu korun a hejtmanství bude o refundaci jednat s resortem životního prostředí, řekl hejtman Josef Bělica (ANO).
Z Bohumína mizí letitý nelegální odpad, napomohly tomu povodně
V prostorách bývalého autosalonu v městské části Pudlov je nelegálně uskladněno zhruba 330 tun nebezpečného odpadu. „Takové množství by se vešlo do patnácti velkoobjemových hasičských cisteren,“ použil příměr Bělica. V areálu je několik set sudů a barelů, ale také plastových kontejnerů. Při povodních byly některé obaly poškozeny, stejně jako palety, u nichž vzniklo nebezpečí jejich dalšího zborcení. „Hrozilo, že nebezpečné látky začnou unikat. Řešili jsme ve spolupráci s Bohumínem, jak s tím naložit,“ uvedl Bělica.
Do výběrového řízení se přihlásila jedna společnost, která musí areál vyčistit nejpozději do konce března. „Nicméně teď jsme se na kontrolním dnu dozvěděli, že od 6. ledna, kdy začali, tak je aktuálně odvezena zhruba třetina odpadu. Pokud vše půjde tak, jako doposud, do konce ledna by tyto prostory měly být zbaveny nebezpečného odpadu a začne úklid místa,“ podotkl hejtman s tím, že odpad se likviduje v ostravské spalovně.
Dva nelegální sklady nebezpečného odpadu se v lednu 2019 našly v halách ve Starém Městě u Frýdku-Místku a v Bohumíně. Objekt ve Starém Městě, kam někdo navezl asi 650 tun odpadu, se podařilo vyprázdnit. Sanace tehdy stála zhruba osm milionů. V Bohumíně ale odpad zůstal. Radnice totiž tehdy odmítla nést náklady na likvidaci cizího odpadu. Sklad byl stabilní a nehrozilo výrazné nebezpečí.
Žíraviny či kyseliny
„Od počátku jsme sledovali, zda nedochází k ohrožení zdraví občanů a životního prostředí. Naštěstí palety byly stabilní. Nechtěli jsme, aby naši občané nesli náklady za likvidaci tohoto nelegálního odpadu. Teď když v souvislosti s povodněmi nastala změna, musím poděkovat kraji, že se k tomu takto postavil,“ nechal se slyšet místostarosta Bohumína Lumír Macura (SOCDEM). Připomněl, že areál má soukromého vlastníka.
Jsou v něm uskladněné znečištěné oleje, motorová nafta, žíraviny či kyseliny. „Směs je to různorodá. Jedná se především o průmyslové odpady a asi i ty z autoservisu. Některé látky budou pravděpodobně toxické, rozhodně 99 procent z nich bude hořlavých, takže samozřejmě kdyby unikly do venkovního prostředí, mohly by území kontaminovat,“ upozornil vedoucí oddělení odpadového hospodářství krajského úřadu Michal Rásocha s tím, že nebezpečím by mohla být i zmíněná hořlavost.
Případem nelegálního uskladnění odpadu na dvou místech regionu se zabýval i speciální policejní tým, který spolupracoval s polskými kolegy. Pachatele se podařilo dopadnout i díky kamerovým záznamům bohumínské městské policie. Moravskoslezští policisté na začátku dubna 2019 zadrželi jednatřicetiletého muže z Opavska, který podle nich v regionu vytipovával vhodná místa k uložení odpadu. Organizátory trestné činnosti byli občané Polska, policisté tam zadrželi patnáct lidí.