V Praze se SPOLU a Piráti v jednáních zaměří na program, personální podmínky jdou zatím stranou

Nahrávám video
Brífink koalice SPOLU k povolebnímu vyjednávání v Praze
Zdroj: ČT24

V Praze budou koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Piráti pokračovat v jednání, i když se stále neshodli na pirátské podmínce odmítající trestně stíhané politiky v radě. Tuto otázku zatím ponechají stranou a další jednání se zaměří na programové otázky. O případné koaliční dohodě bude podle současného pražského primátora a lídra Pirátů Zdeňka Hřiba finálně rozhodovat krajské fórum Pirátů, tedy všichni členové v metropoli. Zástupci SPOLU v pondělí večer jednali i s hnutím ANO. Shodli se na většině programových otázek, rozpory nastaly v sociální problematice.

Zástupci SPOLU se s Piráty poprvé sešli před týdnem, po schůzce uvedli, že nepovažují za korektní, aby druhá strana zahajovala jednání rovnou s personálními požadavky. Podmínka ohledně trestně stíhaných politiků se může týkat Jana Wolfa (KDU-ČSL), který byl zvolen na čtvrtém místě kandidátky SPOLU a který čelí obžalobě kvůli sportovním dotacím na magistrátu.

O této otázce v pondělí politici opět jednali, ale podle vyjádření lídra SPOLU Bohuslava Svobody (ODS) a primátora Hřiba se poté přesunuli k programovým otázkám a dohodli se na tom, že se na program zaměří i na dalších schůzkách. Následující se bude konat ve čtvrtek.

„Konstatovali jsme, že to je záležitost, podle které se na konci toho procesu bude rozhodovat krajské fórum Pirátů, které bude v konečném důsledku schvalovat vstup Pirátů do koalice. S tímto vědomím jsme se shodli na tom, že chceme postoupit dále,“ řekl Hřib.

Nahrávám video
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k povolebnímu vyjednávání v Praze
Zdroj: ČT24

Nechceme jednat o personáliích, ale o programu, řekl Svoboda

Svoboda uvedl, že sdělení o schválení krajským fórem zástupce SPOLU překvapilo. „Jednání je velmi obtížné, protože jejich (Pirátů) rozhodnutí jsou vázána na to, že až bude smlouva podepsána, tak si ji nechají schválit pirátským fórem, takže všechny dohody jsou jakoby na vodě,“ nastínil.

Dodal, že SPOLU od začátku nechce jednat o personáliích, ale o programu. Zástupci koalice podle něj v pondělí prezentovali Pirátům své priority, jako jsou doprava nebo bydlení. Podle Hřiba se v těchto otázkách víceméně shodli a o programu budou dále jednat.

Otázka podmínky Pirátů se tak prozatím odkládá, ale koalice SPOLU stále trvá na tom, že ji neakceptuje. „Naše představa o radě zůstává stále stejná a kolega Wolf do ní patří,“ prohlásil Svoboda. Wolf řekl, že je obžalován za hlasování v komisi podle svého svědomí a dnes by hlasoval stejně. „Kdyby se jednalo o jakýkoliv úmyslný trestný čin, tak by mě ani nenapadlo kandidovat,“ řekl a dodal, že kriminalizaci zastupitelů za hlasování podle svého svědomí a přesvědčení považuje za vážný problém.

Piráti také považují za problém možnou kumulaci funkcí u členů rady, kde to podle Hřiba nicméně budou posuzovat individuálně. „Obecně princip, že lidé by měli na sto procent pracovat pro město, samozřejmě platí,“ sdělil.

S ANO se koalice SPOLU víceméně shodla

Zástupci koalice SPOLU se ještě v pondělí večer sešli s týmem hnutí ANO. Shodli se na většině programových otázek, rozpory nastaly v sociální problematice. Znovu se prý sejdou do týdne.

Lídr ANO Patrik Nacher po jednání řekl, že se strany shodly v dopravních otázkách. „Nicméně obsahově jsme i nalezli některé věci, kde se zatím lišíme, což je třeba věc nějaké sociální podpory,“ řekl Nacher. Dodal, že diskuse byla čistě odborná a neřešila personální nebo jiné otázky ohledně složení případné koalice.

Podobně se vyjádřili zástupci SPOLU, kteří ocenili věcnost debaty o programu. „Když je komunikace dobrá, tak se dají překonat i věci, které jsou sporné, nebo se některé sporné věci mohou z programu vypustit. V tom jsme neviděli žádný problém,“ řekl Svoboda. „To je naše představa, jak chceme se všemi potenciálními partnery jednat,“ dodal.

V úterý se SPOLU sejde s uskupením Praha sobě. To Piráti a STAN prosazují do koalice, ale SPOLU se k tomuto návrhu staví rezervovaně kvůli zachování poměru sil v radě odpovídajícímu výsledku voleb. „Zavrhujeme možnost, abychom proti sobě měli celek, který by měl více hlasů než my,“ řekl Svoboda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
před 2 hhodinami

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí.
11:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Požárů elektrokol a elektrokoloběžek přibývá. Pozor na chyby spojené s nabíjením

Počet požárů elektrokol a elektrokoloběžek v Česku roste. Zatímco ještě v roce 2019 hasiči řešili jen tři případy, loni už jich bylo 125. Nejčastější příčinou bývá technická závada spojená s elektrickým zkratem, často při nabíjení.
před 7 hhodinami

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Na trati Plzeň–Klatovy začala výluka. Aplikace hlásí chyby při nákupu jízdenek

Na železniční trati mezi Plzní a Klatovy začala téměř čtyřměsíční výluka související se stavbou obchvatu Přeštic. Řadu spojů v celé délce nahradily autobusy. Cestující se však musí připravit na drobné komplikace. Dopravce například přemístil některé zastávky, což způsobilo chyby v mobilní aplikaci pro nákup jízdenek.
před 19 hhodinami

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

VideoSrážek chodců s tramvajemi v Praze ubývá

Nejméně srážek tramvají s chodci za deset let hlásí pražský dopravní podnik. Ve srovnání s lety před pandemií covidu jde o třetinový pokles. Z více než sedmdesáti loňských nehod skončila většina lehkým zraněním, dvě ale smrtí. Dopravní podnik se jim snaží předcházet školením řidičů i osvětou. Právě proto zveřejnil videa střetů. Nejrizikovější úsek v Praze začíná na I. P. Pavlova. Podle koordinátora BESIP pro Středočeský kraj Ondřeje Žabenského může za většinu nehod spěch a nepozornost. „Dneska vidíme sluchátka v uších, zraky upřené do mobilu,“ pronesl.
včera v 06:30

Přenášela zbraně i motáky. Dana Milatová se do odboje zapojila už jako školačka

Rodina Gajdošíkových se za druhé světové války aktivně účastnila odboje na Zlínsku. Do ilegální činnosti se zapojily i děti – Dana Milatová jako školačka přenášela partyzánům zbraně, které měl otec v úkrytech na hřbitově, a z věznice gestapa pašovala motáky. Věděla, že jí jde o život, přesto se do nebezpečných akcí s odvahou pouštěla. Ani dnes by prý neváhala a bojovala by za svobodu.
1. 3. 2026
Načítání...