Přibývá služeb, které pomáhají lidem s duševními potížemi. Psychiatrická nemocnice Bohnice v Praze začala v terapii využívat virtuální realitu i interaktivní hry. Jako první psychiatrické zařízení kombinuje na jednom místě odpočinek, vzdělávání a socializaci pacientů pod dohledem „peerů“, tedy lidí se stejnou zkušeností.
V Bohnicích využívají při terapii virtuální realitu
V herně volnočasového centra v pražských Bohnicích nenajdou lidé žádné on-line či násilné hry. Mohou ale vyzkoušet virtuální realitu.
„Hlavní efekt je, že jste někde jinde, kde nemáte trable. To může přetrvat i déle, než když jste ve virtuální realitě,“ popisuje peer konzultant z organizace Váš flek Roman Janů. Sám se léčil s duševními potížemi.
InsPeera je dalším místem, které se snaží pacienty vracet zpět do běžného života. Dohromady jim pomáhá patnáct peerů, kteří jsou součástí multidisciplinárního týmu.
Potíže dětí
Podobně na rostoucí počet mladých lidí s potížemi reaguje centrum primární prevence v Praze 12. Jde o novou službu Drop Inu, který se tady dosud věnoval hlavně léčbě závislostí.
Pomoc vyhledávají samy děti. S odborníky řešily domácí násilí, sebepoškozování i drogy. „Přišly se záminkou, že se chtějí doučovat, zároveň utrousí nějakou poznámku. Nenecháme to,“ popisuje vedoucí primární prevence z Drop Inu Tereza Braunová. Na preventivní programy se sem hlásí školy z Prahy i Středočeského kraje.