U jihočeského letiště by mohla vzniknout továrna na malé modulární reaktory

3 minuty
Události v regionech: Projekt malých modulárních reaktorů
Zdroj: ČT24

U jihočeského letiště by mohla vzniknout továrna na malé modulární reaktory. Společnosti ČEZ a britská Rolls-Royce SMR postaví malý modulární reaktor (SMR) vedle jaderné elektrárny Temelín. Výstavba by měla začít v roce 2029 a dokončena má být v roce 2034. Rolls-Royce SMR bude také stavět další servisní a vývojová centra, která bude potřebovat pro zajištění včasných dodávek. Díky tomu by mohlo vzniknout na jihu Čech až tři tisíce kvalifikovaných pracovních míst.

„Chceme, abychom byli prvním regionem v Evropě, kde vyroste malý modulární reaktor. Jako kraj máme několik výhod. Dlouhodobě tu funguje jaderná elektrárna, a tak je tady vzdělanostní základna lidí, kteří se v oboru pohybují. Za druhé je to jediné místo v Česku schválené pro výstavbu SMR. A za třetí, na letišti máme obrovské množství pozemků, které jsou připraveny k průmyslové výstavbě, všechny jsou v majetku kraje, a tak je můžeme nabídnout na vybudování třeba továrny na SMR,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Jihočeský kraj, ČEZ a Ústav jaderného výzkumu Řež před dvěma lety založily společnost South Bohemian Nuclear Park. „Důvodem bylo, že až ČEZ uzavře dohodu s nějakou společností ohledně výstavby SMR, tak aby se tato činnost přivedla na jih Čech,“ vysvětlil Kuba.

Modulární reaktory díky menší velikosti lze ze sedmdesáti procent postavit v továrně a zbytek se dodělá na místě. To také může přinést příležitosti pro řadu jihočeských firem. „Neděláme to kvůli jednomu SMR v Temelíně. Děláme to proto, že ČEZ a Rolls-Royce SMR by do budoucna měly tyto technologie dodávat do všech míst, kde budou vyrůstat. To znamená, že by se nám na jihu Čech mohlo podařit vybudovat továrnu na SMR, zapojit jihočeské firmy do dodávek, až se SMR budou vyvážet po celé Evropě,“ dodal hejtman.

Malé modulární reaktory mají doplňovat ty velké

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou SMR pokročilé jaderné reaktory o elektrickém výkonu až 300 megawattů elektrických na jeden výkonový modul. Jsou rozměrově menší než konvenční jaderné reaktory. Název SMR plyne z procesů jejich výroby, velikosti, modulární konstrukce, je tedy složený z určitých částí, a neodkazuje na typ reaktoru a využívaný jaderný proces. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.

„Malé modulární reaktory nemají nahrazovat velké bloky, ale doplňovat je. Budou významným zdrojem tepla pro města v lokalitách, kde vzniknou. S prvním z nich počítáme právě v Temelíně v první polovině 30. let. Je to nejlepší možný prostor pro pilotní projekt. Souběžně zde ale probíhá i příprava stavby dalších dvou velkých jaderných bloků navazujících na projekt nových jaderných bloků v Jaderné elektrárně Dukovany,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Společnost ČEZ podala 15. listopadu žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro stavbu malého modulárního reaktoru v Temelíně. Předpokládaná životnost je šedesát až osmdesát let, uvádí dokument, podle kterého by měla stavba začít v roce 2029 a skončit o pět let později. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů.

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2050 vybudovat v České republice s využitím elektráren s technologií od společnosti Rolls-Royce SMR zařízení o výkonu až tři gigawatty. Jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. SMR by podle dřívějšího vyjádření ČEZu měly sloužit především pro dodávky tepla a měly by vznikat například na území současných uhelných elektráren, například v Prunéřově nebo v Dětmarovicích.

ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR podepsaly na konci října strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí zhruba dvacetiprocentní podíl, za nějž zaplatí jednotky miliard korun. Spolupráce, která je připravována na několik desetiletí, počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tak pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 6 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 6 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 11 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 16 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 17 hhodinami
Načítání...