Pyrotechnici naplánovali odstřel pumy u Litvínova na pátek odpoledne

Pyrotechnici plánují řízený odstřel nevybuchlé letecké pumy v chemičce u Litvínova nejdříve v pátek odpoledne. Termín přizpůsobí meteorologickým podmínkám, řekla mluvčí policie Irena Pilařová. Šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr ve středu oznámil, že stát půjčí společnosti Orlen Unipetrol část zásob pohonných hmot z hmotných rezerv státu. Půjde o maximálně 135 tisíc metrů krychlových v hodnotě 1,9 miliardy korun. Unipetrol tím pokryje výpadek ve výrobě své litvínovské rafinerie. Půjčku schválila vláda.

S odstřelem letecké pumy z druhé světové války, na kterou před týdnem narazil bagrista, policie počítala ve čtvrtek nebo v pátek. „Dnes už je jasné, že to bude nejdříve v pátek odpoledne, ale sledujeme ještě meteorologické podmínky,“ uvedla Pilařová.

Puma váží 250 kilogramů, obsahuje sto kilogramů výbušniny. V areálu litvínovské chemičky momentálně pokračují přípravy tak, aby škody na majetku způsobené likvidací munice byly co nejmenší.

Největší riziko samovolného výbuchu pominulo v úterý kolem 13:00. Puma má podle pyrotechniků časovaný mechanismus spuštění, což znamená, že po dopadu měla vybuchnout až po několika hodinách, nejpozději do 144 hodin od nálezu. Do té doby s ní nikdo nehýbal, poté začaly práce na řízeném odstřelu. Muselo se například prohlédnout okolí nálezu, zda poblíž není obdobná munice, nalezenou pumu zajistili proti pohybu.

Ochrana z pytlů s pískem

K chemičce hasiči už několik dnů naváží pytle s pískem, obloží se jimi místo nálezu do výše pěti metrů. Přímo k pumě naloží asi 400 vaků, val by měl mít tloušťku mezi pěti a šesti metry. O něco dál pyrotechnici vystaví další barikádu. Tím ochrání objekt, ve kterém byla puma nalezena. Je sice určen k demolici, je ale nutné zajistit, aby tlaková vlna neprošla objektem na druhou stranu. Pytli s pískem také pyrotechnici zajistí zásobníky s kyselinami a dalšími nebezpečnými látkami, které jsou součástí chemičky.

Společnost Orlen Unipetrol po nálezu letecké pumy před týdnem zastavila výrobu v sousední rafinerii. Kvůli tomu přišla o suroviny petrochemická část závodu, proto firma v pátek ráno zahájila také útlum etylenové jednotky. V areálu zůstává naprosté minimum zaměstnanců, kteří dohlížejí na utlumené výrobní technologie. Ochranné pásmo je nyní 1500 metrů, při řízeném odpalu se zvětší.

Stát poskytne Unipetrolu pohonné hmoty

Správa rezerv Unipetrolu uvolní až 95 tisíc metrů krychlových motorové nafty a do čtyřiceti metrů krychlových benzinu. „Uvolnění těchto nouzových zásob pokryje výpadek výroby rafinerie zhruba na čtrnáct dnů. Samotný trh nedokáže výpadek dodávek v tak krátké době řešit. Tím, že zápůjčku poskytneme, zůstává zásobování pohonnými hmotami v Česku stabilní a řidiči nic nepoznají. Není tak důvod ke spekulativnímu růstu cen pohonných hmot,“ ujistil Švagr.

Celková výše půjčky bude záviset na aktuálních potřebách rafinerie, v případě maximálního plnění by šlo o jedenáct procent státních zásob, které by státu vystačily na přibližně pět a půl dne.

Podmínky půjčky budou ještě SSHR a Orlen Unipetrol dojednávat ve středu odpoledne. Jejich součástí by podle šéfa správy rezerv měl být například zákaz vývozu paliv do zahraničí nebo uhrazení poplatků za vyskladnění a naskladnění Unipetrolem.

Palivo by měl podnik vrátit do konce roku

S vrácením paliv Švagr počítá v případě, že nenastanou další neočekávané události, zhruba do konce roku. Správa také bude od firmy požadovat zajištění půjčky pro případ rizik do maximální hodnoty půjčky. Rafinerie za půjčku zaplatí částku ve výši dvoutýdenní repo sazby stanovené centrální bankou. Přesná částka bude závislá na množství zapůjčeného paliva a také termínu, kdy rafinérie odčerpané palivo vrátí. Unipetrol bude pohonné hmoty čerpat ze skladů po celém Česku.

Stát udržuje v rezervách paliva na přibližně devadesát dnů spotřeby. Podle Švagra půjčka zásoby neohrozí a Česko bude mít nadále dostatek rezerv pro zajištění ropné bezpečnosti.

Britskou leteckou pumu z druhé světové války našli dělníci v areálu litvínovské rafinerie při výkopových pracích ve středu odpoledne. Pyrotechnici a hasiči nyní připravují řízený odstřel. Společnost kvůli tomu od minulého týdne zastavila výrobu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 19 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 42 mminutami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 5 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 5 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 9 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 10 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...