Podle poskytovatelů sociálních služeb by dlouhé čekací lhůty na odbornou pomoc pro rodiče dětí s handicapem vyřešilo vybudování národní sítě rané péče. Nejmladší děti s postižením a jejich rodiny na ni nyní čekají i déle než rok.
Rodiče handicapovaných dětí čekají na pomoc i rok. Problém by mohla vyřešit síť rané péče
Raná péče je určena pro handicapované děti do sedmi let, v Česku je jich asi třicet tisíc. Podporu odborníků získá ale kvůli malé kapacitě asi jen čtrnáct procent z nich.
Jedním z takových dětí je Natálie Hudečková, které ve dvou letech lékaři diagnostikovali Zellwegerův syndrom a dnes už se bez pomoci druhých neobejde. Velkou oporu našli i její rodiče ve Společnosti pro ranou péči.
„Trvalo mi asi tři měsíce, než jsem se donutila tam zavolat, protože si nerada nechávám pomáhat od jiných. Potom mě to ale donutilo, protože jsem potřebovala vědět, co všechno je potřeba zařídit,“ řekla Natálčina matka Lucie Hudečková.
Teď už je poradkyně Lenka nedílnou součástí rodinného života. „Naše služba se skládá ze dvou částí. Z podpory rodiny a podpory vývoje dítěte. Podpora vývoje dítěte je hlavně o tom, aby mělo zajištěno co nejvíc podnětů a mohlo se rozvíjet,“ vysvětlila poradkyně společnosti pro ranou péči Lenka Koubková.
Rozdílná míra podpory
Hudečkovi se k rané péči dostali během několika týdnů. V Olomouckém kraji se totiž v posledních letech podařilo výrazně zkrátit čekací lhůty na odbornou pomoc. Tu poskytuje v tuzemsku pět desítek organizací.
„Na území jednotlivých krajů je dostupná různě. A jsou opravdu regiony, kde rodiny čekají více než rok na podporu,“ řekla ředitelka olomoucké pobočky Společnost pro ranou péči Pavla Matyášová.
Pomoc do měsíce
Podle některých poskytovatelů sociálních služeb by bylo ideálním řešením vybudování národní sítě rané péče. Ta by pak byla rozložena rovnoměrně napříč regiony. Pomoc k rodinám by se pak ideálně měla dostat zhruba do měsíce.
O tomto návrhu jednali poskytovatelé v Olomouci s ministrem práce a sociálních věcí. „Budu se na to chtít podívat se svými kolegy na ministerstvu, jak to řešit nejen z hlediska finančních, ale i zákonných jasně definovaných standardů, aby taková péče byla garantovaná,“ uvedl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL).