Prezident zpochybnil růst mezd státních úředníků

Prezident Miloš Zeman v Pardubicích ocenil, že rostou mzdy policistů, hasičů, zdravotníků, učitelů nebo vojáků. Není si však zcela jist, že je úplně v pořádku zvyšování mezd rostoucímu počtu státních úředníků. Prezident to řekl krajským zastupitelům na úvod své třídenní návštěvy Pardubického kraje.

V příštím roce by měl průměrný plat zaměstnance státu vzrůst o 1099 korun na 26 979 Kč měsíčně. Stát hodlá zřídit 13 329 nových funkčních míst a jejich počet tak proti letošku vzroste na 437 291. Loni pobírali zaměstnanci státu v průměru 25 880 korun hrubého.

Průměrná mzda v Pardubickém kraji ve srovnání s ostatními regiony v zemi patří stále výrazně k těm horším, podotkl Zeman. V druhé čtvrtině roku činila průměrná mzda v kraji 23 312 korun a byla čtvrtá nejhorší v zemi.

Prezident vítá investiční záměry firem, které podle něj povedou k větší konkurenci mezi firmami a růstu mezd. Zmínil společnost INA Lanškroun, která za prezidentovy přítomnosti ve středu slavnostně zahájí stavbu nového závodu ve Svitavách. Do roku 2020 by mohl podnik zaměstnat až 1000 lidí.

„Dosavadní podnikatelé ve Svitavách si stěžují, že jim tato investice odláká pracovníky, a já jsem se zaradoval, že jediný způsob, jak přimět podnikatele, aby zvyšovali mzdy, je to, že budou mít konkurenci,“ řekl Zeman.

Miloš Zeman je na návštěvě Pardubického kraje potřetí

Prezident zůstane v kraji tři dny, jde o jeho třetí návštěvu regionu. Dopoledne jej na Komenského náměstí čekalo asi šest desítek lidí, převážně seniorů. Lidé ho přivítali vlažným potleskem. Zeman pokynul lidem a s manželkou Ivanou beze slova vstoupili do budovy krajského úřadu.

Jediný hlasitější projev měl vysoký muž v čepici, který nesl transparent s přeškrtnutou mešitou. Zval na listopadovou demonstraci na podporu Zemanových názorů na migraci a islám.

Na krajském úřadu se Miloš Zeman setkal s hejtmanem, členy zastupitelstva a starosty okolních obcí. Na programu byla i schůzka se zástupci příspěvkových organizací a odborů.

První otázka v diskuzi se týkala uprchlické krize. Podle prezidenta čeká Českou republiku těžké období, předpokládá totiž uzavření hranic mezi Rakouskem a Německem. A taky to, že západní sousedé budou vracet ekonomické uprchlíky do tranzitních zemí, tedy i do Česka.

„Najednou zjistíme, že tady máme například půl milionů uprchlíků, a co by bylo horší -uprchlíků, kteří jsou naprosto neasimilovatelní, protože přicházejí z naprosto odlišných kulturních oblastí,“ řekl Miloš Zeman.

Prezident navštívil výrobce radarů, který připravuje zakázku s Izralem

O podpoře česko - izraelských obchodních vztahů mluvil Miloš Zeman naposledy před čtrnácti dny při návštěvě izraelského prezidenta. V pondělí proto zamířil i do pardubické firmy Retia, která se specializuje na vojenské technologie. Firma se připravuje na velkou zakázku s izraelským obchodním partnerem. Měla by se podílet na výrobě radaru MMR.

„Jsme domluveni, že se bude v České republice realizovat třicet procent výroby tohoto radaru, a bude to v oblasti sofistikovaných technologií,“ uvedl Petr Novák, generální ředitel společnosti Retia.

V Zámrsku prezidenta zaujal falzifikát císařské pečeti

Po obědě s poslanci a senátory zvolenými za Pardubický kraj se pak Miloš Zeman vydal do Zámrsku u Vysokého Mýta, kde je státní oblastní archiv. Prezident si tam prohlédnul některé vzácné archiválie a zaujal ho falzifikát císařské pečeti Zikmunda Lucemburského.

Navečer se setkal s občany Zámrsku. Lidé se ho ptali například na další působení hradního kancléře, ale i na migranty. Řeč přišla taky na přímou volbu starostů. „Já navrhuji, aby starostou byl zvolen v přímé volbě ten, kdo dostal nejvíce preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany,“ řekl Miloš Zeman.

Cesta po východní části Pardubického kraje

Následující dva dny bude možné prezidentskou kolonu vidět v Žamberku, Králíkách, Lanškrouně, Svitavách a taky v Jablonném nad Orlicí, kde bude prezident po dobu své návštěvy ubytovaný. Na Kralicku se už v úterý pozdraví se zástupci klubů vojenské historie a u pěchotního srubu položí květiny k hrobu četaře Arnošta Hrada. Tento poddůstojník odmítl opustit v roce 1938 pohraniční opevnění a spáchal v něm sebevraždu.

Ve středu prezident symbolicky otevře ve Svitavách obnovený hotel Slavia, kam chodíval a kde byl zatčen podnikatel a zachránce Židů Oskar Schindler.

V Pardubickém kraji je Miloš Zeman během svého funkčního období už potřetí. Naposledy to bylo v lednu, kdy se na náměstí objevily v rukou některých kritiků červené karty. Teď to zatím byly jen velké červené trenky, se kterými do Zámrsku přišli dva muži na podporu skupiny Ztohoven.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
09:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
09:04Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
včera v 16:45

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánovčera v 13:27

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...