Převaděč, který loni havaroval s migranty u Břeclavi, půjde do vězení

Krajský soud v Brně schválil dohodu o vině a trestu pro převaděče za to, že loni v říjnu ujížděl policii v dodávce s třiceti migranty a havaroval. Do věznice s ostrahou půjde na šest let a devět měsíců. Uhradit má také stovky tisíc korun jako náhradu škody. Při manévrech a havárii dodávky se zranilo šest migrantů.

„Konkrétně třicet syrských migrantů cestovalo v nákladním prostoru dodávky bez sedadel, bez jídla a pití. Ukrajinský převaděč je měl vyzvednout v lese nedaleko maďarského města Kecskemét. Přes Slovensko a Českou republiku je měl převézt za dva tisíce zlotých, tedy za deset a půl tisíce korun,“ řekl redaktor ČT Ondřej Šimeček. 

„Osoby se tísnily v nákladovém prostoru dodávky bez sedadel a oken, musely stát nebo sedět na podlaze ve stísněných podmínkách, neměly k dispozici jídlo, pití a nesměly opouštět vozidlo,“ popsala v návrhu dohody žalobkyně Iveta Eichlerová.

Řidič u Lanžhota na Břeclavsku neuposlechl výzvu policie, aby zastavil, a začal ujíždět. „Velmi nebezpečně ohrožoval provoz. Právě v Lanžhotu u tamní základní školy dokonce ‚přeletěl‘ retardér, předjelo ho jedno policejní auto, do kterého narazil a tlačil ho před sebou. Takto dojel až do Břeclavi, kterou projížděl rychlostí vyšší než sto kilometrů za hodinu,“ připomněl redaktor. 

Převaděč následně havaroval, když nezvládl zatáčku a narazil do zaparkovaných aut a domu. Při ujíždění dokonce poškodil několik pozemků před domy a řadu dopravních značek. Podle záchranářů se zranilo 21 lidí, z toho šest těžce a patnáct středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět dětí, uvedla tehdy mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Řidič dostal mírnější trest, spolupracoval

Žalobkyně třiadvacetiletého muže vinila z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, z obecného ohrožení a z násilí proti úřední osobě, hrozilo osm až patnáct let vězení. Vyjednal si méně, šest let a devět měsíců, kdy součástí trestu je i náhrada škody.

„Domnívám se, že trest je naprosto adekvátní, a při úvahách, jaký trest uložit, sehrála mimořádně významnou roli ta skutečnost, že pan obviněný v rámci vyšetřování trestné činnosti uvedl skutečnosti, které mají mimořádný význam pro objasňování trestné činnosti, co se týká nelegální migrace. A poskytl takové informace, které vedly k tomu, že byla zahájena další trestní řízení,“ řekla po skončení jednání Eichlerová.

Na podzim minulého roku vrcholila migrační vlna. Vláda tehdy kvůli rostoucímu počtu běženců zavedla dočasné kontroly na hranicích, kde policisté zpočátku zajistili i více než sto migrantů denně. Zvýšený počet migrantů policisté odhalují i v posledních týdnech, vláda proto počínaje středou zavedla na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 7 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 7 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 9 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 18 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 19 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...