Obce v okolí Stříbra protestují proti plánované těžbě živce. Chceme najít přijatelnou variantu, tvrdí firma

8 minut
Obce na Stříbrsku jsou proti těžbě živce
Zdroj: ČT24

Obce na Tachovsku se postavily proti kamenolomu v jejich blízkosti. Lom na těžbu živce tam chce otevřít firma, která je jednou ze společností jediného výrobce keramických obkladů a dlažeb v Česku. Kamenolom by měl být v provozu devatenáct let. O plánované těžbě se místní dozvěděli zhruba před měsícem. Například obyvatelé Benešovic tak začali okamžitě sepisovat petici. Společnost LB Minerals tvrdí, že chce najít variantu, která bude přijatelná pro všechny.

Podle redaktorky ČT Daniely Tunklové jsou nejbližší benešovické domy od možného kamenolomu vzdálené asi jenom půl kilometru. „Místní si tady domy postavili teprve nedávno, některé nejsou ještě ani hotové,“ uvedla. 

O plánech na vznik kamenolomu nevěděla ani rodina Žipajových, která si pozemek v Benešovicích pořídila před pěti lety a stavět začala dva roky zpátky. „Co si budeme povídat, dneska jsou pozemky drahé, a díky tomuto kamenolomu očekáváme, že ten pozemek i nemovitost ztratí na hodnotě,“ řekl David Žipaj. 

„Máme v blízkosti dálnici, která nás zatěžuje hlukem a znečištěním, a tak se bojíme dalšího zatížení hlukem a znečištěním z kamenolomu. Obáváme se také zvýšení dopravy, protože určitě budou jezdit nákladní auta,“ řekla další obyvatelka Benešovic Michaela Charousková. 

Proti je i město Stříbro

„Bojíme se, že voda klesne, a že její kvalita už nebude taková, jaká je dneska. A tím pádem přijdeme o vodu, protože jiný zdroj vody tady nemáme,“ řekla starostka Benešovic Lana Rambousková (nestr.). 

S předběžným posudkem vlivu stavby na životní prostředí nesouhlasí ani několik kilometrů vzdálené město Stříbro. „Nejvíc nás zajímá vliv na pitnou vodu, protože v rámci tohoto území teče řeka Mže, která zásobuje vodou asi 28 tisíc lidí. Jsou tam ale i další záležitosti z hlediska prašnosti, velikosti území, dopadu na životní prostředí i dopravy,“ uvedl starosta Stříbra Martin Záhoř (ANO). 

Starostové dotčených obcí požadují posouzení vlivu stavby na životní prostředí, dosud totiž probíhá jenom takzvaná malá EIA. Společnost LB Minerals živec v lokalitě objevila zhruba před deseti lety. Vedení firmy ale tvrdí, že k povolení těžby je ještě stále daleko. 

„V současné době neexistuje záměr k výstavbě čehokoliv, natož pak k těžbě nějaké suroviny. Naše firma je v každém případě připravena o svém záměru otevřně informovat, chceme najít variantu řešení akceptovatelnou pro všechny,“ sdělilo vedení společnosti Českému rozhlasu. 

Těžbu řeší i na Karlovarsku

Podobný problém nyní řeší také obyvatelé Stanovic na Karlovarsku, zejména jejich části Hlinky, kde se má těžit čedič. O rozšíření těžby tam už rozhodlo ministestvo životního prostředí, ovšem údajně bez vědomí obce a CHKO Slavkovský les. 

Vedení obce se bojí hluku, zvýšené dopravy a prachu. Těžbě čediče se Stanovice chtějí bránit. „Nikdo neví, co bude. My se nechceme tady za deset let dočkat lomu,“ uvedl starosta obce Josef Nyéki (nestr.). Také obyvatelé části Hlinky jsou proti rozšíření těžby a chystají petici. 

„Obec je dotčený orgán, a vy (jako firma) musíte splnit podmínky těch dotčených orgánů, jako je ochrana přírody, hlukové studie, rozptylové studie,“ uvedl místopředseda správní rady KMK Granit Pavel Tatýrek.

Ministerstvo životního prostředí ale upozornilo, že přímé povolení k těžbě firma zatím nedostala. „Došlo pouze k rozhodnutí o rozšíření chráněného ložiskového území, což znamená, že se území chrání, aby případně v budoucnu nebylo znemožněno nebo ztíženo dobývání dané nerostné suroviny,“ upřesnila mluvčí resortu Lucie Ješátková. Jasný zatím není rozsah těžby a ani to, kdy by v případě povolení mohla začít.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Drony v Plzni doručují zdravotnický materiál na nedostupná místa

Plzeňské městské drony jako první v Česku začínají testovat transport zdravotnického materiálu. Prověřit má lety takzvaných přepravních dronů na místa, kam mají sanitky ztížený dojezd. Pomoci mají primárně v akutních případech. Jedná se o společný projekt se záchranáři.
před 3 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
17. 2. 2025

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Soud znovu osvobodil pětici viněnou z podvodu při stavbě elektrárny Ševětín

Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Rozhodnutí soudu je nepravomocné. Žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
17. 2. 2025

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
17. 2. 2025
Načítání...