Lobbista Martin Dědic má jít do vězení na osm let

Lobbista Martin Dědic má za manipulaci s veřejnými zakázkami ostravského magistrátu strávit ve vězení osm let, rozhodl Krajský soud v Ostravě. Dědic má také podle úterního nepravomocného rozsudku přijít o majetek. Ten má podle soudce propadnout také Dědicem ovládané firmě Business Advisor. Soudce Igor Krajdl odsoudil i dalších pět lidí, kterým uložil jeden nepodmíněný a čtyři podmíněné tresty. Další dva lidi obžaloby zprostil.

Podle soudu Dědic využíval kontakty s vysoce postavenými politiky moravskoslezské ČSSD, například s náměstkyní ostravského primátora Simonou Piperkovou či hejtmanem Miroslavem Novákem. „Získal vliv na chod Městské nemocnice Ostrava a Dopravního podniku Ostrava. Prostřednictvím těchto vztahů získával informace o chodu společností a připravovaných veřejných zakázkách,“ uvedl soudce.

Čtyři roky má ve vězení strávit Břetislav Pavelek, který se podle soudu nejvíce podílel na krytí nezákonných transakcí. Jaroslav Křemen z vedení společnosti Pragoimex, která dodávala do Ostravy tramvaje, dostal podmíněný trest vězení třiceti měsíců s odkladem na pět let. Navíc má zaplatit tři miliony korun a deset let nesmí působit ve statutárních orgánech obchodních společností.

Další tři obžalovaní dostali tříleté tresty s pětiletým podmíněným odkladem a peněžité tresty ve výši od jednoho do dvou milionů korun.

Pokutu zaplatí i dodavatelé tramvají a zdravotnického materiálu

Soud kromě zrušení Dědicovy společnosti potrestal dvě firmy, které podle soudu zmanipulované zakázky vyhrávaly. Dodavatel tramvají Pragoimex má zaplatit 30 milionů korun a Perfect Distribution, dodavatel spotřebního zdravotnického materiálu, má platit deset milionů korun.

Policie a později i soud se Dědicovou činností zabývají od roku 2014, kdy jej kriminalisté obvinili. V roce 2016 se k soudu dostala první kauza. Podle hlavní obžaloby manipuloval ostravský lobbista s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám je získat. Podle státního zástupce získala Dědicova firma na úplatcích okolo 30 milionů korun.

Odsouzení podle předsedy senátu fungovali jako organizovaná zločinecká skupina. Dědicova společnost Business Advisor byla pouze skořápkou. „Jedná se o klasický příklad společnosti založené pouze za účelem praní špinavých peněz. Její činnost sloužila k zastírání výběru podílu z veřejných zakázek. Vše se týkalo nezákonné činnosti,“ uvedl Krajdl.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si ponechal pro případné odvolání lhůtu na rozmyšlenou. Stejně se rozhodli i všichni obžalovaní. K soudu ale většina z nich, včetně Dědice, nedorazila. Státní zástupce Koupil rozhodnutí soudu uvítal, nesouhlasí ale s částečným zproštěním.

„V této souvislosti si státní zastupitelství asi podá odvolání,“ řekl Koupil. Odvolávat se s největší pravděpodobností bude i Dědic. Jeho obhájce po vyhlášení rozsudku trest nechtěl komentovat. „Vyjádřím se až po poradě s klientem,“ uvedl právník Miloslav Kijas. Dodal, že ve svém závěrečném návrhu pro Dědice požadoval zproštění viny.

Žalobce chtěl pro Dědice až 11 let

Naopak žalobce při svém závěrečném návrhu požadoval přísnější tresty, v případě Dědice až jedenáctiletý pobyt ve vězení. Soudce uložení mírnějšího postihu vysvětlil u Dědice částečným zproštěním některých skutků, dobou uplynulou od spáchání zločinu či přístupem k soudnímu řízení. Obžalovaný se ho účastnil a nezpůsoboval průtahy.

 „U ostatních jsme mírnější tresty uložili i s ohledem na jejich bezúhonnou minulost. Navíc se trestné činnosti dopustili proto, že jim byla nabídnuta. Bez Dědice by svůj korupční potenciál neuplatnili,“ řekl soudce.

Podle žalobce Koupila bylo vyšetřování případu korupce u ostravských veřejných zakázek velmi složité. Potvrzuje to i rozsah samotného rozsudku, který bude mít i se zdůvodněním až pět set stran. Soudce si na jeho vyhotovení vyhradil až půl roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 28 mminutami

Stavba D11 může pokračovat, radiace lidi neohrožuje, zjistil SÚJB

Naměřená přírodní radiace ze vzorků elektrárenského popílku ze staveniště D11 na Trutnovsku není důvodem pro další omezení stavby. Zdraví lidí na staveništi neohrožuje. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zvýšeným hodnotám radioaktivity v některých vzorcích pozastavilo práce v úseku dlouhém asi tři sta metrů minulý týden.
před 2 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 6 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 15 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 17 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
včera v 11:48
Načítání...