Lobbista Martin Dědic má jít do vězení na osm let

Lobbista Martin Dědic má za manipulaci s veřejnými zakázkami ostravského magistrátu strávit ve vězení osm let, rozhodl Krajský soud v Ostravě. Dědic má také podle úterního nepravomocného rozsudku přijít o majetek. Ten má podle soudce propadnout také Dědicem ovládané firmě Business Advisor. Soudce Igor Krajdl odsoudil i dalších pět lidí, kterým uložil jeden nepodmíněný a čtyři podmíněné tresty. Další dva lidi obžaloby zprostil.

Podle soudu Dědic využíval kontakty s vysoce postavenými politiky moravskoslezské ČSSD, například s náměstkyní ostravského primátora Simonou Piperkovou či hejtmanem Miroslavem Novákem. „Získal vliv na chod Městské nemocnice Ostrava a Dopravního podniku Ostrava. Prostřednictvím těchto vztahů získával informace o chodu společností a připravovaných veřejných zakázkách,“ uvedl soudce.

Čtyři roky má ve vězení strávit Břetislav Pavelek, který se podle soudu nejvíce podílel na krytí nezákonných transakcí. Jaroslav Křemen z vedení společnosti Pragoimex, která dodávala do Ostravy tramvaje, dostal podmíněný trest vězení třiceti měsíců s odkladem na pět let. Navíc má zaplatit tři miliony korun a deset let nesmí působit ve statutárních orgánech obchodních společností.

Další tři obžalovaní dostali tříleté tresty s pětiletým podmíněným odkladem a peněžité tresty ve výši od jednoho do dvou milionů korun.

Pokutu zaplatí i dodavatelé tramvají a zdravotnického materiálu

Soud kromě zrušení Dědicovy společnosti potrestal dvě firmy, které podle soudu zmanipulované zakázky vyhrávaly. Dodavatel tramvají Pragoimex má zaplatit 30 milionů korun a Perfect Distribution, dodavatel spotřebního zdravotnického materiálu, má platit deset milionů korun.

Policie a později i soud se Dědicovou činností zabývají od roku 2014, kdy jej kriminalisté obvinili. V roce 2016 se k soudu dostala první kauza. Podle hlavní obžaloby manipuloval ostravský lobbista s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám je získat. Podle státního zástupce získala Dědicova firma na úplatcích okolo 30 milionů korun.

Odsouzení podle předsedy senátu fungovali jako organizovaná zločinecká skupina. Dědicova společnost Business Advisor byla pouze skořápkou. „Jedná se o klasický příklad společnosti založené pouze za účelem praní špinavých peněz. Její činnost sloužila k zastírání výběru podílu z veřejných zakázek. Vše se týkalo nezákonné činnosti,“ uvedl Krajdl.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si ponechal pro případné odvolání lhůtu na rozmyšlenou. Stejně se rozhodli i všichni obžalovaní. K soudu ale většina z nich, včetně Dědice, nedorazila. Státní zástupce Koupil rozhodnutí soudu uvítal, nesouhlasí ale s částečným zproštěním.

„V této souvislosti si státní zastupitelství asi podá odvolání,“ řekl Koupil. Odvolávat se s největší pravděpodobností bude i Dědic. Jeho obhájce po vyhlášení rozsudku trest nechtěl komentovat. „Vyjádřím se až po poradě s klientem,“ uvedl právník Miloslav Kijas. Dodal, že ve svém závěrečném návrhu pro Dědice požadoval zproštění viny.

Žalobce chtěl pro Dědice až 11 let

Naopak žalobce při svém závěrečném návrhu požadoval přísnější tresty, v případě Dědice až jedenáctiletý pobyt ve vězení. Soudce uložení mírnějšího postihu vysvětlil u Dědice částečným zproštěním některých skutků, dobou uplynulou od spáchání zločinu či přístupem k soudnímu řízení. Obžalovaný se ho účastnil a nezpůsoboval průtahy.

 „U ostatních jsme mírnější tresty uložili i s ohledem na jejich bezúhonnou minulost. Navíc se trestné činnosti dopustili proto, že jim byla nabídnuta. Bez Dědice by svůj korupční potenciál neuplatnili,“ řekl soudce.

Podle žalobce Koupila bylo vyšetřování případu korupce u ostravských veřejných zakázek velmi složité. Potvrzuje to i rozsah samotného rozsudku, který bude mít i se zdůvodněním až pět set stran. Soudce si na jeho vyhotovení vyhradil až půl roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 8 mminutami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 46 mminutami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 1 hhodinou

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 4 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 5 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 9 hhodinami

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
včera v 08:00
Načítání...