Výslech dvou svědkyň na utajeném místě. U ostravského soudu se zpovídal i lobbista Dědic

2 minuty
Kauza Dědic opět před soudem
Zdroj: ČT24

Díky videokonferenci mohly u ostravského krajského soudu vypovídat dvě svědkyně, které se kvůli bezpečnosti zdržují na neznámém místě. Hana Kačenová i Lenka Oborná totiž pomáhají usvědčit další obviněné z daňového úniku za přibližně 380 milionů korun. Kauza se přímo dotýká také lobbisty Martina Dědice.

Ten měl podle žalobce společně s dalšími sedmi obžalovanými zmanipulovat tří veřejné zakázky Dopravního podniku Ostrava a stejný počet zakázek ostravské městské nemocnice. Lobbista měl za to podle státního zástupce dostat na úplatcích třicet milionů korun.

„Firmu PROPAG-STORM, za kterou stály Lenka Oborná a Hana Kačenová, policie obvinila z toho, že údajně šlo o pračku peněz klientů, mezi které patřil i souzený ostravský lobbista Martin Dědic,“ uvedl redaktor České televize Jiří Loučka.

Dědic však v této kauze mezi obviněné nepatří. „U soudu ale vysvětluje obžalobu, podle které vzal na úplatcích přibližně třicet milionů korun. V Dědicově firmě Business Advisor peníze podle státního zástupce nezůstaly. Příjmy bylo podle něj potřeba zlegalizovat,“ zjistil Jiří Loučka.

Peníze čistila PROPAG-STORM

Právě ostravská firma PROPAG-STORM měla k „vyprání“ financí posloužit. U Kačenové a Oborné si měl Martin Dědic nakoupit předraženou reklamu. Podle obžaloby měla právě této společnosti Dědicova Business Advisor zaplatit za reklamu dohromady přes 47 milionů korun.

Podle Kačenové Dědic s její firmou spolupracoval od roku 2009. Přivedl jej údajně obchodník se sportovní reklamou Vlastislav Přeček, který podle ní celý obchod řídil. Na počátku řetězce byly firmy, které nakoupily reklamní práva na méně zajímavé sportovní zápasy. Dědicovo logo se objevovalo často v souvislosti s házenou. V řetězci pak bylo několik dalších nastrčených firem, které hodnotu reklamy uměle navýšily.

„Cena byla navýšena až desetkrát,“ řekla Kačenová. Podle ní bylo jedno, kolik na jaký sport půjde. „Tam šlo úplně o něco jiného než o sport,“ dodala. V podobném duchu vypovídala i její partnerka Oborná. Ta si vzpomněla, že Dědicovi na žádost Přečka osobně vracely ve dvou částkách téměř 1,5 milionu korun. Další platby se pak podle ní prováděly převodem na účet v zahraničí.

Podle nejnovějšího obvinění policie se 80 % z vložených peněz vracelo klientům včetně Dědice. A to obě dvě potvrdily i u středečního výslechu soudu. Dědic po jeho skončení České televizi řekl, že odmítá, že by se podílel na jakýchkoliv nezákonostech.

Loni byly nejspíše v souvislosti s kauzou Martina Dědice obviněny z krácení daně více než dvě desítky osob. Způsobená škoda má činit 360 milionů korun.

První obvinění přišla předloni

V souvislosti s kauzou Dědic policie už jednou několik lidí za daňové trestné činy obvinila. Bylo to v září 2015. Dva lidé a jedna firma byli obviněni nově, dalším dvěma osobám a jedné firmě státní zástupce stávající obvinění rozšířil. Jednalo se především o reklamní agenturu, její majitele. Podle kriminalistů pomáhali dalším společnostem nezákonně snižovat daňový základ.

Nejvyšší státní zastupitelství ale nakonec tento krok na základě podané stížnosti zrušilo. Státní zástupce tehdy dospěl k závěru, že usnesení o zahájení trestního stíhání je nezákonné a předčasné, současná důkazní situace neumožňuje zahájení trestního stíhání.

V aktuální korupční aféře, kterou soud dlouhodobě řeší, je obžalováno osm lidí a čtyři firmy. Souvisí to s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Dědic podle obžaloby zakázky ovlivňoval - s ním spojená společnost zajišťovala firmám vítězství v tendrech a dostávala za to úplatky. Podle policie to firma kryla poradenskou činností.

Dědicovi hrozí až 12 let vězení, ostatním obžalovaným tresty v rozmezí dva roky až osm let. Podle dostupných informací měl Dědic zřejmě úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností, ale i na regionální politiky, například bývalého hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči v centru Prahy museli opět jet k pádu římsy. Příčinou může být i počasí

Ze střechy jednoho z historických domů v centru Prahy o víkendu spadla část římsy. Nikomu se nic nestalo. Jen za poslední týden je to už druhý takový případ. Jednou z hlavních příčin jsou podle odborníků i prudké změny počasí, které způsobují zvětšování prasklin.
před 14 hhodinami

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud se tak nestane, dokázal by si představit posunutí termínu podpisu. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu do šedesáti procent projektu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Teploty budou až kolem deseti stupňů, pak se vrátí noční mrazy

Přes den bude v týdnu až kolem deseti stupňů Celsia, v noci může zpočátku i mrznout. Srážky budou jen místy, hlavně v úterý a ve středu. V pátek oblačnosti ubude, na víkend se mírně ochladí a noční mrazy se vrátí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V Brně začala stavba koncertního sálu, přípravy se táhly řadu let

V jihomoravské metropoli začala výstavba Janáčkova kulturního centra. Šestipodlažní budova v proluce mezi Veselou a Besední ulicí bude sloužit jako velký koncertní sál pro Filharmonii Brno, hlediště pojme dvanáct set lidí. Stavba by měla přijít na více než dvě miliardy korun bez daně a měla by být hotová v roce 2027. Zástupci vlády a města poklepali na základní kámen. Dělníci už na místě pracují. První koncert by v objektu hudebníci měli odehrát za necelé tři roky. Přípravu protáhlo i řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
před 15 hhodinami

Fiala: Mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu

Protesty, debaty, výstava či koncert připomínají v Česku třetí výročí dne, kdy Rusko zahájilo plnohodnotný vojenský útok proti Ukrajině. Solidaritu napadené zemi vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS), který vystoupil s mimořádným projevem, v němž sdělil, že mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu. Prezident Petr Pavel na Hradě poděkoval dlouhodobým podporovatelům Ukrajiny v Česku. Ocenil, že se nenechali odradit poraženeckými názory nebo osobními útoky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Policie obvinila šestnáct lidí v souvislosti s kauzou nemocnice Motol

Policie obvinila v souvislosti s kauzou nemocnice Motol šestnáct osob, a to z přijímání úplatků, poškození finančních zájmů Evropské unie či praní špinavých peněz. Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v nemocnici zasahovali od pondělního rána a podle informací médií zadrželi mimo jiné jejího ředitele Miloslava Ludvíka. Ministerstvo zdravotnictví ho z funkce odvolalo.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Muž chtěl vstoupit do Hizballáhu. Soud v Liberci mu dal tři roky vězení

Tři roky vězení uložil soud v Liberci pětatřicetiletému Arturu Simonovi, který se chtěl přidat k vojenskému křídlu libanonského militantního hnutí Hizballáh, případně k Hamásu. Takový trest navrhl státní zástupce v dohodě o vině a trestu uzavřené s obviněným a soud tuto dohodu přijal. Vazebně stíhanému muži za zločin podpory a propagace terorismu hrozilo až dvanáctileté vězení, svého jednání u soudu litoval.
před 19 hhodinami

Vedení Prahy schválilo změnu plánu k Nákladovému nádraží Žižkov

Praha dokončila dlouho připravovanou změnu územního plánu, která je nutná pro zástavbu velké části pozemků v areálu kolem bývalého žižkovského nákladového nádraží. Změnu schválili městští radní spolu se zněním smluv s developery. O změně i smlouvách budou ještě hlasovat zastupitelé. Magistrát také nedávno od Českých drah koupil historickou budovu nádraží.
před 21 hhodinami
Načítání...