Lobbista Dědic u soudu vinu odmítl. Obvinění označil za pouhé představy žalobce

Ostravský krajský soud projednává korupční aféru spojenou s lobbistou Martinem Dědicem a na něj navázané firmy. Obžalováno je osm lidí a čtyři firmy. Dědic v pondělí u soudu svou vinu odmítl. Prohlásil, že státní zástupce Vít Koupil, který ho obžaloval, je podjatý. Podle lobbisty docházelo k manipulacím s důkazy.

Video Soud řeší kauzu Dědic
video

Soud řeší kauzu Dědic

Zdroj: ČT24

Dědicovi hrozí až 12 let vězení, ostatním obžalovaným tresty v rozmezí dva roky až osm let. Podle obžaloby měl Dědic velmi úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností Dopravní podnik Ostrava a Městská nemocnice Ostrava-Fifejdy, ale i na regionální politiky, například bývalého hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), či dnes už také bývalé náměstky ostravského primátora Simonu Piperkovou či Lumíra Palyzu (oba ČSSD).

Díky těmto vazbám měl podle obžaloby informace o veřejných zakázkách dopravního podniku a nemocnice. Zadávací kritéria údajně ovlivňoval tak, aby vyhovovala jím vybrané firmě. Za takové zprostředkování zakázky pak inkasoval provizi. Celkem takto podle státního zástupce vydělal okolo 30 milionů korun. Zda ze získaných úplatků dál ještě někoho z úředníků či zaměstnanců městských společností vyplácel, se v obžalobě neuvádí.

„Naprosto se distancuji od obvinění uvedených v obžalobě,“ řekl Dědic v pondělí před soudem. Tvrdí, že nikdy nezneužíval své vztahy s pracovníky magistrátu, aby ovlivňoval veřejné zakázky a o fungování městských firem se vůbec nezajímal. Naopak se snažil zpochybnit práci policie i státního zastupitelství.

Žalobce Vít Koupil je podle něj zaujatý a během vyšetřování prý někdo v Dědicův neprospěch manipuloval s důkazy. „Vše je pouhá představa státního zástupce,“ řekl nakonec Dědic.

Koupil je opačného názoru. Podle obžaloby Dědic ovlivňoval zakázky na nákup tramvají pro ostravský dopravní podnik, zakázku na nákup zdravotnického zařízení pro nemocnici či stavební práce v jejím areálu. Nejprovázanější podle Koupila byla Dědicova spolupráce se společností Pragoimex. V obžalobě je uvedeno, že ve spolupráci s vedením dopravního podniku a jeho zaměstnancem nastavil kritéria zakázek tak, že nabídku mohla podat jen tato firma. 

V případě společnosti Pragoimex se jednalo například o zakázku na dodávku 15 zrekonstruovaných tramvají T3, dodávku nízkopodlažní tramvaje či rekonstrukci osmi vozů T3. Byly to zakázky v hodnotě dosahující 500 milionů korun. Podle obžaloby za to firma vyplatila úplatky v hodnotě dosahující 23 milionů korun. Vše bylo administrativně vyřešeno smlouvou o poskytnutí poradenských služeb.

„Obžalovaní se měli v různém rozsahu a různým způsobem podílet na manipulaci veřejných zakázek, přičemž pomocí vlivu hlavního obžalovaného měla být některým dalším obžalovaným zajištěna výhoda při zadávání veřejných zakázek,“ uvedla mluvčí soudu Lucie Olšarová. 

Soud by měl pokračovat od zítřejších ranních hodin. „Rozsudek je očekáván až v příštím roce,“ dodal redaktor České televize Radek Wiglasz, který dění sleduje.

Martin Dědic
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

:. Lobbista Martin Dědic (na snímku vpravo se svým obhájcem) u krajského soudu v Ostravě, který začal 5. prosince projednávat korupční aféru kolem ostravských zakázek.