Likvidace bolševníku je povinná, hrozí vysoké pokuty

3 minuty
Události v regionech: Povinná likvidace bolševníku
Zdroj: ČT24

Vlastníci pozemků v Česku musí podle zákona cíleně likvidovat bolševník. Tato invazivní rostlina může způsobit vážné popáleniny. K likvidaci musí dojít i několikrát za rok, v opačném případě za to majitelům pozemků hrozí pokuta, právnickým osobám až do milionu korun. Se zneškodněním mohou pomoci i kraje, náklady však mohou vymáhat po majitelích pozemků.

Bolševník pravidelně ničí například pracovníci Povodí Ohře. Musejí mít silné oblečení, a to i přesto, že v Česku aktuálně panují tropické teploty. „Musíme mít dlouhý rukáv, ochranné rukavice, ochranné brýle, holínky,“ vysvětlil vodohospodářský dělník Povodí Ohře Lubomír Štepanovský.

Invazivní rostlina může kůži poleptat, někdy nepomůže ani oblečení. „Dělá těžké kožní reakce, čili doopravdy popáleniny a puchýře. Neznamená to ale, že bolševník musí být v kontaktu přímo s kůží,“ řekl primář kožního oddělení Karlovarské krajské nemocnice Tomáš Pospíšil s tím, že člověk se může popálit i přes oděv.

Regulace bolševníku je povinná, na svém pozemku ho musí ničit každý majitel. „Mění složení rostlin, zasahuje do něj poměrně dominantně, proto musíme regulovat jeho počet,“ vysvětlila mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Pokuta až milion korun

Bolševník roste nejvíce na západě Čech, kromě toho ale také na Rakovnicku nebo kolem Mníšku pod Brdy. Rostlinu dokonce objevili i v Orlických horách. „Zavlečení nebo šíření invazních druhů z unijního seznamu je přestupek. Za něj hrozí pokuta pro fyzické osoby až do částky deset tisíc korun, pro právnické a podnikající fyzické osoby až jeden milion,“ shrnula mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Tuto povinnost by mohly nově kontrolovat obce s rozšířenou působností. Nařízení se ale týká i jiných invazivních druhů – nejznámější jsou například lupina nebo křídlatka. Na tento seznam však patří i desítky dalších rostlin. „Rostliny by mohly přeskákat i na naše pěkně upravené pozemky, roste nám tady vzácná smilková tráva,“ řekl provozovatel Husovy boudy v Peci pod Sněžkou Libor Konkolský.

Pokud majitel na svém pozemku invazní plevel nezlikviduje, může to bez jeho souhlasu udělat kraj a náklady pak vymáhat zpět. V některých případech může stát pomoci formou dotace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 3 mminutami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 1 hhodinou

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 9 hhodinami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 13 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 14 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 14 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 18 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 18 hhodinami
Načítání...