Projekt náplavky a kultivace okolí sídla Libereckého kraje získal stavební povolení. Samotná stavba by měla začít letos na podzim. K projektu za 151 milionů korun město Liberec přidá zeleň v okolí, která nahradí parkoviště. Novou náplavku už v sobotu otevřela Olomouc, město ji pojmenovalo po prvním polistopadovém rektorovi Univerzity Palackého Josefu Jařabovi.
Liberecká náplavka má stavební povolení. Olomouc tu svou otevřela v sobotu
Liberecký projekt navazuje na první etapu úprav okolí krajského sídla, jejíž součástí je parkovací dům pro 244 aut. Ten má být podle náměstka hejtmana Zbyňka Miklíka (Piráti) hotový v listopadu. Ve druhé etapě se revitalizace dočká zanedbaný park, přibude dětské hřiště, vodní prvek v úrovni chodníku, otevřené schodiště k Lužické Nise a nový přístup ke krajskému úřadu.
„Jediná stavba, která ‚vylézá ze země‘, je stánek občerstvení, je to dřevostavba s veřejnou toaletou opláštěná vlnitým plechem. To hlavní je sestup k Nise, to bylo v přípravě nejnáročnější, umožní návštěvníkovi sejít k řece, namočit si nohy ve vodě. Bude tam růst strom, aby tam bylo i příjemné klima,“ nastínil spoluautor projektu David Pavlišta ze studia re: architekti.
Nový přístup dostane budova krajského úřadu, přístupové schodiště bude delší. Vznikne i zpevněná plocha před budovou Evropského domu, kde bude možné umístit pódium a pořádat tam akce, a také nová přístupová lávka přes Nisu k úřadu.
„Most před krajským úřadem je vlastně dokončení vize projektu z počátku 70. let architekta Zdeňka Plesníka, počítalo se s tím, že přímo před vchodem vznikne přemostění Nisy, my budeme stavět lávku, která sice bude pojezdová, ale bude hlavně pro pěší,“ doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Místo parkoviště zeleň
Na stavbu kraje naváže také město Liberec. „V našem případě nejde o náplavku, my kultivujeme cestu na levé straně z pohledu toku. Zrušíme tam parkoviště, stane se z něj zelená plocha, která bude součástí přilehlého parku, klíčová je pro nás také cyklostezka Odra-Nisa,“ řekl náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj).
Na levém břehu podle náměstka vznikne promenáda s posezením a zahrada Správy CHKO Jizerské hory s návazností na dětské hřiště.
Náplavka je zatím posledním projektem rekultivace této části města, se kterou Liberecký kraj začal v roce 2014, kdy od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) koupil budovy a pozemky v sousedství svého sídla.
Za areál o rozloze více než 11 tisíc metrů čtverečních zaplatil 125 milionů korun, další půl miliardy už investoval do přestavby bývalé administrativní budovy na Evropský dům, a rekonstrukce někdejších dílen, kde je dnes kromě jiného podnikatelský inkubátor.
Parkovací dům a náplavka přijdou krajský rozpočet na dalších více než 380 milionů korun. Kraj žádá evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), získat může skoro 44 milionů.
Nábřeží Josefa Jařaba v Olomouci
V sobotu se slavnostně otevřela náplavka u řeky Moravy v centru Olomouce. Město ji pojmenovalo po zesnulém prvním polistopadovém rektorovi olomoucké Univerzity Palackého Josefu Jařabovi – konkrétně úsek nábřeží na pravém břehu řeky Moravy od mostu u Bristolu až po most na třídě Kosmonautů.
„Rozhodli jsme se toto místo pojmenovat po něm – Nábřeží Josefa Jařaba. Všichni bychom si určitě přáli řešit tuto situaci až o mnoho let později. Nově vzniklá náplavka a dál pokračující břeh až k mostu u třídy Kosmonautů se však v souběhu událostí nabízí jako důstojné místo, díky němuž pan profesor Jařab i nadále zůstane součástí města,“ řekl primátor Miroslav Žbánek (ANO).
Radnice do konce letošního roku prověří zájem veřejnosti i provozovatelů občerstvení a kulturních akcí o náplavku, nad kterou se klenou dva nové mosty v ulicích Komenského a Masarykova. „Pokud budou mít provozovatelé občerstvení zájem o pronájem prostoru na náplavce, vyplní žádost o zábor, kterou najdou na našich webových stránkách,“ uvedla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu olomoucké radnice Karin Vykydalová.
Po desáté večer musí stánky pryč
Podle primátorova náměstka Viktora Ticháka (ProOlomouc a Piráti) už někteří stánkaři požádali o zábor plochy na náplavce na celou letní sezonu. „Máme poptávku až do konce srpna, takže o víkendech tady něco určitě bude. Nakolik se to chytí a zda to bude inspirovat i další stánkaře, to teprve uvidíme,“ podotkl.
Tichák upozornil, že náplavka je v záplavové oblasti, takže podléhá zvláštnímu provoznímu režimu. Stánky i mobiliář musí být každý den do 22:00 vyklizeny. V případě zvýšené hladiny řeky a hrozících povodňových stupňů bude náplavka zcela uzavřena.
Náplavka je 370 metrů dlouhá a dvanáct metrů široká. Obložená je žulovým kamenem, který je odolný proti povodňovým průtokům. Náplavka je součástí protipovodňových opatření. Jejich stavba nedaleko centra Olomouce začala na jaře 2018, stála 730 milionů korun. Investice zahrnovala stavbu dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, výstavbu hrází a protipovodňových zdí i rozšíření koryta řeky Moravy a nábřeží.