Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory

Svozové společnosti po celé republice se potýkají s problémem přeplněných kontejnerů na papír a plasty. Množství odpadu ukládaného zejména do žlutých nádob podle mluvčího SAKO Brno Michala Kačírka roste. Obyvatelům města krom kontejnerů doporučuje i větší využívání sběrných dvorů pro objemný odpad. Pravidla porušují často i podnikatelé, kteří si musí ze zákona zajistit vlastní svoz odpadu, ale zneužívají kontejnery pro fyzické osoby.

„Frekvenci svážení tříděného odpadu stanovujeme na základě požadavku magistrátu města Brna, respektive odboru životního prostředí. Každé stanoviště se průběžně analyzuje. Pokud kapacita nestačí, zintenzivní se frekvence svozu, případně zvýší objemová kapacita,“ popsal, jak to funguje v Brně, mluvčí SAKO Kačírek.

Množství odpadu ukládaného zejména do žlutých nádob podle něj kontinuálně roste. Zatímco před patnácti lety stačilo k ročnímu svozu necelých čtyř a půl tisíce tun separovaného odpadu celkem devět set padesát kontejnerů na papír a devět set na plast, v současné době je to o pět tisíc kontejnerů víc. „Kontejnery na plast a papír musí pojmout více než jedenáct tisíc tun separovaného odpadu ročně. Četnost svozu se z původní týdenní frekvence podstatně zrychlila,“ řekl Kačírek.

Specifickou kapitolou jsou podzemní kontejnery. Každá z nádob má průměrně až pětinásobnou kapacitu ve srovnání s klasickým barevným kontejnerem. „Papír z podzemních kontejnerů svážíme obvykle jednou až dvakrát týdně, plast i čtyřikrát. Přesto však je někdy nacházíme zdánlivě plné, když se nesešlápnutým, nezmačkaným odpadem ucpe šachta podzemní nádoby,“ popsal Kačírek.

Umisťování odpadu do kontejnerů má svoje pravidla. Důležité je postupovat tak, aby se ho tam vešlo co nejvíce. „Plastové duté obaly je třeba sešlápnout nebo zmáčknout, papírové krabice rozložit. A pokud je kontejner plný, počkat na jeho vyprázdnění nebo použít jiný v okolí. Rozhodně nepokládat na zem vedle kontejneru, tam nepatří žádné odpady s výjimkou vánočních stromečků v období jejich cíleného svozu,“ popsala vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

„Pokud jsou barevné popelnice plné, musí na to občané upozornit odbor životního prostředí příslušné městské části. Ten může u své svozové společnosti objednat ve spolupráci s městem častější výsyp nebo další kontejnery,“ nastínil tiskový mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

Podnikatelé si musí zajistit svoz sami

Svoz odpadu z veřejných stanovišť určených pro domácnosti, které platí poplatek za odpad, podle Kačírka zneužívají někteří podnikatelé. „Podle zákona by měli využívat a platit svoz podnikatelský,“ řekl. Právnické osoby a fyzické osoby podnikající jsou povinny zajistit separaci odpadů ze své podnikatelské činnosti samy. Povinnost třídit odpad ukládá zákon o odpadech zákon č. 541/2020 Sb.

Některá města umožňují menším podnikatelům, aby se smluvně připojili do systému sběru tříděného odpadu, a tedy směli využívat městské kontejnery.

„Ti větší, kteří produkují odpadu více, si samozřejmě musí třídění a odvoz kontejnerů zařídit sami, přímo se svozovou společností. Stává se nám, že se někteří podnikatelé snaží svůj odpad nacpat do městských kontejnerů na tříděný, snažíme se je zachytit a přimět je k podpisu smlouvy, aby to mohli dělat legálně,“ uvedl mluvčí magistrátu města Karlovy Vary Jan Kopál.

Využívání sběrných dvorů

Obyvatelům Brna krom kontejnerů Kačírek doporučuje i využívání sběrných dvorů. „Většina obyvatel města nachází nejbližší sběrné středisko odpadů v příjemné pochozí a dojezdové vzdálenosti. Na sběrné dvory je možné ukládat také papírový a plastový odpad,“ poznamenal.

„Využívání sběrných dvorů rozhodně doporučujeme, zejména při zbavování se objemných a nebezpečných odpadů a velkých elektrospotřebičů. Ale také pokud se občané zbavují jednorázově většího množství separovaných složek odpadu,“ potvrdila Karasová.

„Není možné odkládat vedle popelnic lednice, židle, koberce, vyřazené hračky ani pytle s žádnými jinými odpadky, protože by fakticky docházelo k zakládání černé skládky, za což hrozí vysoké pokuty,“ upozornil Komarnický.

Odpadové taxi v Karlových Varech

Karlovy Vary nabízí občanům službu takzvaného odpadového taxi. „Jedná se o svoz objemného odpadu výhradně z domácností, a to přímo od domu. Rádi bychom tak pomohli občanům, kteří nemají možnost odvézt odpady do sběrného dvora vlastním dopravním prostředkem,“ uvedl magistrát města na svých stránkách.

„Využívat sběrné dvory má určitě smysl u odpadů nebezpečných, při větším množství odpadu například při vyklízení sklepa nebo půdy. Ale asi nemá smysl jezdit každý týden s taškou PET lahví do sběrného dvora,“ poznamenal jeho mluvčí.

Co s použitým olejem

Použitý olej je možné v plastové lahvi vložit do popelnice na komunální odpad, ale i tady je lepší jej odevzdat ve sběrném dvoře. „Tento olej se opětovně využije v gumárenském průmyslu nebo ve stavebnictví. Když olej v Brně dáte do černé popelnice, tak „alespoň“ pomůže při výrobě tepelné a elektrické energie, protože Brno díky naší spalovně z odpadu vyrábí energii,“ vysvětlil Kačírek.

Aktuálně Brno získalo nové a hlavně prostornější kontejnery na barevné i čiré sklo. Pojmou o polovinu více střepů a mají decentní šedou barvu, která má pomoci omezit vizuální smog v ulicích města.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 8 hhodinami

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
před 13 hhodinami

Primátor Karviné Wolf nepůjde do vazby, rozhodl pravomocně soud

Soudkyně Okresního soudu v Ostravě propustila po téměř čtyřhodinovém jednání primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) obviněného v korupční fotbalové aféře. Státní zástupce pro něj žádal vazbu, protože se obával, že bude ovlivňovat svědky. Soudkyně ale návrhu nevyhověla, zmiňované důvody neuznala. Novinářům to po skončení jednání řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proti rozhodnutí se není možné odvolat, Wolf, který vinu odmítá, tak bude stíhán na svobodě.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka Encyklopedie dějin Brna

V 91 letech ve čtvrtek zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka internetové Encyklopedie dějin Brna. Patřila k nejvýznamnějším znalkyním historie moravské metropole. O jejím místopisu, osobnostech a památkách publikovala desítky knih i odborných článků.
před 17 hhodinami

Kvůli vzácným motýlům chtějí ochranáři vykoupit lokalitu v Českém středohoří

Ochránci přírody chtějí vykoupit více než tři hektary pozemků v Českém středohoří. Jde o lokalitu nad obcí Chouč nedaleko Bíliny. Důvodem je ochrana vzácných druhů denních i nočních motýlů a rostlin, které jsou na zdejší prostředí vázané. Podle ochránců je území cenné především tím, že zde přežívají druhy motýlů, které z jiných částí Čech a Moravy postupně mizí.
před 21 hhodinami

Městům chybí krizové plány pro vlny veder, říká architektka

Městům a obcím v Česku podle architektky Magdaleny Macekové z Nadace Partnerství chybí krizové plány pro postup během vln veder. Nedostatečná je podle ní také osvěta, která by lidem poradila, jak ochladit byty a domy. Odborníci i města se v posledních letech snaží zmírnit efekt takzvaných městských tepelných ostrovů, podle Macekové je ale celý proces velmi pomalý, stejně jako řada dalších stavebních opatření.
před 22 hhodinami

Psi budou v centrální evidenci. Veterináři prosí majitele, aby chodili postupně

Od 1. července začne fungovat Centrální evidence psů (CEP). Údaje do ní budou zapisovat veterináři, nejpozději při nejbližším očkování proti vzteklině. Majitele psů ale vyzývají, aby nechodili do ordinací hned po spuštění systému. Obávají se jejich zahlcení. Kompletní evidence by měla vzniknout během tří let.
před 23 hhodinami
Načítání...