Falešní bankéři připravili oběti o téměř dvě stě milionů korun. Policie stíhá deset lidí

V kauze falešných bankéřů stíhá policie z Vysočiny deset lidí. Stovky lidí připravili o sto devadesát pět milionů korun.  Jde o největší objasněný případ v kybernetické kriminalitě. Čtyři podezřelé zadržela v Plzeňském kraji, šest lidí bylo zadrženo a postupně předáno do České republiky na Ukrajině. Všichni jsou ve vazbě. Pachatelům hrozí až 12 let vězení.

Podle policie skupina lidi podváděla od roku 2020. Za tu dobu připravili o peníze stovky obětí. Stíhaných je osm Čechů, jeden občan Ukrajiny a jeden z Běloruska ve věku od 18 do 29 let. Policii se postupně podařilo objasnit 803 dílčích skutků.

Podvodníci, kteří si na Ukrajině zřídili takzvané call centrum, působili podle náměstka ředitele krajské policie Pavla Peňáze velmi důvěryhodně. Vydávali se mimo jiné za pracovníky České spořitelny. Obětem tvrdili, že jejich účet je ohrožen, je nutné z něho peníze vybrat a ty vložit či rovnou převést na „bezpečný“ účet. Zpočátku to byly účty podvodníků na Ukrajině či v Rusku, později účty zakládané v České republice. Protože banky dokázaly takové účty blokovat, přešli podvodníci na využívání vkladů peněz do takzvaných bitcoinmatů.

Falešní kriminalisté

Do svého scénáře zapojovali i falešné kriminalisty, kteří podvedené ujišťovali, že ohrožením jejich bankovního účtu už se policie zabývá. Zároveň je přesvědčovali, že kvůli utajení vyšetřování je nutné, aby o všem pomlčeli. Neměli se svěřovat ani nikomu z rodiny.

Falešné bankéře, tedy telefonisty, kteří odjížděli působit na Ukrajinu, získával Ukrajinec dlouhodobě žijící v Česku. „Byl také tím, kdo se tady staral o první fázi – převod a vybírání peněz od bílých koní, které se potom předávaly dál,“ řekl vedoucí krajských kriminalistů Pavel Kubiš.

Skupinu, která podle policie za podvody stála, zadrželi policisté letos v polovině dubna. Zároveň udělali několik domovních prohlídek v České republice a na Ukrajině v oblasti města Dnipro. Zadržení na Ukrajině se bránili vydání do Česka i tím, že žádali o azyl na Ukrajině, i když Dnipro leží asi dvě stě kilometrů od válečné zóny rusko-ukrajinského konfliktu. Do tuzemska bylo prvních pět lidí vydáno 25. září, šestý až 4. října. Na Ukrajině bylo zadrženo pět občanů Česka a jeden občan Běloruska.

Vznikl česko-ukrajinský policejní tým

Když se kriminalisté z Vysočiny začali v březnu 2021 zabývat případem podvodu, kdy neznámý pachatel vylákal od poškozeného půl milionu korun, našli vazby s dalšími případy po celém Česku. Jen v roce 2021 jich zmapovali 370.

Jakmile bylo zřejmé, že bude nutná spolupráce s ukrajinskou stranou, vznikl společný tým. Jeho spolupráci řídily národní jednotky evropské policejní agentury Europol a úřadu evropské justiční spolupráce Eurojust. První setkání společného vyšetřovacího týmu se konalo v nizozemském Haagu v únoru 2022 krátce před začátkem ruského útoku na Ukrajinu. Podle Kubiše válka spolupráci zkomplikovala, ale nezastavila. Ukrajinská policie navíc zadržela v souvislosti s podvody další osoby, které ale do České republiky nevydala. „Ukrajina podle své ústavy nemůže vydat k trestnímu stíhání své občany,“ řekl Peňáz. Vyšetřování na Ukrajině podle něho ale pokračuje.

Protože byl první případ z vyšetřované série oznámen v Praze v prosinci 2020, dozoruje případ Městské státní zastupitelství v Praze.