Silné bouřky se v sobotu večer začaly šířit od západu v celých Čechách a na Vysočině, v jižních Čechách a na západě Vysočiny mohly být podle výstrahy meteorologů až velmi silné. V pražském Braníku večer spadl strom na dva lidi, jeden utrpěl vážná zranění. V některých částech republiky bouřky zkomplikovaly dopravu na železnici.
Po vedru dorazily do Česka silné bouřky, v Praze spadlý strom vážně zranil muže
Zhruba třicetiletý muž utrpěl po pádu stromu v Braníku vážný úraz hlavy, žena má lehký úraz obličeje, uvedli záchranáři. K nehodě došlo v ulici U Kempinku. Muž má spolu s vážným úrazem hlavy také další zranění. „Záchranáři jej uvedli do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, ošetřili, následně transportovali do traumacentra,“ napsali záchranáři. Mladou ženu ošetřili s akutní stresovou reakcí.
„V oblasti Prahy a části Středočeského kraje se vyskytují velmi silné bouřky, při kterých může napršet přes 30 milimetrů za 30 minut,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před 19:00. Vlakovou dopravu zastavil strom spadlý na koleje mezi Žvahovem a stanicí Praha-Smíchov. Lanovka v zoo kvůli silnému větru ukončila kolem 18:30 provoz o půlhodinu dříve než obvykle. Pražští hasiči v souvislosti s počasím vyjeli ke dvanácti událostem. „Převážně se jednalo o popadané stromy a větve nebo úklid vozovky od kamení. Nejvíce byla zasažena oblast Braníku a Modřan,“ uvedli.
Silný vítr zkomplikoval také dopravu v Ústeckém kraji, hasiči do podvečera řešili 28 událostí, většinou popadaných stromů. Žádné vážné problémy to zatím nezpůsobilo, řekl po 19:00 mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Faják. Spadlé stromy zastavily také provoz na železniční trati Obrnice-Počerady, vlaky tam nabíraly zpoždění.
Výstraha platila pro celé Čechy a Vysočinu do jedné hodiny po půlnoci. Velmi silné bouřky s nárazy větru kolem 85 kilometrů v hodině a kroupami dorazily kolem 17:00 na východ Karlovarského kraje a směřují do sousedního Ústeckého kraje, oznámil ČHMÚ. V Karlovarském kraji na dvou tratích omezily provoz vlaků spadlé stromy, vyplývá z informací Správy železnic.
Velmi silné bouřky výstraha předpověděla také v Jihočeském kraji a na západě Vysočiny. V přívalových srážkách při nich mohlo za krátkou dobu spadnout až 40 litrů vody na metr čtvereční, vítr mohl foukat rychlostí v nárazech kolem 90 kilometrů v hodině a kroupy mohly být velké kolem tří centimetrů.
Vlna vysokých teplot
Meteorologové v sobotu dopoledne informovali, že do Česka odpoledne postoupí zvlněná studená fronta, ještě před ní ale bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu. „Za studenou frontou budou teploty od západu klesat. Odpoledne a večer bude v Čechách stoupat vlhkost a v kombinaci s vysokými teplotami budeme mít pocit dusna,“ informoval Štefan Handžák z ČHMÚ.
Před tropickými teplotami nad 30 stupňů Celsia meteorologové varovali, očekávali je zejména v Polabí a na jižní Moravě. Tam se teploty sice také vyšplhaly nad 30 stupňů, rekordy na stanicích měřících alespoň 30 let tam ale sobota nepřepsala, řekl pracovník ČHMÚ. V Libuši naměřili nové maximum 34,3 stupně Celsia, které nahradilo dosavadní rekord pro 6. červenec z roku 2019, kdy zde teploměr ukázal 32,9 stupně Celsia.
Přívalové srážky a velké kroupy
Přívalový déšť může zatopit podchody, podjezdy a sklepy, rozvodnit se mohou malé toky, varoval ČHMÚ. Škody nebo úrazy mohou způsobit větrem zlomené větve stromů. „Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky,“ dodali meteorologové. V místech se silnými bouřkami mohou vznikat přívalové povodně a vítr může stromy také vyvracet a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.
Po tropických teplotách a silných bouřkách v minulém týdnu, které zejména na Moravě a ve Slezsku působily škody, bylo v tomto týdnu počasí dosud díky ochlazení klidnější. V neděli meteorologové očekávají návrat k nižším teplotám, překročit by neměly 22 stupňů Celsia, na jihovýchodě Moravy 26 stupňů. Předpověď hlásí místy občasný déšť nebo přeháňky, večer od jihozápadu přibývání srážek.