Po vedru dorazily do Česka silné bouřky, v Praze spadlý strom vážně zranil muže

2 minuty
Česko zasáhly silné bouřky
Zdroj: ČT24

Silné bouřky se v sobotu večer začaly šířit od západu v celých Čechách a na Vysočině, v jižních Čechách a na západě Vysočiny mohly být podle výstrahy meteorologů až velmi silné. V pražském Braníku večer spadl strom na dva lidi, jeden utrpěl vážná zranění. V některých částech republiky bouřky zkomplikovaly dopravu na železnici.

Zhruba třicetiletý muž utrpěl po pádu stromu v Braníku vážný úraz hlavy, žena má lehký úraz obličeje, uvedli záchranáři. K nehodě došlo v ulici U Kempinku. Muž má spolu s vážným úrazem hlavy také další zranění. „Záchranáři jej uvedli do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, ošetřili, následně transportovali do traumacentra,“ napsali záchranáři. Mladou ženu ošetřili s akutní stresovou reakcí.

„V oblasti Prahy a části Středočeského kraje se vyskytují velmi silné bouřky, při kterých může napršet přes 30 milimetrů za 30 minut,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před 19:00. Vlakovou dopravu zastavil strom spadlý na koleje mezi Žvahovem a stanicí Praha-Smíchov. Lanovka v zoo kvůli silnému větru ukončila kolem 18:30 provoz o půlhodinu dříve než obvykle. Pražští hasiči v souvislosti s počasím vyjeli ke dvanácti událostem. „Převážně se jednalo o popadané stromy a větve nebo úklid vozovky od kamení. Nejvíce byla zasažena oblast Braníku a Modřan,“ uvedli.

Silný vítr zkomplikoval také dopravu v Ústeckém kraji, hasiči do podvečera řešili 28 událostí, většinou popadaných stromů. Žádné vážné problémy to zatím nezpůsobilo, řekl po 19:00 mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Faják. Spadlé stromy zastavily také provoz na železniční trati Obrnice-Počerady, vlaky tam nabíraly zpoždění.

Výstraha před bouřkami 6. července 2024
Zdroj: ČHMÚ

Výstraha platila pro celé Čechy a Vysočinu do jedné hodiny po půlnoci. Velmi silné bouřky s nárazy větru kolem 85 kilometrů v hodině a kroupami dorazily kolem 17:00 na východ Karlovarského kraje a směřují do sousedního Ústeckého kraje, oznámil ČHMÚ. V Karlovarském kraji na dvou tratích omezily provoz vlaků spadlé stromy, vyplývá z informací Správy železnic.

Velmi silné bouřky výstraha předpověděla také v Jihočeském kraji a na západě Vysočiny. V přívalových srážkách při nich mohlo za krátkou dobu spadnout až 40 litrů vody na metr čtvereční, vítr mohl foukat rychlostí v nárazech kolem 90 kilometrů v hodině a kroupy mohly být velké kolem tří centimetrů.

Vlna vysokých teplot

Meteorologové v sobotu dopoledne informovali, že do Česka odpoledne postoupí zvlněná studená fronta, ještě před ní ale bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu. „Za studenou frontou budou teploty od západu klesat. Odpoledne a večer bude v Čechách stoupat vlhkost a v kombinaci s vysokými teplotami budeme mít pocit dusna,“ informoval Štefan Handžák z ČHMÚ.

Před tropickými teplotami nad 30 stupňů Celsia meteorologové varovali, očekávali je zejména v Polabí a na jižní Moravě. Tam se teploty sice také vyšplhaly nad 30 stupňů, rekordy na stanicích měřících alespoň 30 let tam ale sobota nepřepsala, řekl pracovník ČHMÚ. V Libuši naměřili nové maximum 34,3 stupně Celsia, které nahradilo dosavadní rekord pro 6. červenec z roku 2019, kdy zde teploměr ukázal 32,9 stupně Celsia.

Přívalové srážky a velké kroupy

Přívalový déšť může zatopit podchody, podjezdy a sklepy, rozvodnit se mohou malé toky, varoval ČHMÚ. Škody nebo úrazy mohou způsobit větrem zlomené větve stromů. „Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky,“ dodali meteorologové. V místech se silnými bouřkami mohou vznikat přívalové povodně a vítr může stromy také vyvracet a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Po tropických teplotách a silných bouřkách v minulém týdnu, které zejména na Moravě a ve Slezsku působily škody, bylo v tomto týdnu počasí dosud díky ochlazení klidnější. V neděli meteorologové očekávají návrat k nižším teplotám, překročit by neměly 22 stupňů Celsia, na jihovýchodě Moravy 26 stupňů. Předpověď hlásí místy občasný déšť nebo přeháňky, večer od jihozápadu přibývání srážek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
včera v 07:58

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Část Česka zasáhnou bouřky, v týdnu slunce vystřídá ochlazení

Část jižních Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne silné bouře. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. První polovina týdne bude v Česku spíše slunečná. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí. O víkendu už by na horách dokonce mohlo sněžit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025

Vysočinu a jihozápad Moravy mohou v pondělí zasáhnout bouře

Na Velikonoční pondělí mohou odpoledne a večer Vysočinu a jihozápad Moravy zasáhnout výraznější bouře. Objevit by se mohla i takzvaná supercela, což je silná bouře rotující kolem své osy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V neděli by v Česku mělo být většinou jasno nebo polojasno.
20. 4. 2025

Deště zmírnily sucho, zemědělci ale potřebují více vláhy

Deště během posledních dvou dnů udělaly radost zemědělcům. Ještě v první polovině týdne někteří odkládali sadbu kvůli suchu, teď se situace zlepšila. A snížilo se také nebezpečí požáru v lesích. Pršelo prakticky všude, na některých místech Plzeňského kraje to bylo dokonce až dvacet milimetrů srážek. Aby ale letošní úroda byla kvalitní, potřebují farmáři dostatek vláhy i v dalších týdnech.
19. 4. 2025

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP. Do Itálie se přihnal i silný vítr a zřejmě způsobil zřícení turistické lanovky nedaleko Neapole. Pád si vyžádal čtyři oběti.
18. 4. 2025Aktualizováno18. 4. 2025

Po víkendovém ochlazení se na Velikonoční pondělí oteplí

O prodlouženém velikonočním víkendu se mírně ochladí. Zatímco ve čtvrtek ještě teploty vystoupí až k 27 stupňům Celsia, v pátek a v sobotu se budou držet většinou do dvaceti stupňů. Občas zaprší a ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
17. 4. 2025
Načítání...