Bluesman se v kinech podělí o svůj světový názor

Nahrávám video
Trailer: Bluesman
Zdroj: Pilot Film

Eric Clapton nebo Billy Gibbons mají jedno společné – elektrické kytary od Petera Jurkoviče. Příběh nedávno zesnulého výrobce kytar se stal inspirací k dokumentu ukazujícímu, že blues není jen hudebním, ale i životním stylem. Snímek je debutem Michala Rákosníka. Jeho Bluesman hrábne v kinech do strun 10. října, o necelý měsíc dříve se představuje trailerem.

„Chceš si sáhnout na život? Zkus blues!“ zní slogan, který dokument provází. Sám Peter Jurkovič říkal, že blues je světový názor. A vyjádřit ho jiným pomáhal svými kytarami. Vyráběl je už za socialistického Československa, kdy byly těžko k sehnání. 

Většina z jeho výroby končila v rukou českých hudebníků, třeba Vladimíra „Gumy“ Kulhánka nebo Janka Ledeckého. Kytary vyrobené ve spolupráci s výtvarníkem a designérem Stefanem Milkovem objevili na přelomu tisíciletí i světoví kytaristé Billy F. Gibbons, Eric Clapton nebo Jeff Beck.

Chtěli jsme filmem přiblížit nezapomenutelnou osobnost Petera Jurkoviče, připomenout jeho skvělé kytary, kterých vyrobil zhruba tisíc, a ukázat, jak se jeho životní pohled odrážel i v jeho práci.
Michal Rákosník
autor dokumentu

Dokument vypráví o Jurkovičově cestě k dokonalé kytaře, ale i o atmosféře osmdesátých a devadesátých let. K výrobě kytar se vystudovaný parazitolog dostal přes svou lásku k blues. Začínal s kapelou Bluesberry, s triem Tucet pak vnesl do tuzemského blues originální zvuk a vtipné texty. Následně spoluzaložil funkovou Žáhu a pak se přes formace Highway 61 a Motion Food vrátil ke klasickému blues.

Peter Jurkovič
Zdroj: Spolek Jurkovič SP

Jurkovičův příběh a názory zrekonstruoval dokumentarista z archivních materiálů. O Jurkovičovi, jeho kytarách a blues vypráví Billy Gibbons, Janek Ledecký, Petar Introvič, Stefan Milkov, Norbi Kovács, Ivan Hlas nebo Marek Hlavica.

Některé z těchto muzikantů mohou diváci slyšet i mimo filmové plátno. „Připravujeme i menší premiérové turné na podzim roku 2019 ve dvanácti městech ČR, kde v rámci promítání filmu proběhne i debata s tvůrci, výtvarníkem a designérem kytar Stefanem Milkovem a bluesový koncert v podání kapely Marcus Jurkovič & Motion Food s hosty. Začínáme 10. října v Praze v klubu Café v lese,“ zve Rákosník. Navíc film doprovodí výstava Jurkovičových kytar v pražském kině Lucerna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 13 hhodinami

Devadesátník Smoček napsal hru o tom, co má v životě smysl

Spoluzakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček napsal novou hru. Třiadevadesátiletý režisér a dramatik nastudoval na této pražské scéně inscenaci Hermína. Do hlavních rolí obsadil Andreu Černou, Ondřeje Vetchého nebo Vladimíra Javorského.
před 16 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
včera v 08:00

Umělci se Klempíře v divadle nedočkali, dva za ním půjdou na ministerstvo

Umělci, kteří pozvali ministra kultury Oto Klempíře (za Motoristy) na pondělní veřejnou debatu do pražského divadla Palace, akci po 16:00 ukončili. Klempíř se nedostavil. Moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka jako dva z těch, kteří ministra zvali, však přijali jeho pozvání k úterní debatě na resortu za zavřenými dveřmi. S Klempířem chtějí mluvit hlavně o budoucnosti Českého rozhlasu.
9. 2. 2026

Katar chce být i kulturním centrem, peníze na to má

Největší světový organizátor veletrhů moderního a současného umění Art Basel rozšířil svou franšízu na Blízký východ. V katarském hlavním městě Dauhá skončil před pár dny vůbec první ročník této akce. Podle znalců trhu s uměním může oblast Perského zálivu kompenzovat poklesy prodejů na západních trzích. A zároveň veletrh potvrzuje snahy katarské metropole stát se předním kulturním centrem.
9. 2. 2026

Filmoví kritici vyzdvihli Sbormistra

Nejlepším snímkem roku 2025 je podle Cen české filmové kritiky drama Sbormistr. Získalo dvě ocenění, stejně jako snímky Otec a Letní škola, 2001.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026

Brejchová byla nezapomenutelnou filmovou hvězdou, shodli se herci i politici

Jako na opravdovou hereckou hvězdu a ikonu českého a československého filmu vzpomínali v sobotu herečtí kolegové na Janu Brejchovou, která zemřela ve věku 86 let. Připomněli její talent, krásu i nezapomenutelné role. Hold legendární herečce a upřímnou soustrast její rodině vyjádřili také prezident Petr Pavel či premiér Andrej Babiš (ANO). Její úmrtí po dlouhé nemoci oznámili pozůstalí v pátek.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
6. 2. 2026Aktualizováno6. 2. 2026
Načítání...