Těžba ropy ve 14členné Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v květnu oproti předchozímu měsíci snížila o 60 tisíc barelů denně (b/d) na 30,17 milionu b/d, což je nejnižší úroveň od roku 2015. Vyplývá to z aktuální zprávy agentury Reuters, která vychází z údajů o přepravě ropy od zdrojů z odvětví. Přestože Saúdská Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, její produkci zvýšila, na kompenzaci propadu íránského exportu postiženého sankcemi Spojených států to nestačilo. V samotném Íránu těžba spadla o 400 tisíc barelů denně.
Těžba OPECu je kvůli sankcím USA vůči Íránu nejnižší od roku 2015
Saúdská Arábie sice zvýšila těžbu na nátlak amerického prezidenta Donalda Trumpa, stále ale těží méně, než jí to umožňuje dohoda OPECu a jejích spojenců, tedy skupiny označované jako OPEC+, o redukci produkce.
OPEC se začátkem prosince se svými spojenci domluvila na snížení dodávek ropy na trh zhruba o 1,2 milionu barelů denně z říjnové úrovně. Dohoda vstoupila v platnost začátkem ledna. Jedenáct členů OPECu (mimo Írán, Libyi a Venezuelu, na něž se nevztahuje) má omezovat těžbu o 800 tisíc barelů denně a její spojenci, mezi které patří také Rusko, o zbývající objem. Budoucnost dohody, jejíž platnost v pololetí končí, budou spojenci projednávat v červnu.
Podle údajů Reuters OPEC v květnu splnila dohodu na 96 procent, zatímco v dubnu to bylo 132 procent. Přispělo k tomu zvýšení těžby jak v Saúdské Arábii, tak v Iráku a Angole. Saúdská Arábie sice zvýšila těžbu o 200 tisíc b/d na 10,05 milionu b/d, i to je však pod její kvótou 10,311 milionu b/d.
Propad v Íránu a Venezuele ale tento nárůst převýšil. V Íránu těžba klesla o 400 tisíc b/d a ve Venezuele o 50 tisíc b/d. Důvodem jsou sankce, které Washington uvalil na venezuelskou státní společnost PDVSA, ale také dlouhodobý pokles produkce.
Spojené státy obnovily sankce vůči Íránu loni v listopadu a od května přestaly platit výjimky pro osm zemí, které měly jejich ekonomikám pomoci připravit se na výpadek dovozu íránské ropy a omezit dopady na světový trh. Írán přesto v květnu vyvezl kolem 400 tisíc b/d, což je necelá polovina dubnového exportu.
Navzdory slabší nabídce se ceny ropy na světovém trhu, které v dubnu vyšplhaly na šestileté maximum 75 dolarů za barel, v květnu snížily, ve čtvrtek na úroveň 68 dolarů.