Průmysl v dubnu rostl. Hlavně díky tomu, že se loni vyrobilo málo aut

O 1,2 procenta v dubnu meziročně vzrostla průmyslová výroba v Česku. Oproti březnu růst významně zpomalil. Že průmysl vůbec zesílil, byla zásluha hlavně automobilové výroby, většina dalších odvětví klesla, oznámil Český statistický úřad. Stavebnictví v dubnu dál klesalo, oproti předchozímu měsíci byl meziroční propad výraznější. Statistici zároveň zveřejnili dubnový výsledek zahraničního obchodu, který byl – na rozdíl od loňského hlubokého deficitu – v osmimiliardovém přebytku.

Průmyslová výroba sice v dubnu meziročně mírně vzrostla, meziměsíčně ale naopak o 1,9 procenta zeslábla. V obou případech je to hlavně důsledek vývoje automobilového průmyslu, který oproti loňskému dubnu posílil o 30 procent, oproti letošnímu březnu se ale o pět procent propadl.

Podle Radka Matějky z Českého statistického úřadu byl tak vysoký meziroční růst hlavně důsledkem toho, že minulý rok stanovil nízkou srovnávací základnu. Výroba automobilů měla vliv i na meziroční růst produkce elektrických zařízení, kterou táhla zejména výroba pro automobilový průmysl. Díky nižší loňské srovnávací základně rostl v dubnu ještě farmaceutický průmysl a také odvětví opravy a instalace strojů a zařízení. Všechna ostatní odvětví na tom byla hůř než loni.

„Pokles produkce pokračoval zejména ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství či v chemickém průmyslu,“ upřesnila Veronika Doležalová z ČSÚ.

V průmyslu v dubnu přibylo více než jedenáct procent tuzemských zakázek, naopak o 1,6 procenta méně zakázek přišlo ze zahraničí, přičemž nárůst byl – stejně jako ve výrobě – hlavně zásluhou zájmu o koupi auta. Přibylo také objednávek ve farmaceutickém průmyslu a ve výrobě počítačů či elektronických a optických přístrojů a zařízení.

Stavebnictví padá, bytů se rozestavělo o čtvrtinu méně

Jestliže průmysl jako celek meziročně rostl, i když to byla hlavně zásluha toho, že se loni v dubnu vyrábělo málo aut, stavebnictví na tom bylo hůře než loni, přičemž jeho meziroční propad byl výraznější než v březnu. Stavební produkce klesla o 6,4 procenta oproti loňskému dubnu, meziměsíční pokles byl 3,4procentní. „K tomuto poklesu přispěly oba její segmenty,“ podotkl Radek Matějka.

7 minut
Události: Stavebnictví zůstává v útlumu
Zdroj: ČT24

Konkrétně inženýrské stavitelství, které zahrnuje například dopravní či vodní stavby, bylo o 9,4 procenta níže než loni a pozemní stavitelství o 5,3 procenta. Patrné to je i na desetinovém propadu nově vydaných stavebních povolení. Bytů se v dubnu začalo stavět 2685 – o čtvrtinu méně než loni. Naopak se podařilo dokončit o 40 procent více bytů než před rokem.

Dovezlo se méně plynu, z obchodního deficitu je přebytek

Český statistický úřad současně s údaji o vývoji průmyslové a stavební produkce v dubnu zveřejnil výsledek zahraničního obchodu. U něj je naopak patrné výrazné zlepšení – skončil v přebytku 8,4 miliardy korun, zatímco loni v dubnu byl v 28miliardovém deficitu.

Pomohl tomu obchod s motorovými vozidly, který byl v přebytku o 10,2 miliardy vyšším než loni, a hlavně levnější dovoz zemního plynu a ropy. Plynu se navíc dovezlo méně. Schodek v obchodu s ním se tak zmenšil o 21,2 miliardy. „Ve stejném období předchozího roku zde byla signifikantní snaha o předzásobení se, a to s ohledem na nejistotu budoucích dodávek a vývoje cen této strategické suroviny,“ připomněl Stanislav Konvička z ČSÚ.

Vývoz v dubnu meziročně vzrostl o 2,3 procenta a dovoz klesl o 7,8 procenta.

Analytici: Automobilový sektor ztratí dech, průmysl pak může i klesat

Pro hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše je překvapením, že ve stavebnictví slábne kromě rezidenční výstavby – ovlivněné vysokými úrokovými sazbami – i inženýrské stavitelství. Poukázal, že objem státních investic se výrazně nemění. „Nicméně na úrovni krajů dochází ke zpomalování investic do infrastruktury. Je možné, že to dopadá i na stavebnictví, na projekty, které jsou centrálně řízené a plánované,“ míní.

Analytici vesměs očekávají, že do minusu bude stavitelství následovat i průmysl. „Je vidět, že, když se díváme do detailu, situace v průmyslu není růžová. Hodně pomáhá sektor automotive. Bez něj by byly výsledky daleko slabší. Předstihové ukazatele jako nálady v průmyslu nebo statistiky nových objednávek ukazují, že průmysl už nebude pro českou ekonomiku takovým pomocníkem jako v posledních kvartálech,“ řekl Bureš.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler předpokládá, že začne výkon ztrácet i automobilový sektor, který dosud výsledky vytahoval nad očekávání, a v druhé polovině roku začne průmysl meziročně klesat.

Podle analytika Unicredit Bank Patrika Rožumberského přestane být výkon automobilového průmyslu tak výrazný, protože se bude postupně zvedat základna. To znamená, že pokud by si měl průmysl udržet růstovou dynamiku, muselo by nastat oživení v dalších odvětvích. „A to se, zdá se, zatím nerýsuje,“ poznamenal. Další útlum produkce předznamenávají šetření mezi manažery průmyslových podniků i nevýrazný růst zakázek v běžných cenách, který ovšem značí jejich silný pokles po očištění o cenové vlivy.

Analytik společnosti Deloitte Filip Pastucha odkázal na meziměsíční dubnový pokles i na to, že přibývá odvětví, která vyrobila méně i meziročně. Podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče dubnové údaje o výkonu tuzemského průmyslu naplnily očekávání v tom smyslu, že výkon může přinejmenším v průběhu letošního jara kolísat oběma směry.

Podle analytika Svazu průmyslu Bohuslava Čížka ale výsledky společného šetření svazu a České národní banky mezi podniky ukazují, že firmy převážně očekávají zlepšení své situace a zvýšení zakázek či investic ve druhé polovině roku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína oznámila cla na plasty z USA, EU, Japonska a Tchaj-wanu

Čína zavádí cla až 74,9 procenta na dovoz kopolymerů polyoxymethylenu (POM), což je druh technického plastu známého vysokou pevností, tvrdostí a rozměrovou stabilitou. Cla se vztahují na dovoz těchto plastů z Evropské unie, Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu, oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
před 14 mminutami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...