TÉMA

Ceny plynu

Průmysl v dubnu rostl. Hlavně díky tomu, že se loni vyrobilo málo aut
O 1,2 procenta v dubnu meziročně vzrostla průmyslová výroba v Česku. Oproti březnu růst významně zpomalil. Že průmysl vůbec zesílil, byla zásluha hlavně automobilové výroby, většina dalších odvětví klesla, oznámil Český statistický úřad. Stavebnictví v dubnu dál klesalo, oproti předchozímu měsíci byl meziroční propad výraznější. Statistici zároveň zveřejnili dubnový výsledek zahraničního obchodu, který byl – na rozdíl od loňského hlubokého deficitu – v osmimiliardovém přebytku.
6. 6. 2023Aktualizováno6. 6. 2023, 11:36|
Cena elektřiny rostla v Česku nejvýrazněji ze všech zemí Evropské unie
Průměrná cena elektřiny v Evropské unii v první polovině roku meziročně prudce stoupla. V České republice byl růst největší, činil 62 procent. Podražil i plyn. Evropský statistický úřad Eurostat zároveň v pondělí zveřejnil, že podle rychlého odhadu stoupl hrubý domácí produkt (HDP) Unie ve třetím čtvrtletí meziročně o 2,4 procenta.
31. 10. 2022|
Část domácností v příštím roce ušetří za elektřinu a plyn. Naopak firmy si zřejmě připlatí
Elektřina a plyn lidem příští rok nezdraží, část domácností za ně uspoří. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok klesne v průměru o 1,7 procenta a u plynu o 1,6 procenta. Vyplývá to z pondělního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. Naopak firmám zřejmě ceny elektřiny porostou. Důvodem je podle úřadu předpokládaný nárůst podpory pro takzvané zelené zdroje. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) reagoval, že cena elektřiny pro podniky může příští rok vzrůst maximálně o inflaci. Vzhledem k nákladům kvůli solárnímu boomu v minulosti to má za dobrou zprávu.
30. 11. 2020Aktualizováno30. 11. 2020, 20:39|