I bez současných kontroverzí kolem polského hovězího na tuzemských pultech by měli čeští spotřebitelé preferovat zdejší maso a jiné domácí komodity. V Interview ČT24 to řekl agrární analytik Petr Havel, podle kterého jde o normální, zdravý patriotismus a navíc i ekologický přístup.
Preferovat české maso by měli lidé i bez polské kauzy, soudí analytik Havel
Výzvy ke spotřebitelům, aby preferovali domácí produkci, se dějí podle analytika úplně všude. To je zájem každého státu, aby aspoň verbálně podpořil své producenty, dodal v reakci na podobné vyjádření českého ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD).
Ten tuzemskou produkci akcentoval právě po vypuknutí kauzy, když se ukázalo, že Poláci bez kontroly vyváželi do zahraničí, i do Česka, hovězí maso z nemocných či mrtvých krav.
V poslední době navíc čeští veterináři odhalili v polském hovězím mase – z jiných polských jatek – salmonelu.
Slabiny soukromého polského dohledu
K situaci v Polsku Havel řekl, že v zemi veterinární dozor fungoval ve dne, ale ne v noci. Současný audit ze strany Evropské unie pak má zjistit, jak k často docházelo k tomu, že se uvádělo do oběhu maso bez předchozí kontroly veterinářů. Takový postup se považuje za zásadní pochybení v celé Unii.
Havel také zmínil tři rozdíly mezi situací v Polsku a v Česku. „V Polsku jsou na jatkách soukromí veterináři, u nás to má pod kontrolou Státní veterinární správa. Soukromý veterinář může být náchylný k tomu, aby se nějakým způsobem obohatil, nebo aby selhal,“ řekl.
V Polsku také podle něho nejsou kontroly tak pregnantní, jako v Česku. A v zemi navíc funguje velké množství velkých podniků, je tam tvrdší konkureční boj.
Škodlivý zvyk kupovat příliš levně
Polské maso se na českém trhu v minulosti prosazovalo proto, že český spotřebitel je mimořádně citlivý na ceny potravin, zmínil analytik. Uvedl například to, že v Česku je nejvíce slevových akcí na světě. „Naši spotřebitelé nechtějí být tak velcí patrioti.“
Tento postoj přisuzuje Havel rovněž tomu, že v dobách před listopadem 1989 byly ceny potravin v Československu drženy uměle nízko. Stát dotoval ceny potravin z daní občanů a lidé si zvykli na relativně levné potraviny. Navíc jimi dnes také plýtvají.
„Kdybychom víc kupovali v kvalitě a méně v objemu, tedy dráže, tak bychom možná udělali více pro své zdraví i pro naše producenty,“ řekl Havel.
V Česku i na Slovensku byla v těchto dnech zavedena mimořádná opatření pro dovoz polského hovězího masa. Vzorky každé zásilky budou analyzovat veterináři.
Havel soudí, že se to projeví na obchodu s Polskem. Dovozce totiž musí počítat například s tím, že objednané maso bude nějakou dobu ve skladu čekat na certifikát, a nelze tedy operativně reagovat na potřeby trhu. „A proto je raději nedoveze.“
Nejde o žádnou obchodní válku
Naproti tomu analytik neočekává nějaké další vyostření obchodních vztahů obou zemí, a to ani navzdory vyjádření polského ministra zemědělství, které přijal s úsměvem. „Myslím, že to není odvetná reakce,“ zhodnotil výrok.
Havel připomněl, že „obchodní válka“ by nebyla v zájmu ani jedné strany, hlavně ne v zájmu Polska, které více dováží do Česka než naopak. „Prodělali by. Je to verbální cvičení, poměřování si bicepsů o tom, kdo co řekne zásadnějšího pro své voliče, spotřebitele, občany,“ zhodnotil analytik vyjádření polského ministra.