Pilsen Steel dostal 14 dní na vyřešení dluhů

Plzeň - Plzeňské ocelárny Pilsen Steel stojí na kraji propasti. Krajský soud v Plzni dal společnosti ještě 14 dní na to, aby mimosoudně vyrovnala pohledávky všech jednadvaceti věřitelů. Jinak padne do insolvence. Sehnat tak musí téměř 200 milionů korun. Mezi zaměstnanci zavládla nejistota. Z více než devíti stovek jich do práce chodí sotva stovka.

Firma, která ještě před několika lety patřila k nejlepším v kraji, se dostala do dluhů již cca před třemi lety. Například v roce 2010 měla ztrátu 24,5 milionu korun. Firma nebyla schopna platit provozní náklady a postupně jí byly zastaveny dodávky vody, elektřiny a surovin potřebných pro výrobu. V červnu už nebyla schopna vyplácet ani mzdy a nechala svých více než 900 zaměstnanců doma.

Krajský soud v Plzni dnes mohl rozhodnout o úpadku. Věřitelé se ale dohodli, že ocelárnám dají poslední lhůtu na zaplacení dluhů. Do případu se totiž chtějí vložit ještě dva zásadní věřitelé z Ruska, a to moskevská Vněšekonombanka a strojírenská skupina OMZ. Pokud ale Pilsen Steel do dvou týdnů nesežene zhruba dvě stě milionů korun, zaměstnancům vyhasnou poslední naděje. Věřitelé ale dali najevo, že jim osud zaměstnanců není lhostejný. Se čtrnáctidenní lhůtou souhlasil například i věřitel ze Slovenska, kterému ocelárny dluží přes tři a půl milionu korun.

Ve hře je nový investor

Podle právníků Pilsen Steel probíhá jednání se strategickým investorem, který by plzeňský podnik koupil. Soudu předložili rámcovou dohodu s možným kupcem a dále zápisy z jednání o komplexním řešení pohledávek vedených mezi Šamisem, Vněšekonombankou, která mu na nákup podniku půjčila a je zástavním věřitelem, a zatím neznámým investorem.  

„O vstupu investora do Pilsen Steelu se skutečně jedná,“ řekl jeho pověřený ředitel Tomáš Egermajer. Podle něj má podnik dostatek zakázek, ale nedá se říci, kdy se výroba po třítýdenní dovolené rozběhne naplno. Více než 900 zaměstnanců už sice v pondělí skončilo třítýdenní dovolenou, do dílen se jich zatím vrátila jen asi stovka. Rozběh plné výroby je postupný a závisí na technologických možnostech výrobních zařízení a na rychlosti dodávek originálních hutních komponentů, řekl personální šéf podniku Pavel Ratislav. 

Zaměstnanci zatím neodcházejí

„Zaměstnanci jsou do práce zváni postupně dle potřeb tak, aby jejich činnost byla racionální. Vedení podniká veškeré kroky k zajištění jejich stabilizace, nezbytné k dalšímu pokračování a rozvoji výroby,“ uvedl. Zaměstnanci zatím z podniku hromadně neodcházejí, což je dáno také jejich velmi specifickými kvalifikacemi, s nimiž obtížně hledají nové pozice. Podnik zatím opustilo asi 12 obráběčů kovů, po kterých je v regionu obrovská poptávka.

Na pátek plánuje vedení firmy shromáždění s vedoucími provozů, kde jim oznámí výsledky soudního jednání, podle něhož se bude organizovat další výroba. Podnik má údajně peníze na účtech, z nichž by uhradil rozběh výroby, ale čeká na verdikt. „Zakázky také jsou, i když evidujeme jejich mírný pokles, což ale rozběh výroby neohrožuje,“ uvedl Ratislav. Pracovníci hutí a kováren Pilsen Steel zatím dostali všechny výplaty, i když poslední dva měsíce s mírným zpožděním. Ruský majitel Igor Šamis údajně stále shání peníze na materiál a na zaplacení dluhů.

„Je otázkou, jestli vůbec bude práce, protože nedodělané zakázky odcházejí do Itálie a Číny,“ řekl koncem července šéf odborů Miroslav Cink. Zaměstnanci se kvůli tomu obávají o další mzdy. Odbory zvažují, že by v případě pokračující odstávky podaly trestní oznámení na majitele.

Krajský soud eviduje u dlužníka v insolvenčním řízení pohledávky 20 věřitelů, mezi nimiž je HSBC Bank, která podle informací z rejstříku požaduje po plzeňské firmě 107 milionů korun. Ke známým z 20 věřitelů patří firmy Iscar, Gühring a Typos a Škoda Investment. První insolvenční řízení s podnikem bylo zahájeno už loni 27. prosince, ale po dvou dnech bylo zastaveno, protože věřitel vzal návrh zpět. Další byla zahájena 30. března a 6. června. O insolvenci zatím nebylo rozhodnuto.