O stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech mají zájem Westinghouse, EDF i KHNP

2 minuty
Události: O stavbu jaderného bloku v Dukovanech mají zájem tři společnosti
Zdroj: ČT24

O zakázku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech se budou ucházet všechny tři společnosti. Finální nabídku firmě ČEZ odevzdá americká Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská KHNP. České televizi to potvrdily jednotlivé společnosti. Podle plánu by měl být nový jaderný blok dokončen do roku 2036. Projekt by tak mohl být největší investicí Česka v novodobé historii.

Uchazeči o stavbu bloku podali své první nabídky loni na podzim. ČEZ jejich detaily nezveřejnil. Na jaře vedl s uchazeči vyjasňovací jednání, na nichž chtěl vysvětlit některé podmínky tendru a první návrhy.

Následně ČEZ vyzval k podání finálních nabídek, původní termín stanovil nejprve na 15. září, posléze byl posunut na 2. října. Necelé dva týdny před vypršením tohoto termínu však ČEZ datum znovu odložil. Podle serveru Novinky.cz o to požádal Westinghouse. Po uzávěrce ČEZ nabídky vyhodnotí a zprávu předá vládě ke schválení.

„Nabídku na konci října podáme. Podáme ji tak, jak si myslíme, že je pro investora nejlepší. Přinášíme řešení, které už funguje a je ověřené,“ řekl šéf Westinghouse Česká republika Petr Brzezina.

EDF a KHNP úmysl nabídnout potvrdily už dříve

Ostatní dva uchazeči potvrdili úmysl podat nabídku v termínu už dříve. Francouzská firma EDF to oznámila již na začátku října a zahájila proces jejího předání. Kdy bude proces dokončen, společnost nespecifikovala.

Připravenost svého návrhu v minulých dnech potvrdila i jihokorejská KHNP. „Vzhledem k tomu, že KHNP byla na podání připravena v původním termínu 2. října, jsme plně připraveni podat nabídku v novém termínu,“ uvedl zástupce pražské kanceláře společnosti Minhwan Chang.

To, že se o zakázku chtějí ucházet tři společnosti, ocenil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Je pro mě zárukou, že vybereme pro Českou republiku to nejlepší z hlediska naší energetické budoucnosti, to nejlepší pro dostupnou energii za přijatelné ceny,“ okomentoval.

O vítězi rozhodne také zapojení českých firem a cena. Největší zakázka v historii Česka vyjde podle analytiků na více než původně předpokládaných 160 miliard korun. „Tu částku považuji za naprosto, ale naprosto podhodnocenou. Rozpětí ceny klidně i ve dvojnásobku,“ míní předseda předsednictva Asociace energetických manažerů Zdeněk Fousek.

Společnosti cenu nekomentovaly. Jasno o ní tak bude v prvním pololetí příštího roku, kdy by vláda měla rozhodnout o vítězi tendru.

ČEZ loni dostal rovněž nezávazné nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. ČEZ i stát už dříve připustily, že k pokrytí spotřeby elektřiny v Česku bude nejspíš do budoucna potřeba dostavět další bloky jaderných elektráren.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně tisíc megawattů, jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 megawattů stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ŽivěVláda řešila dopady amerických cel

Dopady amerických cel na české občany a firmy se na středečním zasedání zabývala vláda. Měla by na ně představit svou reakci.
před 5 mminutami

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 14 mminutami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 1 hhodinou

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 2 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 14 hhodinami

Evropské akcie posílily, zpevnily i burzy v Asii

Evropské akcie v úterý posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu stále přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...