Moody’s snížila výhled ratingu USA na negativní kvůli fiskálním deficitům

Americká agentura Moody's Investors Service změnila výhled ratingu Spojených států ze stabilního na negativní. Podle agentury Reuters to zdůvodnila především vysokými fiskálními deficity USA a vnitropolitickými neshodami. Krok agentury kritizovala administrativa prezidenta Joea Bidena.

„Pokračující politická polarizace v americkém Kongresu zvyšuje riziko, že následující vlády nebudou schopny dosáhnout konsenzu na fiskálním plánu, který by zpomalil pokles schopnosti splácet dluhy,“ zdůvodnila změnu agentura Moody's.

Moody's ve zhodnocení upozornila například na konec Kevina McCarthyho v čele Sněmovny reprezentantů, jehož odvolání bylo vůbec první v historii této funkce. Následný vnitrostranický zápas mezi republikány o McCarthyho nástupce dolní komoru Kongresu na několik týdnů de facto zablokoval.

Už za týden Spojeným státům opět hrozí takzvaný shutdown, tedy scénář, kdy Washington nemá peníze na zaplacení státní správy. Kongres může paralýze úřadů předejít zákonem o dočasném financování. Současný předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson ale zatím nepředestřel, jak takového cíle dosáhnout, podotkla CNN.

Naše dluhopisy jsou nejbezpečnější na světě, reagovalo ministerstvo

Rozhodnutí Moody's přichází jen pár měsíců poté, co další agentura Fitch snížila rating úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+. Jako první z velkých agentur nejvyšší rating USA už před dvanácti lety odebrala Standard & Poor's.

Moody's je poslední z trojice agentur, která zatím úvěrovou spolehlivost USA hodnotí nejvyšším stupněm. „Ačkoli agentura Moody's ve svém prohlášení zachovává rating AAA Spojených států, nesouhlasíme se změnou na negativní výhled. Americká ekonomika zůstává silná a americké dluhopisy jsou nejbezpečnějším a nejlikvidnějším aktivem na světě,“ reagoval náměstek ministryně financí Wally Adeyemo.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, kterým ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.