Důchody směřují k mimořádnému zvyšování kvůli inflaci

Penze zřejmě čeká mimořádná valorizace, kterou při růstu cen nad pět procent ukládá zákon. U průměrné starobní penze by to v příštím roce mohlo být od 650 do 730 korun. Na Twitteru o tom informovala ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden řekla, že její resort s řešením podle zákona počítá, počkat ale musí na výsledné ekonomické údaje.

„Je to mimořádný krok, kterým se podle zákona upraví důchody v situaci, kdy je inflace nad pět procent. Senioři by si tak už v průběhu roku polepšili o 650 až 730 korun. Bylo by to podruhé v historii, kdy došlo k aktivaci tohoto mechanismu,“ sdělila Schillerová na Twitteru.

Poprvé se důchody mimořádně navýšily v létě 2008 za pravicové vlády Mirka Topolánka (ODS). Zákon původně počítal s takovou valorizací až při růstu cen o deset procent. Snížení hranice před třinácti lety prosadil tehdejší ministr práce Petr Nečas (ODS).

Důchody se zvedají pravidelně vždy od ledna. Zákon o důchodovém pojištění uvádí, že mimořádně se penze zvyšují tehdy, pokud růst cen dosáhl aspoň pěti procent. Přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen překročilo pětiprocentní hranici. Kabinet má nařízení vydat do padesáti dnů po skončení měsíce s aspoň pětiprocentním cenovým růstem.

Inflace na vzestupu

Míra inflace se nad pět procent dostala v říjnu. Spotřebitelské ceny se meziročně zvedly o 5,8 procenta. Podle zákona by tak měl kabinet o mimořádném navýšení penzí rozhodnout nejspíš nejpozději do Vánoc a přidávat by se mělo asi od března.

Na konci září starobní, invalidní a pozůstalostní důchody od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň z toho bylo 2,38 milionu.

Pravidelně se všechny penze zvyšují od ledna, a to o růst cen za sledované období a o polovinu růstu reálných mezd. Na Nový rok se tak všem solidární část důchodu navýší o 350 korun z nynějších 3550 na 3900 korun a zásluhový díl vzroste o 1,3 procenta. U průměrné starobní penze to činí dohromady 505 korun. Zásluhová část penze se pak všem posílí ještě o dodatečný bonus 300 korun, který prosadila vláda.

Při mimořádné valorizaci se podle zákona zvedá zásluhový díl penze o tolik procent, o kolik rostly ceny. Průměrný starobní důchod v září podle údajů ČSSZ činil 15 411 korun. Při říjnové inflaci o 5,8 procenta by se měl podle propočtu ČTK navýšit o 690 korun. U lidí, kteří mají nižší než průměrnou penzi, by byla částka menší. Naopak lidé s nadprůměrným důchodem by si polepšili víc. 

Na mimořádnou valorizaci by bylo na deset měsíců příštího roku potřeba podle odhadu téměř dvacet miliard korun. V rozpočtu by se musela částka na vyplacení najít, pokud by se neupravil zákon.

Podle aktuální predikce ministerstva financí by růst cen měl zrychlovat. V prvních měsících příštího roku by se mohl pohybovat kolem sedmi procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
před 1 hhodinou

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 12 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 12 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
před 21 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...