Domácnosti šetří a ekonomiku to táhne dolů

4 minuty
Události: Ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně klesla
Zdroj: ČT24

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,7 procenta, ve srovnání s předchozím kvartálem ale klesl hrubý domácí produkt o 0,2 procenta, uvedl Český statistický úřad ve svém zpřesněném odhadu. Na pokles mělo vliv hlavně hospodaření domácností, které omezily své výdaje.

Upřesněný odhad HDP ve třetím čtvrtletí je mírně příznivější než hrubý odhad ze začátku listopadu, kdy statistici uvedli meziroční růst o desetinu nižší (tedy o 1,6 procenta) a mezičtvrtletní propad o dvě desetiny vyšší (tedy o 0,4 procenta). Je také vyšší oproti očekávání České národní banky, která v listopadové prognóze očekávala meziroční růst o 1,5 procenta.

„Zveřejněná data o ekonomické aktivitě do značné míry potvrzují hlavní kontury aktuální predikce ČNB, ačkoliv došlo k dílčím odchylkám ve vývoji jednotlivých výdajových složek HDP. Spotřeba domácností, na kterou dopadá hluboký propad reálných příjmů a zhoršený sentiment, poklesla ve třetím čtvrtletí ve srovnání s prognózou výrazněji. Meziroční pokles zaznamenala i spotřeba vládních institucí, přičemž ČNB očekávala její stagnaci,“ shrnul ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Na druhé straně například analytici Komerční banky předpokládali, že by pokles ve srovnání s druhým kvartálem mohl být jen o 0,1 procenta. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Za zhoršující kondicí celého hospodářství stojí podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého hlavně menší útraty domácností. „Výsledek mohl být lepší, netěší nás to. I když na straně výrobců těch problémů je celá řada, hlavně na nabídkové straně, tak ta klesající poptávka především od domácností bude hrát svoji negativní roli,“ řekl. 

Ekonomové očekávají, že v posledním čtvrtletí se HDP opět propadne. Podle Martina Gürtlera z Komerční banky to opět bude hlavně kvůli domácnostem. „Na straně průmyslu bude pořád přetrvávat pozitivní vliv z lépe fungujících dodavatelských řetězců,“ míní. Hlavní ekonom UniCreditBank Pavel Sobíšek se domnívá, že propad na přelomu roku bude prudký a nepovažuje za jisté, že pak už to nebude pokračovat.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Pokud se od února či března obnoví v tuzemsku i zahraničí poptávka, ocitneme se v módu krátké technické recese, jakou momentálně předpovídá většina analytiků. Kdyby se ale oživení poptávky odkládalo, vyvolalo by sekundární dopady včetně propouštění a odkládání investic, což by mohlo vést k hlubší recesi, než s jakou počítáme,“ upozornil.

Centrální banka předpokládá, že česká ekonomika přejde v závěru roku do meziročního poklesu, ve kterém zůstane několik čtvrtletí. „Toto ochlazení bude důsledkem dramaticky rostoucích životních nákladů, zhoršující se finanční situace domácností i firem, zeslabení zahraniční poptávky a doznívání problémů v globálních řetězcích,“ sdělil Král.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler hodnotí výsledek třetího letošního čtvrtletí spíše skepticky. „Ačkoli zpřesněný odhad na první pohled vypadá lépe než první údaj zveřejněný ČSÚ před měsícem, zveřejněná struktura růstu je spíše negativním překvapením a ukazuje citelný propad spotřeby domácností, který byl nad očekávání i poslední prognózy ČNB,“ upozornil.

20 minut
90’ ČT24 – Útraty domácností již neženou ekonomiku
Zdroj: ČT24

S tím, že je Česko nyní v recesi, souhlasí také hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek. „Třetí čtvrtletí vypadlo ještě na první pohled relativně dobře, ekonomika poklesla. dyž se ale díváme na ukazatele důvěry, nebo indexy nákupních manažerů, tak jsou výrazně horší. Už ve čtvrtém čtvrtletí zažijeme další pokles a to znamená dvě čtvrtletí za sebou je tu jednoznačně recese,“ míní. 

 V praxi se to podle něj promítá tím, že začínají firmy propouštět zaměstnance. Očekává pokles reálných mezd v příštím roce a přehodnocování investic podniků, protože panují obavy z vývoje poptávky.

Domácnosti zmenšily výdaje na konečnou spotřebu

Na tom, že ekonomika ve srovnání s druhým čtvrtletím v létě oslabila, se podle ČSÚ podílely hlavně domácnosti. „Na straně poptávky byla ve 3. čtvrtletí hlavním faktorem mezičtvrtletního poklesu HDP domácí poptávka. Snížily se zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností. Zahraniční poptávka měla pozitivní vliv,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně snížily o 3,2 procenta a meziročně o 5,9 procenta, a to v nákupu trvanlivých i netrvanlivých výrobků. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí také klesly, ale mírněji – mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,2 procenta.

K meziročnímu růstu naopak přispěla hlavně zahraniční poptávka, která byla vyšší o 3,6 procentního bodu, a tvorba hrubého kapitálu, která vzrostla o 1,4 procentního bodu. 

Hrubá přidaná hodnota (HPH), tedy výsledek rozdílu mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,4 procenta, ale ve srovnání s letošním druhým čtvrtletím klesla o 0,2 procenta. Posílil meziročně například průmysl o 3,2 procenta nebo informační a komunikační činnosti o 4,6 procenta. Naopak stavebnictví oslabilo o 0,7 procenta, obchod, pohostinství a doprava si pohoršily o 1,3 procenta a zemědělství, lesnictví a rybolov o 2,4 procenta.

Objem mzdových nákladů ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,4 procenta. Celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 1,8 procenta, ale v porovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 0,1 procenta. Počet odpracovaných hodin se mezičtvrtletně nezměnil a meziročně vzrostl o dvě procenta.

V období od července do září i po zpřesnění odhadu růst HDP výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí ještě rostla ekonomika meziročně podle revidovaných údajů o 3,6 procenta a v prvním čtvrtletí o 4,6 procenta. Mezičtvrtletní pokles byl první po pěti růstech v řadě. V předchozích kvartálech rostl HDP mezičtvrtletně o 0,6 procenta na začátku roku a o 0,4 procenta na jaře.

Česká národní banka, ministerstvo financí i bankovní asociace se shodují, že za celý letošní rok zůstane hospodářství v kladných hodnotách. Příští rok se to ale změní. Prognózy kalkulují buď se stagnací, nebo s poklesem o sedm desetin procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 21 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...