Česká ekonomika mezičtvrtletně zeslábla, je v technické recesi

UDÁLOSTI: Růst české ekonomiky vloni zpomalil na 2,5 procenta (zdroj: ČT24)

Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,4 procenta, dostala se tak do technické recese, potvrdila data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziročně hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 0,3 procenta, za celý loňský rok se zvýšil o 2,5 procenta. Tato čísla jsou o desetinu procentního bodu lepší, než ČSÚ uvedl na počátku března. Ve čtvrtém čtvrtletí i za celý loňský rok podle statistiků klesly reálné příjmy i výdaje českých domácností. Zisky zahraničních vlastníků korporací v ČR loni dosáhly 6,2 procenta HDP.

Recesi ekonomové definují jako mezičtvrtletní pokles sezonně očištěného reálného čtvrtletního HDP v alespoň dvou po sobě jdoucích obdobích. V loňském třetím čtvrtletí ekonomika proti předchozímu kvartálu klesla o 0,3 procenta.

V meziročním srovnání se loni HDP zvyšoval v každém čtvrtletí, postupně ale růst zpomaloval. V prvním čtvrtletí byl nárůst o 4,7 procenta, ve druhém o 3,5 procenta, ve třetím o 1,5 procenta. Celoroční růst české ekonomiky byl loni o procentní bod nižší než v roce 2021.

Reálné příjmy domácností na obyvatele se ve čtvrtém čtvrtletí snížily meziročně o 6,3 procenta a za celý rok o 5,4 procenta. U výdajů byl pokles za čtvrtletí o sedm procent a za celý rok o 0,8 procenta. Reálné příjmy domácností se snižovaly ve všech čtvrtletích, výdaje ve druhém půlroce.

Míra úspor domácností se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila meziročně o 1,5 procentního bodu na 21,7 procenta, za celý rok ale klesla na 17,3 procenta z 19,4 procenta v roce 2021. Data o domácnostech zahrnují ukrajinské uprchlíky v Česku, kteří jsou nově považováni za rezidenty.

Zahraniční vlastníci korporací v Česku si loni na dividendách rozdělili tři sta miliard korun, reinvestováno bylo téměř 124 miliard. „Tento vývoj odráží vysokou ziskovost přímých zahraničních investic v ČR,“ uvedl ČSÚ. Odliv důchodů ze zisků byl podle statistiků částečně kompenzován přílivem důchodů ze zahraničí, zejména příjmy ze zaměstnání a dotacemi.

Míra zisku u nefinančních podniků se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila na 46,9 procenta z 44,5 procenta před rokem. Míra investic stoupla o procentní bod na 28,9 procenta. Celoroční míra zisku nefinančních podniků ale klesla na 46,1 procenta, v roce 2021 byla 46,3 procenta. Míra investic se proti roku 2021 zvýšila o 1,7 procentního bodu na 29,4 procenta.

Analytici: Hlavní ekonomickou brzdou je inflace

„Základní obrázek situace v české ekonomice se po aktuálním zpřesnění údajů o HDP nemění. V meziročním vyjádření výrazně klesá spotřeba domácností, která je hlavním tahounem meziročního poklesu HDP,“ okomentoval hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

„Hlavní brzdou ekonomiky zůstává inflace, která ji bude negativně ovlivňovat i v prvním pololetí letošního roku,“ myslí si hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Rychlý růst cen podle něj snižuje kupní sílu českých domácností, v důsledku toho klesá jejich spotřeba.

Jáč si také všímá, že nefinančním podnikům ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala marže na úrovni 46,9 procenta. „Podnikům se v průměru již nedařilo dále zvyšovat ziskové marže. Z pohledu krocení inflace v ekonomice by to byla dobrá zpráva, neboť by šlo o náznak, že strana poptávky již nechce akceptovat další výrazné nárůsty cen,“ upozornil.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové byla marže nefinančních podniků pod dlouhodobým průměrem, který dosahuje 48,4 procenta. „Stále však zůstává výrazně nad průměrem EU, kde dosahuje zhruba 40 procent. Meziročně pak byla vyšší o 2,4 procentního bodu, a to i přes růst vstupních a mzdových nákladů,“ podotkla.

Analytici rovněž upozorňují, že vzhledem k poklesu spotřeby se zvýšila míra úspor. Ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla 21,7 procenta, což je nejvíc od prvního čtvrtletí roku 2021. „Domácnosti tedy nadále budují značný finanční polštář, který by měl společně se zlepšující se spotřebitelskou důvěrou přispívat k postupnému oživení spotřeby domácností,“ uvedla Steckerová.

V letošním roce čekají analytici postupné hospodářské oživení. „Ekonomika by se mohla odrazit ode dna už na přelomu druhého a třetího kvartálu, avšak celoročním výsledkem bude nejspíš jen kladná nula,“ uvedl Dufek. Jáč očekává, že za celý rok HDP vzroste o 0,3 procenta.