Reforma sociálních dávek míří do závěrečného kola

Reforma sociálních dávek prošla ve sněmovně druhým čtením. Poslanci podali desítky úprav, týkají se třeba okruhu zranitelných lidí. Sloučení do jedné takzvané superdávky má podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) lépe pomoci potřebným a současně zabránit zneužívání systému. V úvodním kole sněmovna také podpořila návrh povinné registrace v elektronickém systému eTurista i vznik národního parku na Křivoklátsku.

Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě nahradí podle vládní předlohy jedna podpora s jednou žádostí. Kvůli nároku na peníze od státu by úředníci více posuzovali příjem i majetek žadatelů. Částka by se mohla zvýšit o bonus za práci. O podobě návrhu zákona a doprovodné novely budou poslanci hlasovat nejdříve v březnu.

Změny v dávkách by podle poslaneckých úprav mohly nastat od října místo původně plánovaného července. Jejich cílem je podle Jurečky zvýšení motivace zdravých lidí v produktivním věku k práci, což oceňovali i opoziční poslanci. Vznášeli ale také některé výhrady. „Míchají se chudinské dávky s prorodinnými dávkami,“ řekl poslanec Aleš Juchelka (ANO). Opoziční hnutí SPD prosazuje ponechání přídavků na děti v současné podobě.

Rozšíření skupiny zranitelných osob už navrhl sociální výbor, a to o osoby s vdovskou či vdoveckou penzí. Další úpravy se sešly od poslanců ANO, SPD i Pirátů. Chtějí, aby tento okruh zahrnoval například lidi v delší než půlroční pracovní neschopnosti i v prvním stupni invalidity, samoživitele s dětmi do deseti místo sedmi let, rodiče pečující o nezaopatřené děti mladší 26 let, lidi starší 65 let a všechny příjemce příspěvku na péči. Další opoziční návrhy směřují třeba k tomu, aby se vyplatila legální práce i lidem v exekucích a insolvencích. Piráti opět prosazují pravidelný růst rodičovského příspěvku podle inflace.

Změny systému

Místopředseda lidoveckých poslanců Michael Kohajda zmínil jednoduchost, kdy čtyři dávky se nahradí jedinou, přičemž navíc bude možné podání on-line. „Je tam mnoho vylepšení, která mají dávky činit smysluplnějšími a zejména motivovat, aby se člověk snažil přivydělat si vedle sociálních dávek alespoň částečným úvazkem,“ popsal.

Piráti podporují zjednodušení systému, ale kritizují netransparentnost návrhu a jeho dopady na některé skupiny. „Změna nesmí dopadnout na ty nejzranitelnější, zejména na děti, a nesmí tlačit lidi do šedé ekonomiky,“ upozornila místopředsedkyně poslaneckého klubu Pirátů Klára Kocmanová. Největší problém je podle ní v tom, že není zveřejněna kalkulačka výpočtů. „Nevíme, jak přesně změny dopadnou na občany,“ doplnila s tím, že několikrát apelovala na Jurečku, aby ukázal poslancům na výboru modelové příklady.

11 minut
Studio ČT24: Změna ve výplatě sociálních dávek
Zdroj: ČT24

Nová dávka se má skládat ze čtyř částí, a to z peněz na živobytí, bydlení, děti a z bonusu za práci či její hledání. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku byť jen o korunu pomoc od státu ztrácí. Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, druhou by ale musela do tří let prodat. Vozidlo by mohl mít po očekávaných sněmovních úpravách v průměru každý dospělý v rodině. Rozhodovala by i výše úspor. Juchelka míní, že tento majetkový test je nejslabším článkem předlohy, když lidé nemusejí mít peníze na bankovním účtu, ale v hotovosti doma.

Část podpory na živobytí by připadla jen domácnostem s příjmem pod určitý násobek životního minima, které by se mělo podle návrhů sociálního výboru i několika poslaneckých úprav zvýšit. Podpora na bydlení by měla být dál pro lidi, kteří vydávají za byt či ubytování přes třicet procent příjmu, částka by vycházela z normativních nákladů a z energetického paušálu. Rovněž ke stanovování normativů nájemného a energetickému paušálu se ve sněmovně sešlo hned několik pozměňovacích návrhů. Podmínkou pro získání peněz na dítě by byla práce či její hledání a školní docházka dětí. Celkovou dávku by navýšil pracovní bonus, který zřejmě budou moci mít i rodiče na rodičovské.

Sněmovna patrně zmírní sankci vyřazení z evidence uchazečů o práci a zastavení výplaty dávky při opakovaném porušení pravidel. Zkrátit by se měla z půl roku na tři měsíce.

Sociální dávky může podle nynějších pravidel čerpat až 29 procent obyvatel Česka. Podporu pobírá asi osm procent lidí. Po reformě by se měl okruh lidí s nárokem na pomoc od státu zúžit na asi 22 procent lidí.

Další body jednání

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek v úvodním kole podpořila návrh na zavedení povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Vláda předložila novelu s cílem snížit administrativní zátěž podnikatelů a vytvořit nástroj pro správu místního poplatku z pobytu a jeho lepší výběr. Pomoci k tomu má právě navržený Registr ubytovacích zařízení a ubytovaných osob.

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) již dříve řekl, že obce získají nástroj, který jim usnadní rozhodování o zavedení poplatků z pobytu. Obce budou moci regulovat krátkodobé ubytování v bytech.

Sněmovna také v úvodním kole podpořila vládní novelu o ochraně přírody a krajiny, která počítá se zřízením národního parku na Křivoklátsku. Rozhodla o tom přes odpor opozice i většiny starostů z Křivoklátska, podle nichž by území mělo zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí. Předlohu, která upravuje také ochranu vybraných druhů živočichů a rostlin nebo opylovačů a ochranu před světelným znečištěním, dostal k posouzení výbor pro životní prostředí. Opozici se nepovedlo novelu vrátit vládě k přepracování.

Sněmovnou také prošla předloha vládní novely o zdravotních službách, která předpokládá, že odpovědnost za zřizování pohotovostí přejde z krajů na zdravotní pojišťovny. Předloha, kterou teď čeká posouzení ve zdravotnickém výboru ve zkrácené měsíční lhůtě, by také měla hrozbou peněžité sankce zamezit nezákonným poplatkům u lékařů. Dále upravuje třeba stížnosti na zdravotní péči, provoz center duševního zdraví nebo práci nemocničních kaplanů.

Pětice koaličních poslanců v čele s Tomášem Dubským (STAN) prosadila novelu, podle které by se mohly rozšířit pravomoci společenství obcí například o možnost založit společnou obecní policii. Předlohu posoudí členové výboru pro veřejnou správu a ústavně-právního výboru ve zkrácené měsíční lhůtě. Jejím projednáním skončila čtvrteční schůze Poslanecké sněmovny.

Načítání...