Sněmovna souhlasila s rozšířením práv stejnopohlavních párů

Události: Sněmovna rozhodla o svazcích stejnopohlavních párů (zdroj: ČT24)

Páry stejného pohlaví zřejmě budou moci vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení by se mělo týkat práv k dětem. V novele občanského zákoníku to schválila sněmovna. Předloha skupiny poslanců měla původně uzákonit pro stejnopohlavní dvojice možnost uzavírání manželství. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.

Sněmovna předlohu přijala podle pozměňovacího návrhu Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO). Předpokládá, že osvojení dítěte by bylo možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů.

Dolní komora schválila upravenou novelu hlasy 123 ze 176 přítomných poslanců. Proti bylo 36 členů dolní komory. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.

Novela by měla být účinná od příštího roku, odkdy by stejnopohlavní páry také už nemohly vstupovat do nynějšího registrovaného partnerství. Registrovaní nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod.

  • Svazek stejnopohlavních párů se nově bude nazývat „partnerství“.
  • Zákon nepovoluje stejnopohlavním párům adopce.
  • Novela umožňuje přiosvojení dítěte druhého z partnerů.
  • Po zesnulém partnerovi vznikne nárok na vdovský nebo vdovecký důchod.
  • Uzavřením svazku vznikne společné jmění.
  • Stávající registrovaná partnerství zůstanou zachována. Nebude ale možné vstoupit do nových registrovaných partnerství v dosavadní podobě.
  • Pokud budou chtít stávající registrovaní partneři vstoupit do partnerství podle občanského zákoníku, nebudou muset registrované partnerství dopředu rušit, ale budou muset do nově zřízeného institutu partnerství znovu vstoupit.

Pozměňovací návrhy

Ve hře byly ve sněmovně i další poslanecké pozměňovací návrhy. Přejmenování svazku dvou osob stejného pohlaví z manželství na partnerství, ovšem se všemi právy, jako mají v manželství žena a muž, předpokládala úprava Josefa Cogana (STAN), Ondřeje Koláře (TOP 09), Jakuba Michálka (Piráti), Taťány Malé a Heleny Válkové (obě ANO). Takové řešení, které ale dolní komora zamítla, podporovali předkladatelé původní novely občanského zákoníku v čele s Josefem Bernardem (STAN).

Stejně v hlasování dopadl pozměňovací návrh Karla Haase (ODS), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Zuzany Ožanové (ANO), který rovněž předpokládal přejmenování svazku dvojice stejného pohlaví z manželství na partnerství. Z práv ale vyřazovala zcela postavení dětí v manželství, včetně úpravy osvojení.

Stejná byla úprava podaná poslanci hnutí SPD Janem Sílou a Jaroslavem Dvořákem. O ní, stejně jako o původním znění novely o takzvaném manželství pro všechny, poslanci nehlasovali.

Tisková konference po jednání vlády o stejnopohlavních sňatcích (zdroj: ČT24)

Bernard: Válka vyhraná není, musíme přesvědčit Senát

„Nevíme, zda je to dostatečná výhra k tomu, abychom slavili,“ poznamenal Josef Bernard. Nicméně jde podle něj o posun v tom, jak budou v budoucnu vnímána práva stejnopohlavních párů. „Válka ještě vyhrána není, musíme do Senátu přesvědčit naše kolegy, aby zákon schválili,“ podotkl.

„Není to pro nás ideální řešení. Je to pouze jeden krok, jeden mezník na cestě, kterou ke skutečné rovnosti a plné důstojnosti všech občanů naší země ještě musíme ujít,“ prohlásila po jednání sněmovny místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová (Piráti). „Stále budou lidé dělení na dvě kategorie. Na druhou stranu se zlepšují práva dětí vyrůstajících v rodinách se dvěma mámami nebo dvěma táty,“ doplnila.

Malá po jednání sněmovny poznamenala, že je ráda, že se podařilo práva stejnopohlavních párů rozšířit. „Patřila jsem k těm liberálnějším v našem klubu, jak už jsme deklarovali, měli jsme volné hlasování. Nicméně jsem považovala za naprosto zásadní, že nejde za každou cenu tlačit na to, co jsem od počátku podporovala,“ uvedla.

Upravenou novelu ještě musí schválit Senát, poté zamíří k podpisu prezidentovi.

Tisková konference hnutí ANO po jednání vlády o stejnopohlavních sňatcích (zdroj: ČT24)

Obyvatelé Česka jsou dlouhodobě ke gayům a lesbám spíš tolerantní. Rovnocenný sňatek by jim podle loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění přiznala většina respondentů, tedy 58 procent. Pro možnost adopce dítěte svého partnera nebo partnerky se jich v průzkumu vyslovilo 77 procent a 63 procent jen pro to, aby tyto páry mohly adoptovat děti z dětských domovů.