Vztahy mezi Německem a Českem nikdy nebyly lepší, řekl Steinmeier po schůzce s Pavlem

2 minuty
Události: Do Prahy přijel na dvoudenní návštěvu německý prezident Steinmeier
Zdroj: ČT24

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zahájil dvoudenní návštěvu Česka, na Pražském hradě ho v pondělí po poledni přivítal prezident Petr Pavel. Hovořili o energetice, kyberbezpečnosti nebo situaci na Ukrajině a Blízkém východě. Steinmeier na tiskovém brífinku zmínil, že vztahy mezi Německem a Českem nikdy nebyly lepší a že rozšíření Evropské unie je strategickým zájmem pro obě země i samotnou EU. Oba prezidenti následně uctili památku obětí loňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

I Pavel označil vzájemné vztahy za nadstandardní a uvedl, že Česko má zájem na prohlubování spolupráce v energetice, vědě, výzkumu a vývoji, digitalizaci i kybernetické bezpečnosti.

Do Německa, s nímž je Česko podle něj provázáno ekonomicky, historicky i kulturně, směřuje téměř třetina českého exportu. Země je zároveň třetím největším investorem v tuzemsku. „Máme zájem na tom, abychom tyto vztahy dále rozvíjeli a abychom se z role v dnešní době především subdodavatelské posunuli více do role partnera a inovátora,“ poznamenal Pavel.

Kromě prohlubování spolupráce ve zmíněných oblastech je jedním z hlavních cílů také větší infrastrukturní propojení Česka s Bavorskem a Saskem, doplnil Pavel. Podle Steinmeiera jsou vztahy stejně smýšlejících států v době zvratů důležitější než kdy jindy.

„Vztahy nikdy nebyly lepší než dnes. A to říkám jako člověk, který si ještě pamatuje stav bilaterálních vztahů před 30 a 35 lety. Vím, že tehdy byla historická zátěž na našich bedrech mnohem větší,“ připomněl Steinmeier.

24 minut
Tisková konference prezidentů Česka a Německa
Zdroj: ČT24

V rozhovoru pro Českou televizi se podobně vyjádřil také Vladimír Handl z katedry německých a rakouských studií z Institutu mezinárodních studií při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. „Česko-německé vztahy lze označit za nejlepší v posledních dekádách. Je to dáno tím, že se je podařilo postupně normalizovat, decentralizovat a do značné míry depolitizovat,“ zhodnotil.

V oblasti energetiky jsou obě země podle něj propojeny. „Ale zároveň je nutné říct, že jdeme odlišnou cestou v oblasti jaderné energetiky. Jak víme, Německo se s ní rozloučilo, což je pro českou stranu složitý moment, ve kterém je pochopení pro německý postoj poměrně omezené. Je ale zajímavé, že se naše spolupráce v oblasti jádra v poslední době rozvíjí, ale jen v oblasti nových výrobních technologií, například fúzního reaktoru,“ vysvětlil Handl.

Steinmeier konstatoval, že strategickým zájmem obou zemí i celé EU je rozšíření Unie. Německo podle něj podporuje ve vstupu do bloku země západního Balkánu, Ukrajinu, Moldavsko či Gruzii. Stejný postoj má dlouhodobě Česká republika.

Oba prezidenti si mimo jiné uvědomují i skutečnost, že se postavení ukrajinské armády na frontě v posledních měsících zhoršilo. „Německá podpora Ukrajiny je naprosto zásadní. Německo je po Spojených státech druhým nejvýznamnějším podporovatelem a podporuje ji v celé řadě aspektů, a to nejen konkrétním vojenským materiálem, ale také finančně,“ zdůraznil Pavel.

Schůzku s Pellegrinim plánují oba

Na tiskovém brífinku dostali také dotaz na současnou situaci na Slovensku, přičemž oba zmínili plánované setkání s novou hlavou státu Peterem Pellegrinim, který se úřadu ujme v polovině června. „Myslím, že je potřeba se na věci dívat trochu s odstupem. Neposuzovat všechno podle prohlášení, ale podle skutečných akcí,“ řekl Pavel. Například ve vztahu k Ukrajině je podle něj situace jiná než před volbami, podpora napadené země pokračuje na různých úrovních.

„Pokud jde o další věci, jako je situace médií, soudů, tak bude asi potřeba počkat, jak se situace bude konkrétně vyvíjet, a potom k tomu zaujmout nějaké stanovisko,“ dodal. Steinmeier odpověděl, že jeho země vývoj na Slovensku sleduje, ale nejdříve chce hovořit s Pellegrinim.

Slovensko na rozdíl od Německa i Česka neposílá Ukrajině vojenský materiál z armádních zásob. Po společném jednání slovenské a ukrajinské vlády ale premiér Robert Fico například hovořil o dohodě na posílení energetických propojení obou zemí, novém železničním spojení i modernizaci společného hraničního přechodu. Předseda slovenské vlády rovněž podpořil ambice Kyjeva na vstup do EU.

Projev na konferenci i setkání s Fialou

V úterý Steinmeier po boku Pavla přednese na Hradě projev v rámci konference ke dvaceti letům Česka v Evropské unii, odpoledne se ve Strakově akademii sejde s premiérem Petrem Fialou (ODS). Na programu má také setkání se zástupci českých židovských obcí, procházku po stopách Franze Kafky nebo mezinárodní hudební a kulturní projekt ČR a Německa Musica non grata, který organizuje Národní divadlo a finančně ho podporuje německá ambasáda.

Steinmeier byl v Česku také v srpnu 2021, kdy dorazil vlakem a jako první německý prezident navštívil kryptu pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici, kde uctil památku výsadkářů, kteří v ní zahynuli. S Pavlem se setkal loni v březnu v Berlíně, český prezident tehdy mimo jiné uvedl, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou na vysoké úrovni.

V úterý vpodvečer Pavel na Hradě přijme také předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, s níž se předtím sejde i premiér Petr Fiala (ODS). Šéfka Komise se má v rámci předvolební kampaně Evropské lidové strany, za kterou chce podruhé obhájit mandát v čele unijní exekutivy, setkat se zástupci českých stran – zejména s politiky z TOP 09 a KDU-ČSL.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 2 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 5 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 7 hhodinami

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
před 10 hhodinami

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Někteří koaliční poslanci nepodpoří přehlasování Pavlova veta

Vládní koalice nemá jistotu, že v Poslanecké sněmovně začátkem března přehlasuje veto prezidenta Petra Pavla u zákona o platech ústavních činitelů. Připouštějí to i lídři vládních stran. K úspěchu totiž potřebují nejméně 101 poslanců. Někteří ale už teď říkají, že novelu nepodpoří. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ve čtvrtek vyzval prezidenta, aby svolal zástupce stran k jednání. Pavel ale v pátek vzkázal, že svou ústavní roli už splnil.
před 20 hhodinami

Humanitární podpora Ukrajiny ano, dodávky zbraní a munice už ne, ukazuje průzkum

Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněna také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu pro ČT od Data Collect. Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklání k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

K výročí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se v Česku uskuteční desítky akcí

K třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v Česku uskuteční desítky akcí. Například se jedná o nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí nebo pondělní hudební akci u budovy ruského velvyslanectví v Praze.
včeraAktualizovánovčera v 13:53
Načítání...