Eva Erbenová, Tomáš Řízek, Stanislav Brouček, Jan Marek, Jana Sommerlad, Sabine Gruša, Alessandro Catalano, David Harris a organizace Bohemian Benevolent and Literary Association jsou novými nositeli ocenění Gratias agit. Uděluje ho ministr zahraničí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Dostávají ho krajané, kteří dosáhli úspěchů ve svých oborech v zemích, kde se usadili, ale například i cizinci, kteří propagují českou kulturu.
Ze světa do Prahy přijelo osm osobností. Převzali cenu Gratias agit za šíření dobrého jména Česka
Spisovatelka Eva Erbenová převzala cenu Gratias agit od ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) jen týden poté, co přicestovala repatriačním letem z Izraele – kde žila – do Prahy. Ve dvaadevadesáti letech byla nejstarší krajankou evakuovanou poté, co se Izrael stal terčem útoků teroristické organizace Hamás.
Terorismus není jediným vážným nebezpečím, kterému děčínská rodačka Eva Erbenová v životě čelila. Přežila holocaust. Byla v Terezíně i Osvětimi, zařadili ji do pochodu smrti. Po válce, kdy s manželem odešla do Izraele, seznamovala s těmito drastickými zážitky další generace ve svých knihách, ale třeba i na debatách se studenty.
Ministr Lipavský není první, kdo ji vyznamenal. Od prezidenta Miloše Zemana dostala medaili Za zásluhy. Ujistila však, že i ceny Gratias agit si cení. „Ani v největších snech bych nesnila, že jednou budu v Černínském paláci v té nádheře a že dostanu takovou cenu. I když je člověk emigrant, tak je pořád Čech,“ podotkla.
Sabine Gruša navázala v Německu na práci Olgy Havlové
Cenu od ministra zahraničí převzala také Sabine Gruša – manželka spisovatele Jiřího Gruši. V Bonnu založila spolek, který navázal na činnost Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Na západě Německa sdružuje osobnosti společenského a kulturního života se zájmem o Česko. Každoročně pořádá několik benefičních společenských akcí s hosty z českého kulturního prostředí.
Laureátka ministerské ceny zavzpomínala, že se na ni v roce 1992 obrátila sama tehdejší československá první dáma. „Požádala mě, abych vybudovala sesterskou organizaci v Německu. Jmenovali jsme se Němečtí přátelé a podporovatelé Nadace Olgy Havlové,“ shrnula.
Dodala, že práci pro spolek vnímá jako svůj úkol. „Říkala jsem si, že to málo, co mohu udělat, udělám s plnou silou a vervou. Dlužím to i zemi. A dělala jsem to od roku 1989 až doposud,“ podotkla.
Osm oceněných osobností, jedna organizace
Jan Lipavský vyznamenal letos osm osobností. Kromě Evy Erbenové a Sabine Gruša obdržel cenu Gratias agit Tomáš Řízek, a to za dlouhodobé aktivity zaměřené především na tchajwanské děti a mládež. Za přínos k prohlubování vztahů mezi krajany a Českou republikou byl oceněn vědecký pracovník a dřívější ředitel Etnologického ústavu Akademie věd Stanislav Brouček.
Cenu obdržel také lékař Jan Marek specializující se na dětskou a prenatální kardiologii, který působí mimo jiné v Londýně. Zavedl metodu ultrazvukového vyšetření srdce dětí, která se využívá dodnes. „Pro mě je důležité to, že zjednodušuje práci nejen ve Velké Británii, ale všude v Evropě,“ řekl poté, co převzal ocenění od ministra zahraničí.
V Británii žije také Jana Sommerlad, překladatelka a redaktorka, jež je 15 let ve vedení britské dobrovolnické organizace The Friends of Czech Heritage, která zajišťuje fondy na opravu historických památek v Česku, dobrovolné brigády v českých památkových objektech a úzkou spolupráci a výměnu zkušeností mezi památkáři v Británii a Česku.
Cenu obdržel také bohemista, vysokoškolský pedagog, redaktor a překladatel Alessandro Catalano. Loni získal také cenu Premia Bohemica, kterou uděluje Moravská zemská knihovna v Brně a jež je určena zahraničnímu bohemistovi nebo překladateli, který se ve své zemi, v tomto případě v Itálii, zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury. Oceněn byl i dlouholetý výkonný ředitel Amerického židovského výboru David Harris.
Gratias agit převzali také zástupci jedné oceněné organizace – Bohemian Benevolent and Literary Association, jejímž posláním je podle ministerstva zachování českého i slovenského kulturního dědictví v zahraničí a podpora krajanských aktivit v New Yorku a okolí.
Cenu Gratias agit udělují ministři zahraničí od roku 1997. Letos poprvé ovšem dostali laureáti kromě diplomu také křišťálový kvádr. Vyznamenaných jsou v součtu za celou dobu zhruba tři stovky.
Jan Lipavský podotkl, že vnímá slavnost, na které ocenění předal, nejenom jako příležitost osobnosti vyznamenat, ale také jak je přivést z celého světa do Prahy. Součástí slavnosti byla návštěva například Pražského hradu nebo Národního divadla. „Je to spojeno se společenským setkáváním a je to velké poděkování České republiky těmto lidem za jejich celoživotní práci,“ řekl ministr.