Základem boje s nákazou je mýt si ruce, nabádá hlavní hygienička. Koronavirus se podle ní i tak Česku sotva vyhne

27 minut
Eva Gottvaldová v Interview ČT24: „Jít do karantény by mělo být dáváno jenom v případech, kdy je to odůvodněné.“
Zdroj: ČT24

Proti šíření koronaviru může bojovat každý, a to velmi snadno – mytím rukou a kýcháním do kapesníku. Význam osobní hygieny zdůraznila hlavní hygienička Eva Gottvaldová, podle které je ale Česko na případný výskyt nemoci COVID-19 připraveno. Že by se koronavirus zemi zcela vyhnul, přitom nepovažuje za pravděpodobné. Eva Gottvaldová byla hostem Interview ČT24.

Koronavirus se rychle šíří v některých částech Itálie a stále nové případy hlásí i další evropské země. „Měli bychom štěstí, kdyby se sem za této situace – při pohybu lidí a při tom, co vidíme v Itálii – jednotlivý případ nedostal. Víme, že případy navrátilců z Itálie se dostávají i do zemí jako Švédsko a Estonsko,“ zdůraznila hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. 

Možná za nejdůležitější ve snaze zabránit rozšíření nákazy považuje to, co by mělo být samozřejmé – dodržování základních hygienických pravidel.

„Je to o umývání rukou, je to o respirační hygieně. Když kašlu, kýchám, používám kapesník, nejlépe jednorázový, který ihned vyhodím,“ doporučila. Míní, že ne pro každého jde o naprostou samozřejmost. „Nejlepší test je podívat se kolem sebe, kolik lidí po použití toalety odchází bez toho, aniž by si umyli ruce,“ podotkla.

Osobní hygiena může být podle Gottvaldové v případě nového koronaviru obzvláště důležitá vzhledem ke způsobu, kterým se šíří. Lze se mu totiž bránit snáze než chřipce, která se dokáže šířit vzduchem. „Je to sice přenosné kapénkami, ale jeví se, že není přenosný vzduchem,“ poukázala.

Jen návštěva zasažené oblasti není automatickým důvodem pro karanténu

I když Česko zatím nemá potvrzený případ nemoci COVID-19, s nařízenou karanténou již několik českých občanů zkušenost má. Zpravidla ji hygienici určili pro lidi, kteří se vrátili z rizikových oblastí, jako je centrální Čína, Jižní Korea, v některých případech i Itálie. Vychází se ze zákonných norem. „Máme silné možnosti opatření, která můžeme používat i v ‚mírových‘ podmínkách,“ ujistila hlavní hygienička.

Zdůraznila, že karanténa je krajní opatření, kdy jsou obavy z možné nákazy velmi vážné. „Jenom skutečnost, že jste v dané oblasti, nemusí znamenat, že jste opravdu v riziku nemoc získat. Mělo by tam být zhodnocení odborníkem,“ uvedla.

Upřesnila, že hygienici provádějí takzvaná epidemiologická šetření. „Dotyčného vyzpovídají, zjistí jeho blízké kontakty a podle míry epidemiologické závažnosti kontaktu nastaví opatření,“ přiblížila Gottvaldová. Docela jiná věc podle ní je, že si někteří lidé po návratu z Itálie nebo jiného místa sami udělí „karanténu“ nebo jim například zaměstnavatel nařídí dvoutýdenní home office.

Příliš přísná opatření by se mohla vymstít, ukázala africká zkušenost

Hygienička varovala i před tím, aby se opatření přehnala. „Tento svět je velmi globalizovaný. Necestují jenom viry, cestujeme my, cestuje zboží. Je potřeba velmi dobře vážit opatření, která se nastavují. I v tom kontextu, že byť by se to opatření mohlo jevit jako velmi účinné, na druhé straně by mohlo poškodit socioekonomickou situaci v zemi,“ míní Gottvaldová.

Připomněla, co se stalo, když se v Africe před pěti lety zavedla přísná opatření kvůli ebole. Nepomohlo to, protože tam byla prohloubena špatná ekonomická situace. „Zdraví je dáno i ekonomickými a společenskými determinanty,“ upřesnila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoplatky pro televizi a rozhlas se zvýší zřejmě od května, schválil Senát

Senát ve středu schválil, že poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas se zřejmě od května zvýší. Hnutí ANO se předtím zvýšení poplatků pokusilo odložit až na polovinu příštího roku, tedy na dobu po sněmovních volbách. Předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová to zdůvodnila pochybnostmi, zda je zvýšení v souladu s přípustnou veřejnou podporou podle pravidel EU. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) odmítl, že by navýšení mohlo znamenat nedovolenou státní podporu. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) kontrolovat zmíněná média.
16:39Aktualizovánopřed 5 mminutami

Právo na péči o dítě zahrnuje i letní prázdniny a svátky, zastal se otce ÚS

Rozhodnutí, které upravovalo styk otce s takřka tříletou dcerou bez ohledu na blížící se Velikonoce a letní prázdniny, je protiústavní. Plyne to z nálezu, který Ústavní soud (ÚS) aktuálně zveřejnil ve své databázi. I malé dítě má podle něj právo na rovnoměrný kontakt s oběma rodiči. Takzvaný navykací režim má být podle soudu pouze přechodný, nikoli trvalý.
před 1 hhodinou

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 5 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 8 hhodinami
Načítání...