Za středu přibylo 541 nakažených. Soud prohlásil za nezákonnou dubnovou povinnost respirátorů venku

Nejvyšší správní soud prohlásil za nezákonné opatření ministerstva zdravotnictví, které nařizovalo povinné nošení respirátorů všude mimo bydliště. Bylo podle něj špatně odůvodněné. Soud se k němu vyjádřil zpětně, již neplatí. Koronavirová epidemie v Česku dále slábne, testy ve středu potvrdily 541 nově nakažených, nejméně za pracovní den od 1. září. Proti minulé středě je počet nově nakažených nižší téměř o třetinu. Na 100 tisíc obyvatel připadá za týden 35 nakažených. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby i přes slábnutí epidemie dál fungoval Ústřední krizový štáb. Navrhne, aby se scházel jednou za dva týdny.

On-line přenos

Koronavirus - květen

  • 22:15

    Španělské regiony, včetně hlavního města Madridu, zvažují, že zruší povinnost nosit roušky venku.

  • 21:17

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil další postupné uvolňování pandemických opatření. V zemi se zkrátí zákaz nočního vycházení a otevřou se bary a restaurace, uvedla agentura Reuters. 

  • 20:17

    Dánská vláda v pondělí požádala zdravotní úřady země, aby přehodnotily rozhodnutí vyřadit proticovidové vakcíny společností Johnson & Johnson a AstraZeneca z očkovacího programu. Ke kroku vládu přiměl dvoutýdenní skluz v dánském vakcinačním plánu.

Ústřední krizový štáb zasedá od loňského září, loni na jaře fungoval od března do června. Letos by se mohli jeho členové scházet i v létě, předseda štábu a ministr vnitra Hamáček nechce, aby přestal fungovat. Myslí si, že by štáb měl být připraven pro chvíli, kdy by ve vývoji epidemie nastala změna k horšímu.

O dalším fungování bude jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a navrhne mu, aby se štáb scházel jednou za 14 dní, tedy o polovinu řidčeji než nyní. Dodal, že v současnosti funguje pouze štáb jako takový, stálé pracovní skupiny už nezasedají.

Vzhledem k proočkovanosti populace a klesajícímu trendu počtu infikovaných neočekávají ovšem epidemiologové další vlnu epidemie, i když upozorňují na riziko nových mutací koronaviru. 

Že epidemie slábne, se potvrdilo i ve středu. Laboratoře v Česku odhalily nejméně případů za pracovní den od loňského 1. září, kdy byl počet menší než pět set. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo ve středu 35, o den dřív 38.

Vakcínu proti nemoci covid-19 dostalo ve středu 97 233 lidí, zhruba o desetinu víc než o týden dřív. Vyšší byl počet aplikovaných vakcín v jednom dni jen minulý čtvrtek, kdy přesáhl 98 600. Zdravotníci dosud rozdali téměř 4,925 milionu dávek, pro dokončené očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě.

Ubývá pacientů v nemocnicích

Dál ubývá také lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnici. Ke středě jich bylo 728, ve vážném stavu bylo 124 z nich. Covidovými pacienty jsou tak nemocnice nyní zatížené nejméně od druhé poloviny loňského září.

Takzvané incidenční číslo, které udává počet případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, nepřetržitě klesá od 12. dubna, kdy bylo na 278. Údaj nyní vláda zohledňuje při určování protiepidemických opatření a jejich rozvolňování. Z regionů je na tom nejlépe Karlovarský kraj s incidenčním číslem na hodnotě čtyři, nejvíce zasažený je nadále Zlínský kraj s hodnotou 61. 

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se už týden drží na hodnotě 0,7. Pokud je nižší než jedna, kde bylo naposledy v polovině dubna, šíření nákazy zpomaluje.

Od začátku šíření epidemie koronaviru v Česku loni v březnu se nákaza prokázala u zhruba 1,66 milionu lidí. S nemocí covid-19 dosud zemřelo přes 30 tisíc nakažených. Počet úmrtí zůstává v posledních třech dnech nižší než deset denně.

Soud prohlásil další opatření za nezákonné

Za nezákonné označil Nejvyšší správní soud opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo od 12. dubna 2021 do 3. května a zakazovalo lidem starším dvou let pohyb a pobyt mimo bydliště bez respirátoru nebo roušky.

„Napadené opatření neobsahovalo především posouzení konkrétní míry rizika spojeného s nařizovanou povinností. Nemohlo proto dostát ani požadavku na posouzení přiměřenosti zásahu do práv a oprávněných zájmů fyzických osob, takzvaný test proporcionality. Chyběla také aktuální analýza epidemiologické situace,“ uvedla soudkyně zpravodajka Lenka Krupičková. Podle soudu ministerstvo odůvodnění částečně převzalo ze starších úprav, přestože pravidla nošení ochranných pomůcek zpřísnilo.

Nejvyšší správní soud podobně zhodnotil i některá další opatření, která ministerstvo zdravotnictví vydalo, zpravidla ale rovněž až zpětně. Naposledy zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví zakazující přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích zařízení, hernách a kasinech, které ale mělo tak krátkou platnost, že vypršelo před právní mocí rozsudku.

Soud zároveň zkritizoval ministerstvo za časté změny opatření, které možnosti jejich soudního přezkoumávání limitují. „Tento způsob vydávání mimořádných opatření eliminuje účinnost soudního přezkumu. Možnosti soudní ochrany poskytované NSS již naráží na své limity,“ konstatovali soudci. 

Dovolená a covid pas

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl do funkce staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Do úřadu, který vedl do loňského září, Vojtěch nastoupil po čtvrté výměně na tomto postu během epidemie koronaviru. Vojtěch bude muset podle premiéra v nejbližší době dořešit legislativní zavedení evropského covid pasu a strategii přeočkování proti covidu-19.

Resort zdravotnictví trvá na uzákonění certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění. Poslanci předlohu odmítli v úterý schvalovat zrychleně a vyvstaly otazníky, zda má šanci na přijetí do říjnových voleb. Ministerstvo návrh připravilo ještě pod vedením Petra Arenbergera (za ANO).

„My ten zákon budeme ještě určitě upravovat. Myslím si, že tak, jak byl předložen, tak není v tuto chvíli úplně realizovatelný,“ vysvětlil Vojtěch. Podle Jana Hamáčka by mohla vláda novou verzi zákona projednat v pondělí, bude ale záležet na rychlosti, s jakou ministerstvo návrh upraví. 

Certifikáty by podle Vojtěcha mohly motivovat k očkování proti covidu-19 mladé lidi. „Je třeba si objektivně říci, že ten zájem není tak výrazný, jak bychom si možná všichni přáli,“ dodal.

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM) ale uvedla, že na středečním jednání Ústředního krizového štábu zaznělo, že takzvané covidové pasy není třeba vydávat. „Protože tak, jak byla přijata legislativa v Evropské unii, je zcela dostačující certifikát, který naši občané dostávají po druhé dávce očkování,“ řekla. Pokud ministerstvo vyhodnotí, že je předloha navzdory tomu potřebná, mělo by o tom podle ní jednat se zástupci všech klubů.

Společný evropský rámec pro vydávání a ověřování certifikátů o očkování, testování a prodělání nákazy nazvaný Digitální zelený certifikát má EU vydat přímo účinným nařízením. Zavedení evropského dokladu pro usnadnění cestování mezi členskými státy se předpokládá od července.