K očkování se mohou hlásit všichni od šestnácti let, i ti bez veřejného pojištění

K očkování proti covidu-19 se může přihlásit každý, komu je více než 16 let. Od 11. června se registrace otevřely kromě plátců zdravotního pojištění i těm, kteří veřejné zdravotní pojištění v Česku nebo Evropské unii nemají. Zájemci o vakcínu, kteří pojištění mají, se mohou registrovat na webu registrace.mzcr.cz, uchazeči bez pojištění se musí hlásit na adrese registrace.mzcr.cz/samoplatci.

Na stránce ockoreport.uzis.cz je mimo jiné možné přehledně zmapovat vytíženost očkovacích míst: zjistit, kolik osob čeká v dané lokalitě na termín a kolik si jich za poslední týden mohlo datum vybrat. 

Zatím poslední skupina, které se registrační systém otevřel, jsou samoplátci – lidé bez veřejného zdravotního pojištění v České republice nebo jiném státu Evropské unie, kteří zároveň v zemi dlouhodobě pobývají. Za vakcínu zaplatí maximálně 850 korun. Pro zájemce bez pojištění jsou vyčleněna jen některá očkovací centra, kde se s personálem domluví cizím jazykem. V každém kraji je alespoň jedno, v Praze šest.

Na rozdíl od předchozích skupin, jimž se vakcinace otevírala, není jasné, kolik nepojištěných cizinců v Česku žije. Ministerstvo vnitra evidovalo ke konci prvního čtvrtletí 656 tisíc cizinců žijících trvale nebo přechodně v Česku, řada z nich by ale veřejné zdravotní pojištění měla mít. Jistě ho mají všichni, kteří v republice pracují jako zaměstnanci.

Lidem bez pojištění zpřístupnily úřady rezervace týden poté, co je otevřely nejmladší věkové skupině, která ho má – lidem ve věku 16 až 29 let. Původně se očekávalo, že se hned od začátku června budou moci začít registrovat všichni lidé starší 16 let. Přihlašování oddálila skutečnost, že na dávku vakcíny stále čeká poměrně velký počet zájemců.

„Je to dáno tím, že nabíhají druhé dávky. Dostáváme nějaké dodávky, lidé chodí na druhé dávky a prvoočkovaní možná musí chvíli čekat. Proto to musíme naplánovat tak, abychom systém třeba ze dne na den nezahltili a lidé čekající na druhé dávky byli doočkováni,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Registrace k očkování se předtím otevíraly postupně věkovým skupinám po pěti až deseti letech. Kromě skupiny 16 až 29 let, která zahrnula podstatně větší věkové rozpětí a patří do ní téměř 1,5 milionu lidí, tvoří nejpočetnější skupinu lidé ve věku 40 až 44 let. Je jich přes 900 tisíc a mohou se hlásit k očkování od 17. května. Pro osoby ve věku 35 až 39 let pak byla spuštěna registrace 24. května a od 26. května se mohou přihlašovat také lidé ve věku 30 až 34 let. 

Očkování dětí

Po lidech nad 16 let s pojištěním i bez něj by mohla s očkováním proti covidu-19 přijít řada i na děti mezi 12 a 15 lety. Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila a Evropská komise schválila nasazení vakcíny proti covidu-19 od Pfizer/BioNTech i pro dvanáctileté. Látka by měla být aplikována stejně jako dosud u již schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma injekcemi v rozmezí alespoň tří týdnů.

V dohledné době je na obzoru také varianta takzvaných covid pasů, které by měly po očkování usnadnit cestování, ale mimo jiné i zabránit opětovnému uzavírání tuzemské ekonomiky. Česká republika by je v on-line aplikaci měla mít od 15. června, platit by měly od 1. července.

Už nyní získají lidé potvrzení o očkování v papírové podobě v očkovacím centru, dosud byla ale vydávána většinou až po druhé dávce. Elektronicky je možné ho stáhnout z webových stránek Ústavu zdravonických informací a statistiky. Pro ověření je třeba použít kombinaci čísla občanského průkazu a rodného čísla nebo elektronickou identitu včetně bankovní.

Od 1. června web umožňuje získat i potvrzení o testu nebo prodělané nemoci v posledním půlroce, což jsou další dvě možnosti, jak prokázat bezinfekčnost. Legislativní ukotvení národního covid pasu projednávala sněmovna. Schválit ho v legislativní nouzi ale poslanci odmítli. 

Konkrétní podoba covid pasu je zatím stále neznámá. Evropská unie počítá s tím, že zmíněný doklad bude součástí národních aplikací – tedy v národních jazycích. Některé země plánují, že k tomu využijí už existující programy, například jejich obdoby e-roušky. Pro ty, kteří nemají k dispozici chytrý telefon, pak dokument bude možné vytisknout.