Topná sezona končí a skoro dva miliony domácností dostávají vyúčtování za dálkově odebrané teplo v roce 2024. Mnohé si už předloni, kdy energie nejvíc zdražily, zvýšily zálohy. Na účtech tak i kvůli aktuálně klesajícím cenám nacházejí přeplatky. Až pětina uživatelů ústředního topení ale musí naopak doplácet. Vyúčtování za energie by si lidé měli vždy dobře zkontrolovat. A pokud s ním nesouhlasí, mohou jej reklamovat u distributora.
Vyúčtování za teplo by si lidé měli důkladně zkontrolovat
V porovnání s loňskou zimou bylo nutné během té letošní posílat do domácností o pětinu víc tepla. Podle Teplárenského sdružení je to, jako by letošní zima byla delší o jeden měsíc. Ze zásobníků proto Česko začalo čerpat plyn už v září. „Ten hlavní důvod je teplota. Když se podíváme, za posledních sedm dnů se vyčerpalo ze zásobníků zhruba dvacet milionů kubíků plynu,“ vysvětloval 12. října loňského roku vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.
To na vyúčtování poznala i Simona Schröderová, která bydlí na pražském sídlišti Černý Most. V ruce má teď nedoplatek, který přesáhl sedm tisíc korun. „Protože jsme měli nedoplatek už minulý rok za topnou sezonu 2023/2024. My jsme si tedy v podstatě zvýšili zálohy o tisíc korun,“ popisuje.
- Dálkově v tuzemsku topí asi čtyřicet procent domácností. Podíl ale roste, zvyšují ho především novostavby napojené na centrální systém.
- Nejčastějším zdrojem zůstává hnědé uhlí. I přesto, že jeho využití v posledních letech klesá. Následují zemní plyn, biomasa a černé uhlí.
- Ceny tepla se liší region od regionu. Loni platili zákazníci nejvíc v Praze. Naopak nejlevněji topili na Pardubicku a jihu Čech. Rozdíly jsou dané jak zdrojem, tak stářím celé soustavy a použitou technologií.
Zdroje: ČSÚ, Česko v datech
I když přesné statistiky o podílu přeplatků a nedoplatků za dálkové teplo neexistují, podle odhadu energetiků bude mít nedoplatky jen desetina až pětina domácností. „Vyúčtování je za kalendářní rok. Minulá topná sezona byla v podstatě nejteplejší od dob měření, zatímco ta letošní je průměrná,“ vysvětluje mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.
„Velký cenový šok nastal v nárůstu cen energií v roce 2022. Tedy v tom roce 2022 nebo 2023 rozumní správci bytového fondu už reagovali a nastavovali zálohy,“ říká Martin Hanák ze Svazu českých bytových družstev.
Předloňské problémy
Předloni našla desetitisícové nedoplatky za energie ve vyúčtování i velká část obyvatel Lub na Chebsku, kteří si to nechtěli nechat líbit. Nájemníci městských bytů tehdy proti vysokým nedoplatkům za teplo demonstrovali před radnicí. Kromě toho podepisovali petici a podali hromadnou reklamaci. Vyúčtování ale bylo v pořádku. A to i podle zjištění Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Téměř všichni už dluh splatili. „Už máme všechno splacené. Protože loni nám vraceli, takže si z toho strhli zbytek, co ještě nebyl doplacený,“ vysvětluje domovnice Marie Postolková. A letos měla většina obyvatel podle starosty Vladimíra Vorma (za KDU-ČSL) přeplatky. „Naprostá většina lidí reagovala, má nastavené zálohy. Radši více, takže se jim teď vrací prostředky,“ doplňuje starosta.
Nastavení záloh je zásadní, odborníci doporučují i samoodečty
Právě nastavení záloh nejenom za dodávky tepla, ale i dalších energií, je klíčové. Odpovídat by mělo spotřebě. Podle energetického analytika serveru Kalkulátor.cz Jana Béreše může být vysoký nedoplatek způsoben právě tím, že se zdražila energie, nebo tím, že domácnost více čerpala. „Anebo se zákazníkovi třeba někdo připojil na jeho kabely. Může tam být chyba i v rámci nějakých spotřebičů,“ dodává.
Důvodem vyššího nedoplatku může být i to, že distributor spotřebu odhadl podle běžných dodávek. „Je určitě lepší, když si to zákazník hlídá a řeší to po vlastní ose tím stylem, že si dělá odečty,“ doporučuje Béreš. „Když vím, že vyúčtování mi chodí třeba v prosinci, například desátého, tak kolem toho desátého plus minus týden se zajdu podívat na elektroměr a vyfotím si ho,“ odpovídá energetický analytik na otázku, jak často by si lidé odečty měli dělat.
Pokud číslo na elektroměru neodpovídá spotřebě určené dodavatelem, mohou zákazníci vyúčtování reklamovat. Stejně jako v případě, kdy jim distributor nechce vrátit přeplatek. Právě takové případy často řeší i v právní poradně dTest. „Určitě je vhodné nejprve se obrátit na dodavatele energií. To musí být vždycky první krok. Pokud s námi ale třeba nekomunikuje, nebo nám nechce přeplatek vrátit, tak je možné se obrátit na dozorový orgán, kterým je Energetický regulační úřad,“ říká vedoucí poradny Karolína Valouchová.
Na ERÚ se kvůli potížím s vracením přeplatku loni obrátilo zhruba tisíc lidí. Několik dodavatelů za to dostalo pokutu.
V příští sezoně topení zřejmě moc nezlevní
I když ceny energií klesají, dálkové topení se v příští sezoně příliš nezlevní. „České teplárenství prochází dekarbonizací a taková modernizace něco stojí. Takže se cena tepla bude zvyšovat, ale bude to v rámci inflace,“ dodává Kaufmann. Do další účtovací sezony se navíc započítají i chladné měsíce z jara letošního roku. S výjimkou ledna bylo potřeba každý měsíc vytápět víc než předchozí sezonu.
Topná sezona trvá od začátku září do konce května. Její skutečná délka ale závisí na průměrné venkovní teplotě.