Armáda je právě teď uprostřed střídání v zahraničních misích. Vojáci v nich rotují po půlročním nasazení. Nejvíce jich bude působit opět na Slovensku a v Pobaltí, kam se vrací například i liberečtí chemici. Na Island zamíří po delší době gripeny.
Vojáci se střídají v zahraničních misích, liberečtí chemici míří do Litvy
Na začátku deset kilometrů po silnici a pak dalších asi tisíc kilometrů vlakem. Chemici se vracejí do Pobaltí po roční přestávce, střídají dělostřelce. Jejich úkolem je zabezpečení aliančních jednotek a jejich posílení. „Máme za úkol sledovat radiační a chemickou situaci v prostoru, cvičit a být přítomni v případě nějaké krize, která by mohla nastat,“ popisuje velitel české jednotky v Litvě David Izing.
„Jsme schopni detekovat bojové chemické látky, průmyslové škodliviny a radioaktivní materiály,“ přibližuje příslušník chemické a biologické ochrany. Do mise míří i nová technika – spojovací Titus nebo speciální průzkumná vozidla Iveco, která působí ve dvojicích.
Za hranicemi bude 2666 vojáků
Vojáci mají za sebou několikaměsíční přípravu včetně cvičení, zčásti v angličtině. „Hlavní díl práce bude probíhat až v Litvě, kde budou jednotky společně cvičit,“ uvedl velitel jednotky Izing.
Přesun libereckých chemiků je součástí velkého střídání v zahraničních operacích. Třeba na Slovensku se už vojáci vyměnili, další jednotky to čeká během několika týdnů. Za hranicemi bude letos působit až 2666 vojáků. Většina právě na východním křídle Aliance – a víc než loni. Chemici v Litvě budou sloužit pod německým velením.
„Vyzkouší si součinnost s jinými národy a myslím si, že to pro ně může být velkým přínosem. Pro mě osobně samozřejmě také,“ říká Izing. Armáda bude mít letos v pohotovosti pro potřeby NATO až deset tisíc vojáků – oproti předchozím letům násobně víc. O jejich nasazení by ale na rozdíl od chemiků ještě museli rozhodnout politici.