Vláda trvá na zrušení superhrubé mzdy, bude o něm ještě jednat s prezidentem Zemanem

2 minuty
Události: Vláda stojí za zrušením superhrubé mzdy
Zdroj: ČT24

Vládní koalice trvá i po úterním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) s prezidentem Zemanem na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně ze mzdy hrubé. Premiér po schůzce v Lánech ale připustil, že prosazení návrhu je podmíněné schválením celého státního rozpočtu. O něm bude Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) jednat s prezidentem 20. září.

„My jsme přesvědčeni, že v tomhle období je potřeba lidem dát jistotu. Aby zkrátka měli jistotu do budoucnosti, aby neměli problém utrácet peníze, aby viděli konkrétní pomoc toho státu na výplatní pásce,“ okomentoval svůj postoj po úterní schůzce s prezidentem premiér Andrej Babiš (ANO).

On a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou příští neděli jednat s prezidentem Milošem Zemanem a jeho expertním týmem o státním rozpočtu na příští rok. Zeman se jako tradičně chystá dorazit i na jednání kabinetu, na kterém se bude rozhodovat o vládním návrhu rozpočtu.

O zrušení superhrubé mzdy a snížení daní pro čtyři a půl milionu zaměstnanců začne sněmovna jednat v září. K návrhu menšinové vlády mají výhrady i komunisti, kteří vládu tolerují.

„Pokud jde o zavedení jednotné patnáctiprocentní daně, s tím nesouhlasíme, jsme přesvědčeni, že je potřeba mít diferencované daně. Budeme o tom jednat, abychom věděli, jaký to bude mít dopad do státního rozpočtu,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Právě KSČM je přitom zatím jediná nevládní strana, která připouští vyjednávání o podpoře celého rozpočtu na rok 2021.

Nabourání díry do rozpočtu

Prezident Zeman o víkendu kritizoval koaliční dohodu o zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, které má doprovázet plánované zrušení superhrubé mzdy. Prezident poukázal na to, že rozpočtový dopad by podle některých odhadů představoval 70 až 90 miliard korun ročně. Jedná se podle něj o pokus o nabourání díry do státního rozpočtu.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem zhruba nad 139 tisíc korun měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotaci v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 25 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 39 mminutami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 48 mminutami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 56 mminutami

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 2 hhodinami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 2 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 12 hhodinami
Načítání...