Vláda přerušila projednávání odpadových zákonů. Mají více motivovat k recyklaci

8 minut
Události: Nové zákony o odpadech
Zdroj: ČT24

Babišův kabinet měl v úterý projednávat čtveřici zákonů, které řeší mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Tento bod ale podle tiskového odboru přerušil, vláda by se k němu měla vrátit na konci listopadu. Nová odpadová legislativa má začít platit od roku 2021 a má za cíl motivovat k většímu třídění odpadu a recyklaci. Zákony však mají své kritiky, například ekologové nesouhlasí s odložením konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030.

Zákony jsou navzájem tak provázané, že nelze jeden propustit dále a zbytek projednat příště. Proto vláda přerušila projednávání celého balíčku, vysvětlil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle jeho slov si premiér Andrej Babiš (ANO) vyžádal další údaje, které se týkají zejména odpadových toků.

Poplatek za ukládání na skládky se má zvýšit

Jedním z hlavních opatření chystaných zákonů je motivace k třídění. Kromě toho, že obce v této oblasti dostanou volnější ruku, se má zvýšit poplatek za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky. „Zásadní ambicí těchto zákonů je, aby se odklonil větší objem odpadu ze skládek,“ doplnil Brabec. Kabinet se k projednávání těchto zákonů vrátí 25. listopadu.

Ze současných 500 korun se postupně má zvednout až na 1850 korun za tunu v roce 2030. Ministerstvo životního prostředí si od toho slibuje vyšší recyklaci a opětovné využití komunálního odpadu, které by v roce 2035 mělo dosáhnout pětašedesáti procent.

Norma také zavádí motivační nástroje pro obce, které budou plnit průběžné požadavky na míru třídění komunálních odpadů. Pokud budou schopny vytřídit postupně od pětatřiceti procent (v tomto roce) do 75 procent (v roce 2027) svého komunálního odpadu, budou za zbytek platit nižší částky. Do roku 2025 by šlo o až 500 korun, do roku 2029 by šlo maximálně o 800 korun.

Málo ambiciózní, hodnotí plány vlády opozice

Recyklační slevu pro obce vítá například Hnutí Duha. Kritizuje ale odložení konce skládkování o šest let na rok 2030. To vadí i opozici, například Pirátům. „Česká republika je jedna z nejlepších v třídění v celé Evropě, a proto si myslím, že jsme skládkování měli omezit už mnohem dřív a posunout se někam dál,“ nechal se slyšet František Elfmark, člen sněmovního výboru pro životní prostředí.

Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) není současný cíl vlády dostatečně ambiciózní. „Obce se už začaly připravovat, což je jedině dobře a budeme rádi, když se ten cíl podaří splnit mnohem dřív, než je dnešní cíl vlády,“ prohlásila.

Posunutí termínu ministerstvo odůvodnilo tím, že chtělo vyhovět právě obcím, které tím získají více času na zlepšení infrastruktury pro nakládání s komunálním odpadem. „Debata v parlamentu nepochybně bude velká v horizontu celého příštího roku,“ odhaduje možné překážky ministr životního prostředí.

S částí chystané legislativy nesouhlasí ani kraje, kterým se nelíbí, že příjemcem skládkovacího poplatku nebudou pouze obce, na jejichž katastru skládka stojí, ale i Státní fond životního prostředí. 

Nakládání s komunálním odpadem
Zdroj: ČT24

PET lahve se podle zákona zálohovat nebudou

Na projednání nadále čeká také novela zákona o obalech, jež nepočítá se zaváděním zálohového systému na PET lahve. Zákon tomu ale zároveň nebrání, výrobce či dovozce obalů si ho může dobrovolně zavést. Musí ovšem všude, kde uvádí obaly na trh, umožnit také jejich zpětný odběr. Zákon rovněž upravuje povinnosti autorizovaných obalových společností, stanovuje minimální hustotu sběrné sítě a další závazky, které vyplývají z evropské směrnice.

Další nový zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností má umožnit, aby příspěvek na recyklaci zastaralých či nepoužívaných elektrospotřebičů viděli zákazníci nově i na účtenkách. Teď je povinný u pneumatik. Obce budou rovněž nově moci požádat o zřízení dalších sběrných míst nebo nádob.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoslanci po 4 hodinách a půl schválili program schůze

Sestavování programu nynější řádné schůze sněmovny zabralo poslancům téměř 4,5 hodiny. Zákonodárci opozičních ANO, SPD a Pirátů prosazovali celkem 36 doplnění či změn, v hlasováních neprosadili nic. Už v úvodu jednání vládní koalice prosadila, že bude možné jednat až do noci. Sněmovna bude probírat povinnou registraci ubytovacích zařízení v elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny či o rozšíření pravomocí společenství obcí.
14:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 22 mminutami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 1 hhodinou

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 2 hhodinami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 2 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 4 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 7 hhodinami
Načítání...