Vláda nechystá větší podporu pro zadluženou Liberty

Vláda větší státní podporu zadlužených hutí Liberty Ostrava nechystá, po čtvrtečním jednání ministrů s odboráři to řekl šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS). Chce, aby věřitelský výbor omezil práva současného majitele. Ostravská huť je od června v insolvenci. Odbory a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) už dříve vyzvali kabinet, aby stát Liberty dočasně převzal pod svou správu. Tuto možnost ale ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) vyloučil. Stanjura po jednání také řekl, že žádný investor nepodal nabídku na převzetí hlavní části provozu zadlužených oceláren.

„V tuto chvíli existuje jedna písemná nabídka na provozování druhovýroby. Bohužel ale v tuto chvíli neexistuje žádný zájemce o prvovýrobu,“ řekl Stanjura. Kdo je zájemcem o druhotnou výrobu hutí, neupřesnil.

Vláda v minulých týdnech uvedla, že je v kontaktu s investorem, který zvažuje vstup do zadlužených hutí. Konkrétní nabídka na pokračování ve výrobě oceli v ostravské společnosti však nakonec podle ministra nepřišla. Podle Stanjury situaci výrazně zkomplikovala předchozí soudní moratoria, během kterých se problémy podniku ještě prohloubily, což následně oslabilo i zájem případného investora.

Slabý zájem investorů potvrdil i šéf Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. „S oběma potenciálními investory jsem hovořil a jejich zájem je bohužel čím dál chladnější,“ řekl po čtvrtečním jednání s ministry, jehož se měl podle původních zpráv zúčastnit také premiér Petr Fiala (ODS).

11 minut
Brífink ministra financí Zbyňka Stanjury a předsedy Odborového svazu KOVO Romana Ďurča ohledně situace v Liberty Ostrava
Zdroj: ČT24

Obnovení alespoň druhovýroby by podle Ďurča vrátilo do práce zhruba dva tisíce zaměstnanců. Zatímco prvovýroba zahrnuje produkci oceli, v druhovýrobě se v podniku ze surového materiálu dělají další výrobky. „Ať už jsou to trubky vyrobené na rourovně, nebo svodidla a další výrobky s přidanou hodnotou,“ vysvětlil. Dodal, že absence vlastní prvovýroby by znamenala omezení sortimentu výrobků a surový materiál by se musel nakupovat na světových trzích ve formě polotovarů.

Stanjura: Převzetí výroby státem není dobré řešení

Stanjura upozornil, že stát je nadále aktivní i v rámci insolvenčního řízení. Prozatímní věřitelský výbor, v jehož čele je zástupce státní pojišťovny EGAP, ve středu podle Stanjury vyzval insolvenčního správce, aby omezil dispoziční práva současného majitele hutí. To by podle ministra posílilo vliv věřitelů i správce při dalším řešení problému firmy a také zamezilo dalšímu možnému vyvádění majetku současným vlastníkem.

Případnou pomoc na udržení provozu Liberty Ostrava ovšem stát podle Stanjury nepřipravuje, protože k tomu nemá ani legislativní oporu. Převzetí výroby státem podle něj není správným řešením. „Hledáme spíš takové řešení, které by umožnilo co největšímu počtu zaměstnanců se co nejdříve vrátit do práce,“ zdůraznil.

Premiéra o schůzku požádali odboráři minulý týden. Ministři se tento týden podle Jurečky už sešli s insolvenčními správci hutě Liberty Ostrava i jejího dodavatele energií Tameh Czech, který je v úpadku od loňského prosince. Jurečka řekl, že vláda by mohla příští týden vědět, jak by mohl vypadat další postup. Do konce července by pak mohlo být jasné, zda bude možné v Liberty výrobu udržet. Už dřív uvedl, že ví o dvou investorech, kteří mají o huť vážný zájem.

Liberty Ostrava, která vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, měla delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji od loňského prosince chránilo půl roku soudní moratorium. Minulý měsíc se dostala do insolvence.

Peníze zaměstnancům vyplácí stát

Výplatu náhradních mezd převzal stát, který je hradí za květen, červen a červenec. Výdaje činí asi 1,3 miliardy korun. Úřady práce už přijaly 4174 žádostí pracovníků Liberty o náhradní mzdu. Zatím vyplatily peníze zhruba polovině žadatelů. Většině zbývajících by je mohly stihnout poslat do konce týdne, uvedl Jurečka na síti X.

Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof už dřív řekl, že do Liberty vyrazilo deset mobilních týmů, které žádosti přijímaly. Tvořil je pracovník úřadu a personalista z podniku. Vyplňování formulářů tak bylo podle Krištofa přesnější a vyřizování rychlejší. Proces pomáhá zrychlit i digitalizace a přenos dat mezi resortními systémy, zaměstnancům jsou k dispozici také specialisté na rekvalifikace.

Jurečka už dřív řekl, že by se výplata náhradních mezd mohla případně o měsíc až dva prodloužit, pokud se objeví investor s vážným zájmem o podnik. Přislíbil, že by pak připravil návrh rychlé novely.

Většina provozů zadlužené společnosti Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, převážná část z pěti tisíc zaměstnanců je od té doby doma. Pomoc nabídl i Moravskoslezský kraj, který zaměstnancům Liberty Ostrava poskytuje bezúročné půjčky ve výši 25 tisíc korun.

Vláda: Zachování výroby je prioritou

Většina provozů v Liberty Ostrava se loni v prosinci zastavila poté, co společnost Tameh Czech, která huti dodávala energie, skončila v úpadku. Zdůvodnila to tím, že jí Liberty jako její jediný zákazník neplatila za energie. Dlužit měla Tamehu přes dvě miliardy korun.

Před věřiteli firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci. V polovině června ale Liberty oznámila, že od preventivní restrukturalizace ustupuje, požádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů.

Členové vlády opakovaně v minulosti uváděli, že je pro ně priorita zachovat v Liberty výrobu. Jurečka i odboráři několikrát vyzvali zaměstnance, aby z podniku neodcházeli, protože by bez nich případné obnovení produkce nebylo možné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 3 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 4 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 6 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 7 hhodinami
Načítání...