Vláda by měla v ekonomických reformách přidat, říká Kalousek

28 minut
Interview ČT24 s Miroslavem Kalouskem
Zdroj: ČT24

Bývalý šéf TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek vyčítá současné koaliční vládě mimo jiné to, že „neuklízí po vládách předchozích“. Sám by si přál razantněji snižovat státní výdaje, uvedl v Interview ČT24. Kabinet by podle něj měl o problémech v rozpočtu lépe informovat veřejnost. Také vyvracel, že by se chystal v dohledné době zakládat vlastní politickou stranu, neurčitě vidí své angažmá v budoucích volbách.

Kalousek má za to, že by vláda měla razantněji napravovat ekonomickou situaci v zemi. „Poměrně mě vyděsila informace pana ministra Stanjury, že ty následující dva roky už nemáme nic čekat,“ řekl. Konkrétně by podle něj kabinet měl snižovat výdaje, které nazval přebujelými.

„Vláda konsolidačním balíčkem vykompenzovala výdaje, které navýšila sama. Ale dědictví po vládách minulých, dědictví, která jsou v obrovském strukturálním deficitu státního rozpočtu, přes dvě procenta HDP, s tím v podstatě neudělala nic,“ konstatoval. Letošní strukturální deficit se může pohybovat kolem 2,3 procenta, ale ten příští se předpokládá ve výši 2,2 procenta, a to i po všech balíčcích na ozdravení rozpočtu, jak podotkl Kalousek.

„Pan premiér ještě na jaře sliboval tempo snižování strukturálního deficitu státního rozpočtu o jedno procento. Skutečnost je taková, že to bude desetina procenta,“ prohlásil. Sám by chápal, kdyby vláda vystoupila s tím, že nebude schopna svůj slib splnit, protože se nedokázala v koalici pěti stran na snižování deficitu dohodnout. „Jako voliče mě docela uráží, když mi říkají: ‚Nám se to povedlo, my konsolidujeme,‘“ dodal.

Bývalý ministr financí nepřijímá argument, že se koaliční vláda v otázce snižování deficitu dohodla na kompromisu. „Koaliční kompromis je v nástrojích. Ale koaliční kompromis nemůže být v cílech, které si koaliční vláda dala. Jestliže si koaliční vláda dala, že bude snižovat deficit o procento ročně, tak je samozřejmě věcí velmi těžkého kompromisu, jakými nástroji toho jednoho procenta dosáhne. Ale nemůže to dopadnout tak, že si řekne: ‚Není to jedno procento, je to jedna desetina procenta, ten cíl jsme splnili na deset procent, protože to je kompromis.‘ To pak není kompromis, to je nesplněný cíl,“ míní Kalousek.

Podle něj je potřeba, aby společnost věděla, že problém stále existuje a strukturální deficit ve výši dvou procent je dlouhodobě neudržitelný. Zdůraznil, že se Česko zadlužuje nejrychleji v Evropské unii, přestože celkově je výše českého státního dluhu v rámci EU nízká. „Nechci strašit bankrotem, ten nehrozí ještě mnoho let,“ doplnil ale.

Zároveň měl pro vládu i slova pochvalná. „Spousta jiných věcí se jim zase podařila. Obdivuhodně zvládli uprchlickou krizi z Ukrajiny, obdivuhodně zvládli odpoutat se od stoprocentní závislosti na ruském plynu,“ řekl například.

Rezignaci musí zvážit Jurečka, premiér a strana, míní Kalousek

Kalousek se také vyjádřil ke kauze ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Vánoční večírek 21. prosince na ministerstvu pokračoval i po tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Kritické reakce vyvolala i Jurečkova omluva, protože přišla pozdě a uváděl v ní, že by večírek rozpustil dříve, pokud by již o tragických následcích střelby věděl.

„Tím, jak to z něj lezlo jak z chlupaté deky, jak opravdu mlžil, a já nechci říct, že lhal, ale docela trapně se vykrucoval, tak z toho sám našlehal velký problém, který ohrožuje jeho důvěryhodnost. Zda je to na odchod, to musí zvážit on, jeho strana a předseda vlády,“ prohlásil Kalousek. Dodal, že kdyby byl předsedou vlády, večírky na ministerstvech by se za peníze daňových poplatníků nepořádaly. Také řekl, že kauza oslabuje stranu KDU-ČSL i vládu, která tím ztrácí na důvěře.

Letos kandidovat nebudu, řekl Kalousek

Co se týče dalších politických ambicí, Kalousek odmítl, že by v dohledné době zakládal vlastní politickou stranu, prý k tomu neudělal jediný krok. „O zítřku nikdo nic neví,“ podotkl. Zmínil, že chtěl kandidovat do evropských voleb, ale výkonný výbor TOP 09 ho navzdory řadě nominací z regionálních organizací na listinu nezvolil. „Práce europoslance by mě lákala,“ zmínil.

Neví ani, zda bude kandidovat do jakýchkoli jiných voleb. „Poctivá odpověď je, že v letošním roce jsou troje volby a já nebudu nekandidovat do žádných,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 1 hhodinou

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 2 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 9 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 9 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 10 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 11 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 11 hhodinami
Načítání...